PHP NG to radykalny wzrost wydajności: WordPress działa już niemal dwa razy szybciej

Strona główna Aktualności

O autorze

Odsądzane przez wielu programistów od czci i wiary PHP nie chce przestać być najpopularniejszym serwerowym językiem programowania aplikacji webowych – i chyba tak już zostanie. Prace nad PHP NG („New Generation) przyniosły ogromny postęp, przede wszystkim w wydajności silnika Zend, na którym jego interpreter działa. Przedstawione przez deweloperów NG wyniki benchmarków pokazują niemal dwukrotne przyspieszenie uruchamianiu WordPressa w stosunku do PHP 5.6.

Prace nad PHP NG zaczęły się w styczniu tego roku, od eksperymentów jednego z deweloperów PHP, Dmitrij Stogowa, pracującego nad nowym menedżerem pamięci dla interpretera. Już w maju Stogow i jego koledzy mogli pochwalić się bardzo ciekawymi wynikami. Daleko posunięta refaktoryzacja kodu, pozwalająca na usunięcie najważniejszych wąskich gardeł, przyniosła bardzo ciekawe rezultaty. Dla standardowego WordPressa 3.6 udało się uzyskać wzrost wydajności o 20%, dla Drupala 6.1 o niemal 12%, a dla testowej aplikacji Zend Frameworka o ponad 30%.

Nieco ponad dwa miesiące później deweloperzy PHP NG chwalą się nowymi wynikami. Wyświetlenie strony głównej WordPressa 3.6 udało się przyspieszyć niemal dwukrotnie w stosunku do stabilnej wersji PHP 5.6. Tysiąc wywołań strony, zajmujące w PHP 5.6 26,7 sek., w PHP NG zajęło zaledwie 14,8 sek. Tak znaczący wzrost wydajności stał się możliwy przede wszystkim dzięki znacznemu zmniejszeniu liczby wykonywanych instrukcji procesora.

Jak podają deweloperzy, sto wyświetleń strony głównej WordPressa w PHP 5.6 to ponad 9,4 mld instrukcji procesora, podczas gdy w PHP NG to już tylko 3,6 mld. Średnio kod PHP uruchamiany na NG przekłada się na o 60% mniej instrukcji, niż w obecnej wersji stabilnej. Warto podkreślić, że osiągnięcie to nie wyczerpuje całego potencjału optymalizacji interpretera PHP – na liście pomysłów znaleźć można jeszcze wiele sztuczek, w tym najbardziej obiecująca refaktoryzacja API parsowania parametrów w silniku Zend. Zanim zobaczymy więc pierwsze wersje beta NG (powinno się to stać na początku 2015 roku), wydajność powinna jeszcze sporo wzrosnąć.

PHP NG zapowiada się więc na prawdziwą rewolucję, szczególnie dla dostawców hostingu, dla których połączenie Linuksa, Apache, PHP i MySQL to wciąż podstawowe źródło ich przychodów. Nowa wersja interpretera pozwoli znacząco odciążyć infrastrukturę i uruchamiać bardziej wymagające aplikacje webowe na skromniejszych planach hostingowych.

Szczegółowe informacje o prowadzonej refaktoryzacji, w szczególności zmianach w wykorzystywanych strukturach danych, opublikowano na wiki projektu. Jeśli chcecie sami wypróbować możliwości PHP NG, musicie pobrać kod z repozytorium git i samodzielnie go skompilować. Oczywiście nie zalecamy stosowania nowego interpretera do celów produkcyjnych, ale warto podkreślić, że już dziś kompatybilny jest on niemal ze wszystkimi dodatkami.

© dobreprogramy
s