Piractwo, a po co to komu? — grafika wektorowa

Witam w kolejnym wpisie z serii Piractwo, a po co to komu? Dzisiejszy odcinek można nazwać specjalnym, ponieważ powstaje on w odpowiedzi na prośby użytkowników @ukaszek i @zebedo, którzy w komentarz pod wpisem dotyczącym grafiki, prosili o zestawienie serwisów agregujących głównie obrazy wektorowe. Także można powiedzieć, ze wpis ten powstał na prośbę moich czytelników ;).

Słowem wstępu

Na wstępie chciałbym, krótko wspomnieć czym różni się grafika wektorowa od rastrowej. Grafika rastrowa to taka, w której obraz zbudowany jest z prostokątnej siatki punktów - pikseli. Do tego typu grafik możemy zaliczyć wszystkie obrazki zapisane w plikach JPG, TIFF, PNG czy na przykład jako bitmapy. Natomiast grafiki wektorowe jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z wektorów, których położenie i właściwości określane są przez formuły matematyczne. W grafice wektorowej zamiast pikseli wykorzystywane są prymitywy graficzne takie jak na przykład poligony (wielokąty) czy okręgi i elipsy. Najpopularniejszymi plikami z grafiką wektorową są te o rozszerzeniu svg. Główną przewagą grafik wektorowych nad rastowymi są praktycznie nieograniczone możliwości skalowania obrazu.

A teraz nie przedłużając już przejdźmy do właściwej części wpisu, czyli listy polecanych serwisów.

Serwisy z grafikami wektorowymi

Google Grafika

Na początek znana wszystkim wyszukiwarka Google, która co prawda nie posiada własnej bazy grafik, ale za to jest świetnym narzędziem do ich wyszukiwania. Chociażby dla tego, że przeszukuje ona miliony stron internetowych oraz pozwala filtrować znalezione obrazy ze względu na licencję, czy też, co ważne w przypadku tego wpisu, ze względu na typ. A jednym z tych typów jest własnie grafika wektorowa.

Free Vectors

Wszystkie grafiki w serwisie Free Vectors można wykorzystać za darmo w celach niekomercyjnych, a część również przy komercyjnych projektach. Poza dużą bazą obrazków zaletą omawianego serwisu jest dobrze działająca wyszukiwarka.

Free-Vectors

Free-Vectors to duża baza darmowych grafik. Zaletami tego serwisu są szczegółowe informacje licencyjne załączone do każdego obrazka, wbudowana wyszukiwarka oraz możliwość przeglądania grafik według kategorii. 

Vector Portal

Serwis Vector Portal ma w swojej bazie bardzo dużo grafik wektorowych, które można wykorzystać nawet do celów komercyjnych. Poza ogromną bazą zaletami serwisu są dobrze działająca wyszukiwarka obrazów, możliwość przeglądania grafik według kategorii czy popularności. 

All Vectors

Serwis All Vectors pozwala wyszukiwać grafiki wektorowe przy użyciu słów kluczowych oraz kategorii. Obrazy w nim umieszczone dostępne są na licencji CC BY - uznanie autorstwa. 

Public Domain Vectors

Jak sama nazwa wskazuje sama nazwa serwisu, wszystkie grafiki w bazie Public Domain Vectors dostępne są w domenie publicznej, czyli można korzystać z nich za darmo i bez ograniczeń zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. W omawianym serwisie dostępnych jest ponad 60 tysięcy obrazów, które możemy przeglądać według kategorii oraz wyszukiwać za pomocą wbudowanej wyszukiwarki. Oprócz tego Public Domain Vectors udostępnia użytkownikom narzędzia do generowania i edytowania plików SVG. Mówiąc krótko serwis omawiany serwis jest naprawdę świetny!

Vector 4 Free

Vector 4 Free to kolejny serwis z darmowymi grafikami wektorowymi. Obrazy możemy wyszukiwać na podstawie słów kluczowych oraz korzystając z wbudowanej wyszukiwarki.

Vectorish

Vectorish to serwis z grafiką wektorową nie posiadający wbudowanej wyszukiwarki. Co prawda obrazy można przeglądać według kategorii, ale tych jest zaskakująco mało. Tak właściwie to umieszczam Vectorish w tym zestawieniu głównie ze względu na świetny obrazek z pingwinami, który tam znalazłem.

VectorStock

Serwis VectorStock posiada w swojej bazie ponad 11 milionów grafik. Niestety tylko niecałe 300 tysięcy z nich jest dostępnych za darmo. Zaletami omawianego serwisu są świetna wyszukiwarka oraz dokładne informacje licencyjne znajdujące się przy każdej grafice. Wadą natomiast konieczność założenia konta przed pobraniem jakiegokolwiek pliku. 

Freepik

Freepik to już ostatni serwis w dzisiejszym zestawieniu. W jego bazie znajdziemy ponad milion darmowych grafik wektorowych, które możemy wykorzystać zarówno w celach niekomercyjnych, jak i komercyjnych. Wszystkie pliki w Freepik udostępniane są na licencji CC BY - uznanie autorstwa. Obrazki w serwisie możemy przeglądać według kategorii lub wyszukiwać za pomocą wbudowanej wyszukiwarki. W serwisie istnieje też płatny dział premium.

Jeśli 10 poleconych przeze mnie serwisów z grafikami wektorowymi to dla Was za mało zachęcam Was do zapoznania się z tym artykułem zamieszczonym na blogu Fresja.

I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego dzisiejszego wpisu. Na zakończenie standardowo dziękuję Wam za uwagę i proszę o Wasz komentarze. Zachęcam Was także do zapoznania się z pozostałymi wpisami z serii Piractwo, a po co to komu? (szczególnie z tym dotyczącym grafiki) oraz z całym spisem treści mojego bloga.