PKO Junior: bank chce nauczyć dzieci oszczędzania poprzez mobilną aplikację

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Mówią, że dobrego klienta trzeba sobie wychować, mówią też, że czym skorupka za młodu nasiąknie… I właśnie kierując się tymi założeniami PKO BP stwierdziło, że sięgnie do kieszeni i serc dzieci do 13. roku życia, czyli pokolenia, które nie zna życia bez smartfonu. Nowa aplikacja bankowości mobilnej PKO Junior ma im pozwolić na wykonywanie przelewów, doładowywanie telefonu komórkowego oszczędzanie w wirtualnej „skarbonce”.

Nie jest to zupełnie nowy pomysł. PKO BP prowadzi już pod adresem junior.pkobp.pl serwis internetowy, a z konta przeznaczonego dla dzieci do 13. roku życia korzysta w tym banku niemal 200 tys. klientów. Aplikacje mobilne, wydane na Androida, iOS-a i Windows Phone, są po prostu rozszerzeniem możliwości oferowanych przez portal, a zarazem udostępnieniem ich w najwygodniejszej dla młodych ludzi formie.

Główną funkcją aplikacji jest sprawdzanie salda, ale oprócz tego można inicjować przelewy. Muszą one zostać zaakceptowane przez rodzica w serwisie transakcyjnym iPKO. Rodzic może funkcję przelewów włączyć i wyłączyć; dla dzieci do 10. roku życia jest ona domyślnie wyłączona.

Kolejna ciekawa funkcja to wyznaczanie dziecku wyzwań finansowych – w obszarach odpowiedzialności, planowania, systematyczności oraz wytrwałości. Wyzwania takie mają swój termin realizacji i nagrodę, przyznawaną w razie sukcesu. Nagrodę określają rodzice – nie muszą to być pieniądze, równie dobrze może to być wspólna wycieczka w ciekawe miejsce. Zdaniem PKO BP, to jednak dziecko ostatecznie decyduje, czy chce dane wyzwanie podjąć.

Finalnie warto wspomnieć o wirtualnych skarbonkach do zbierania pieniędzy. Dziecko może określić cel oszczędzania poprzez nadanie skarbonce nazwy, wybranie jej ikony (lub utworzenie własnej z wgranego obrazka), określenie kwoty i czasu oszczędzania, a nade wszystko dokonania wpłat.

Sama aplikacja korzysta też z mechanizmów grywalizacji – przyznaje odznaki za określone osiągnięcia, takie jak zakładanie skarbonek, regularne wpłaty na konto, czy oszczędzanie w zgodzie z zadanymi parametrami.

Te kluczowe funkcje uzupełnia kilka dodatkowych narzędzi, takich jak prosty kalkulator finansowy do wyliczenia oszczędności przy zadanym oprocentowaniu (tu się chyba dzieci szybko przekonają, że rentierami raczej nie zostaną, szczególnie jak posmakują ujemnych stóp procentowych), planista oszczędzania, pokazujący jaka część wpłat jest automatycznie przekazywana do skarbonek, a jaka pozostanie na koncie jako oszczędności do dyspozycji, funkcja doładowywania konta telefonu (ze wszystkim, czego można od takiej funkcji oczekiwać, ale oczywiście pod kontrolą rodziców) oraz ustawienia personalizacji.

W tych ostatnich młodzi użytkownicy mogą (już bez kontroli rodziców) do swoich preferencji dostosować wygląd aplikacji, a także zrezygnować z konieczności podawania numeru klienta podczas logowania.

Aplikacja dostępna jest dla wszystkich dzieci poniżej 13. roku życia mających bezpłatne PKO Konto Dziecka. Konta takiego nie można założyć, jeśli rodzic nie ma konta ROR w PKO BP. Pobrać ją możecie z naszej bazy oprogramowania, w wersjach na Androida, iOS-a oraz Windows Phone.

Uwaga: aplikacja nie wymaga aktywowania, ale aby z niej korzystać należy wcześniej przynajmniej raz zalogować się do serwisu internetowego PKO Junior, ponieważ w samej aplikacji nie można przeprowadzić pierwszego logowania z wykorzystaniem hasła początkowego.

© dobreprogramy