PDC 2005: Nowe perspektywy

Strona główna Aktualności

O autorze

W Los Angeles rozpoczął się dziś trzeci, przedostatni dzień największej światowej konferencji dla deweloperów - Microsoft Professional Developers Conference 2005. Jak co roku, PDC obfituje w informacje o nowych produktach i technologiach, które w ostatecznym kształcie nadejdą dopiero za jakiś czas. Motywem przewodnim tegorocznej edycji konferencji jest Office 12. O pierwszych udostępnionych screenach z tej edycji pakietu biurowego Microsoft pisaliśmy we wtorek.

To jednak nie wszystko - na uwagę zasługuje także kilka innych informacji. Jedną z takich ciekawostek jest technologia SuperFetch, która umożliwia m.in. rozbudowę pamięci wirtualnej o specjalnie przygotowane dyski USB. Według przedstawicieli Microsoft pomimo, iż jakkolwiek nie patrzeć będzie to pamięć wirtualna, ma mieć znaczny wpływ na poprawę ogólnej wydajności systemu. Będzie to również doskonałe rozwiązanie dla laptopów, gdzie rozbudowa komputera o tradycyjną pamięć jest droga i problematyczna. Więcej na ten temat pisze w swoim serwisie Steven Bink.

Microsoft zmienia również diametralnie podejście do nawigacji po oknach swych programów. Jak mówił sam Bill Gates, o tradycyjnych paskach narzędzi i menu można już zapomnieć. Teraz górną część okna zajmą listwy z czymś, co Microsoft nazywa "ribbon" - praktycznie zaś są to inteligentne obszary, które przyjmują różną zawartość, w zależności od aktualnego wykorzystania oprogramowania. Można to najlepiej zaobserwować w przytaczanych wyżej screenach z pakietu Office 12.

To nie wszystkie nowości przedstawione na PDC 2005 i z pewnością nie ich koniec - konferencja trwa do jutra. Wszystkie szczegóły wraz z odnośnikami znaleźć można na oficjalnej stronie PDC 2005.

© dobreprogramy
s