Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Pogramy wykorzystywane w logistyce

Zainspirowany świetnym wpisem użytkownika @natch na temat automatyki, który znajdziecie klikając tu, postanowiłem napisać co nieco na temat mojej branży - logistyki. Jako, że jest ona pojęciem bardzo szerokim w tym wpisie zajmę się tą jej częścią, która z racji studiów, jest mi najbliższa, czyli logistyką transportu wewnętrznego i magazynowania.

Słowem wstępu

Zakłady przemysłowe, magazyny, centra logistyczne. We wszystkich tych miejscach mamy do czynienia z procesem magazynowym, czyli zbiorem wszystkich czynności od wyładunku środków transportu zewnętrznego, poprzez przyjęcie materiału, składowania go, komisjonowanie, wydanie aż po załadunek środków transportu zewnętrznego. Upraszczając można powiedzieć, ze logistyka transportu wewnętrznego i magazynowania zajmuje się wszystkim co dzieje się z materiałem od momentu przywiezienia go do centrum logistycznego\magazynu aż do wysłania go poza zakład. Jednak to nie definicje są tematem mojego wpisu, więc nie przedłużając przejdźmy do listy programów.

Excel

Wiem, ze nie jest to typowo logistyczny program i wykorzystywany jest w sumie wszędzie, ale gdyby nie arkusz kalkulacyjny wchodzący w skład pakietu Office nigdy nie zrobiłbym żadnego projektu na czas. Uważam, że jest on najbardziej przydatnym narzędziem pracy każdego inżyniera. Oczywiście nie będę się tu rozpisywał na temat tego programu, bo parafrazując klasyka "Jaki jest Excel każdy widzi".

FlexSim

Ten program jest już znacznie bardziej specjalistycznym narzędziem. Służy on do symulacji oraz optymalizacji systemów transportu wewnętrznego. FlexSim mimo tego, że jest bardzo rozbudowanym programem, jest też łatwy w obsłudze, posiada bardzo przyjazny graficzny interfejs pozwalający dodawać kolejne elementy i tworzyć relacje miedzy nimi, możliwa też bardzo dokładną parametryzację każdego modelu czy generowanie szerokiej gamy wskaźników dotyczących m.in. wydajność zarówno całego układu jak i każdego jego elementu z osobna. Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z wbudowanego we FlexSima interfejsu dla programistów i samemu od podstaw napisać jakiś obiekt. Język programowania wykorzystywany w omawianym programie jest zbliżony do C#, ale posiada pewne specyficzne cechy. Co zabrzmi dziwnie największą zaletą FlexSima według mnie jest graficzna symulacja wszystkich procesów, która sprawia, że czasami podczas wykonywania jakiegoś zadania mam wrażenie, ze gram w Simsy a nie pracuje. Program ten jest naprawdę fajną "edukacyjną zabawką", dlatego taż zachęcam wszystkich do przetestowania jego wersji demo, który możecie pobrać po wypełnieniu tego formularza.

AutoCAD

Kolejny program ogólno-inżynierskiego przeznaczenia, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak dla zachowania porządku powiem, ze AutoCAD jest programem przeznaczonym do wykonywania dokumentacji technicznej i znacząco ułatwia prace projektowe. Na uczelni wykorzystuję go do rysowania planów magazynów. Przypadł mi do gustu głównie ze względu na możliwość szybkiego nanoszenia poprawek do projektu na każdym etapie pracy.

WMS

Tutaj raczej mówimy o całym systemie, a nie pojedynczym programie. WMS - System Zarządzania Magazynem jest jak sama nazwa wskazuje oprogramowaniem służącym do kontroli i sterowania pracą magazynu. Może zawierać wiele różnych modułów i funkcjonalność, które przeważnie dostosowuje się pod klienta. Jednak każda wersja systemu WMS bedzie posiadała elementy do wspierania procesów takich jak wprowadzanie materiału, komisjonowanie, inwentaryzacja i wydawanie materiałów. Aktualnie WMS wypierany jest przez oprogramowanie SAP.
I to już koniec tego, krótkiego wpisu. Mam nadzieję, że się Wam podobał. I tradycyjne na koniec dziękuje wszystkim za uwagę.

