PC-jako-usługa: Dell wierzy w pecety – na czymś musimy pracować

Strona główna Aktualności

O autorze

Przez dziesiątki lat Dell kojarzył się użytkownikom przede wszystkim z pecetami. Podczas tej konferencji Dell EMC World pecetów praktycznie nie było widać. Oh, były wszędzie, ale nikt nie zwracał na nich specjalnej uwagi. Po prostu coś oczywistego. Podczas otwierającego wystąpienia Michaela Della poświęcono im może dwie minuty, kiedy szef wszystkich szefów tej wielkiej korporacji przypomniał, że pecety są tym, co napędza codzienność firm. Co jeszcze? No cóż, można sobie jeszcze pograć, należące do Della Alienware pokazało swoje gamingowe maszyny, ale też była to raczej wisienka na torcie. Czy więc znów czas mówić o zmierzchu pecetów? Wręcz przeciwnie.

Po zapłaceniu 67 miliardów dolarów za EMC, Dell nie mógł zrobić nic innego, jak nastawić się na wielki biznes. EMC miało ogromnie mocną markę w tym segmencie, znacznie mocniejszą niż sam Dell, raczej znany w małym i średnim biznesie. Po fuzji przejął blask kupionej firmy – i dziś posiadając największe w świecie IT portfolio produktów, zwraca się przede wszystkim w stronę serwerów, pamięci masowych, sieci, chmur oraz Internetu Rzeczy, gdyż tam są pieniądze. Innymi słowy robi to samo, co cała branża, na czele z Intelem (notabene diamentowym partnerem tej imprezy).

Mimo jednak że perspektyw poważnego wzrostu dla branży PC nie widać, nie oznacza to jednak, że pecety można sobie odpuścić. Na końcówkach Internetu Rzeczy nikt pracować nie będzie, smartfon nie zastąpi laptopa. Nawet jeśli cykl wymiany sprzętu komputerowego spowolnił, a zapotrzebowanie na moc obliczeniową na biurku jest znikome (w końcu mamy chmurę, a w niej instancje GPU), Dell zamierza dbać o kompletność swojej oferty.

Póki co firmie idzie to nieźle. Na kurczącym się rynku zdołała w pierwszym kwartale 2017 roku dostarczyć 9,6 mln sztuk pecetów, o 6,2% więcej rok do roku (dane IDC). I wierzy, że zdoła osiągnąć więcej. Drogą do wzrostu na rynku ma być wprowadzenie PC-jako-usługi. Jeszcze w tym roku Dell EMC zaoferować ma swoim pierwszym klientom zintegrowany sprzęt komputerowy, wraz ze wsparciem, w modelu abonamentowym. Po prostu płacisz i masz zawsze to co najnowsze – ma to obniżyć koszty pozyskania i utrzymania sprzętu w organizacjach nawet o 30%.

To co naprawdę ciekawe i obiecujące, na czele z wirtualną rzeczywistością, rozwijane ma być w ramach Alienware. Ta ceniona przez graczy marka ma mieć całkowicie wolną rękę w ramach korporacyjnej struktury, rozwijając sprzęt, który nie będzie po prostu cienką końcówką do uruchamiania z chmury zwirtualizowanego pulpitu (choć bez obaw się, na tych nowych cienkich końcówkach podłączonych do serwerów z akceleratorami Nvidii spokojnie można uruchamiać wymagające aplikacje 3D i gry).

Więcej konkretnych zapowiedzi z dziedziny sprzętu adresowanego do takiego indywidualnego użytkownika usłyszymy na tegorocznych targach Computex. Spodziewajcie się jeszcze więcej wirtualnej rzeczywistości, jeszcze więcej naturalnych interfejsów użytkownika (mowa, gesty) i jeszcze więcej sztucznej inteligencji.

© dobreprogramy
s