 

oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
krzyszp   10 #1 04.05.2017 01:23

Przepraszam, ale ty delikatnie poruszyłeś magazynówkę... Do logistyki to du daleko...

scribe   3 #2 04.05.2017 07:31

ERP (Comarch ERP XL, SAP, MS Dynamics)
do tego WMS'y

PREZESKIC   6 #3 04.05.2017 10:38

@@krzyszp tak jak napisałem na samym początku we wstępie logistyka to bardzo szeroka dziedzina wiedzy dlatego we wpisie skupiam się na tym na czym się znam czyli logistyce transportu wewnętrznego i magazynowania.
@scribe ERP to systemy nadrzędne operujący na jednostkach handlowych, w magazynie pracuje się na systemach WMS, które operują na jednostkach logistycznych. Oczywiście ERP i WMS współpracują ze sobą za pomocą różnych interfejsów, ale ERP nie jest systemem do realizacji zadań logistycznych.

Canaletto   13 #4 04.05.2017 11:12

Literówka w tytule.

PREZESKIC   6 #5 04.05.2017 11:35

@Canaletto masz rację, mój błąd.

charper   9 #6 04.05.2017 11:51

ja znam Oracle Warehouse Management System i jeszcze jeden od zdaje sie infinite solutions. Oczywiscie wszystko dziala na skanerach z windowsem.

edmun   13 #7 04.05.2017 12:26

Czy ja wiem.. Ten wpis to nawet nie wierzchołek góry lodowej. Oj.. oczekiwałem znacząco więcej.

PREZESKIC   6 #8 04.05.2017 12:39

@edmun coś się na pewno jeszcze pojawi na ten temat ;)

scribe   3 #9 04.05.2017 15:15

@PREZESKIC: musisz jeszcze dużo się uczyć, skoro erp nie jest system logistycznym...cóż zostań przy excelu

PREZESKIC   6 #10 04.05.2017 15:32

@scribe ERP - klasa systemów informatycznych wspomaganie zarządzanie przedsiębiorstwem lub współdziałaniem grupy przedsiębiorstw. Tak brzmi definicja. Dalej, systemy ERP wywodzą się z systemów MRP czyli systemów służących do zarządzania produkcją, więc nawet z genezy nie są powiązane z logistyką. I oczywiście ERP może zawierać jakiś moduł logistyczny (tu wszystko zależy od firmy), ale nie jest on systemem stricte logistycznym chociażby dlatego, ze jako podstawowe jednostki wykorzystuje handlowe takie jak np. worek pszenicy a nie jednostki logistyczne takie jak paleta pszenicy (na której jest np. 6 worków). Generalnie chodzi mi o to, że ERP jest systemem do agregowania i przetwarzania informacji biznesowych z wielu źródeł a WMS to klasa systemów stricte do zarządzania magazynem.

kowgli   9 #11 05.05.2017 00:41

@PREZESKIC: Dokładnie tak.ERP to bardzo szerokie pojęcie. System taki może zawierać elementy wspomagające logistykę, ale wcale nie musi. Nie ma co tu się silić na encyklopedyczne definicje, po przeważnie są one mocno naciągane.

Jest to po prostu złożony system wspomagający zarządzanie firmą. Może nie mieć kompletnie nic wspólnego z logistyka. Np. może służyć do prognozowania sprzedaży lub księgowości.

Innymi słowy, na pewno ERP nie jest systemem logistycznym. Co najwyżej moduł logistyczny może być opcjonalną częścią systemu ERP.

Autor edytował komentarz w dniu: 05.05.2017 00:43
PREZESKIC   6 #12 05.05.2017 10:08

@kowgli bardzo fajnie to ująłeś, właśnie o to mi chodziło :).

edmun   13 #13 05.05.2017 18:09

@PREZESKIC: to będę czekał :)

darek719   40 #14 05.05.2017 18:10

Wszystkie używałem na studiach, dobry zestaw. AutoCad strasznie zasobo żerny... aż mi komputer nie wyrabiał :/

yuwo   10 #15 06.05.2017 11:00

@PREZESKIC:
"Generalnie chodzi mi o to, że ERP jest systemem do agregowania i przetwarzania informacji biznesowych z wielu źródeł a WMS to klasa systemów stricte do zarządzania magazynem."

Niby tak, ale obecnie, jeżeli firma posiada magazyny, to w 99% system informatyczny je obsługujący jest jednym z modułów ERP. Coraz rzadziej spotyka się teraz przedsiębiorstwa, które nie mają lub nie dążą do integracji systemów informatycznych.

PREZESKIC   6 #16 06.05.2017 11:27

@yuwo masz rację, ale dość często to dążenie do unifikacji objawia się poprzez tworzenie odpowiednich i dopracowanych interfejsów pomiędzy już istniejącym WMS i systemem nadrzędnym ERP.