Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Koniec ze starą epoką manipulacji w Internecie

Kto z Was nie spotkał się ze spamem na forach, blogach czy dużych portalach? A to wszystko rozchodzi się o linki pozycjonujące. Zapewne każdy z Was, mnie to dotknęło tym bardziej, ponieważ prowadziłem własne forum dyskusyjne. Niestety zakończyłem jego działalność, a dlaczego dowiecie się z poniższych rozważań.

Początki – dlaczego i kto

Co dało początek spamu w Internecie? Myślę, że wszystko rozpoczęło się od wyszukiwarki Google i jej rewolucyjnego systemu oceny stron – PageRank. Wspomniany algorytm w swoim wczesnym stadium rozwoju przypisywał określoną wagę dla stron bazując na liczbie linków prowadzących do niej. Założenie było bardzo słuszne – nie było zresztą niczym nowym, ponieważ na podobnej zasadzie określano ważność publikacji naukowych czy samych autorów na podstawie liczby ich cytowań.

Dalszy rozwój sieci

Wraz z rozwojem i upowszechnieniem się Internetu, gdzie w ostatnich latach niemal każda firma posiada swoja stronę internetową dochodzi do manipulacji wynikami wyszukiwania. Tutaj dochodzimy do głównego punktu tego wpisu – manipulacji i masowego zaśmiecania Internetu.
Dlatego nie rzadko spotykamy się jeszcze z naiwnymi wpisami jak te poniżej
Co sądzicie o przykładach powyżej? Czy to nie jest robienie z nas użytkowników idiotów? Czy w pogoni za linkami ludzie, którzy to robią naprawdę są takimi ignorantami?

Kolejny winny – czyli dlaczego tak jest

To byłoby nieuczciwe, gdybym stwierdził, że winna jest tylko jedna firma. Myślę, że sytuacja ta pogłębia się wraz z popularyzacją sieci społecznościowych takich jak Facebook. Powiecie pewnie, że social media nie mają z tym związku? Przypomnę pewien termin sprzed lat: WEB 2.0 czyli m.in. fora dyskusyjne. Kiedyś tętniące życiem z tysiącami aktywnych użytkowników, gdzie administrator i moderator to były super poważne i super odpowiedzialne osoby. Niestety social media, spowodowały odpłynięcie dużej części użytkowników z for dyskusyjnych do portali społecznościowych.

Nadal nie widzicie związku?

Otóż, takie przykłady postów i stopek kiedyś na forum dyskusyjnym by po prostu nie przeszły. Obecnie da się zauważyć, że moderatorzy idą na pewien kompromis – ok, niech się zareklamują ale dzięki temu na forum będzie się pojawiać treść i forum będzie żyło. Niestety to bardzo krótkowzroczne myślenie, które bardzo irytuje najbardziej aktywnych użytkowników. Podkreślę to jeszcze raz: to robienie ludzi w balona, ludzi którzy latami współtworzyli forum i pomagali innym rozwiązywać ich problemy.

Nowa epoka

Mam nadzieję, że dobrze zobrazowałem jak to określiłem starą epokę. Jednak możecie mi coś na tym etapie wpisu wytknąć - dlaczego pisząc o starej epoce używałem czasu teraźniejszego? Bo niestety to się dzieje cały czas – jednak na mniejszą skalę (uświadomcie mnie jeśli się łudzę).
Co się zmieniło, że określam to nową epoką? Wracamy do początku, korporacja Google – naprawia Internet intensywnie uszczelniając swój algorytm i robi to z sukcesami od 5 lat. Teraz nie liczy się liczba linków lecz ich jakość, jak to określają ludzie ze sceny SEO (Search Engine Optimization). Na ich jakość składa się tematyczność linków oraz naturalny profil linkowania. To znaczy, że Google przewala gigantyczną liczbę danych by ustalić czy zamieszczony link jest naturalny – czyli taki, który nie służy jawnie do manipulacji rankingiem.
Dla osób niezorientowanych w pozycjonowaniu jestem zobowiązany wyłożyć to zagadnienie w telegraficznym skrócie: jeszcze niedawno gdy chcieliśmy być widoczni na frazę: „producent dywanów” wystarczyło naparzać linkami po katalogach i forach z dokładnym tekstem linku „producent dywanów”. Czy to nie absurd? Strona, która miała takie linki pojawiała się na to słowo u góry listy wyników wyszukiwania. Przecież to jawna manipulacja.
Dlatego Google wdrożyło wiele ulepszeń do swojego algorytmu wprowadzając również bardzo duże „updejty” w postaci przyjemnych zwierzątek: Pandy (odpowiedzialnej za karanie stron o niskiej jakości merytorycznej) oraz Pingwina (odpowiedzialnego za karanie stron o szkodliwych, spamowych linkach pozycjonujących). Jednak to nie kolejne zmiany, niedawno dowiedzieliśmy się, że Google wdraża najbardziej zaawansowany samouczący się algorytm RankBrain, który sam oceni na podstawie setki kryteriów o czym dana strona jest i pokaże to użytkownikowi.
Dlaczego zatem widzimy jeszcze teraz takie jawne manipulacje na forach czy blogach? Myślę, że są za to odpowiedzialni domorośli pozycjonerzy, którzy przeczytali 2-3 poradniki (pewnie sprzed lat) i nadal masowo linkują swoje strony ze śmieciowych źródeł lub zaśmiecają te wartościowe. Ale nie bez winy jak wspomniałem wcześniej są sami właściciele i moderatorzy. Przymykają na to oko – środkiem zaradczym może być przecież dodanie do linków wychodzących parametru „nofollow” co chyba z sukcesami stosuje również portal dobreprogramy.

Globalna wioska

Pojęcie globalnej wioski nie jest nikomu obce (odsyłam do Wikipedii). Kilka lat temu Google wprowadziło aktualizacje Hummingbird (czyt. Koliber), który personalizuje a właściwie geolokalizuje wyniki wyszukiwania pod konkretnych użytkowników. To wszystko w zależności od lokalizacji użytkownika i to w czasie rzeczywistym! To kolejna ulepszenie, które pozwala pojawienie się mniejszych, lokalnych firm w Internecie. W ten sposób nie pokazują się również te wielkie strony, które zmanipulowały wyniki wyszukiwania pod swoją stronę internetową. Zresztą tradycyjne bezpłatne wyniki wyszukiwania już tracą na znaczeniu za sprawą mapek Google.

Źródło obrazka

Jak widzimy, są one bardzo dobrze wyeksponowane i skutecznie odciągają wzrok od bezpłatnych wyników wyszukiwania.
Komercjalizacja wyników
Nie jest tajemnicą, że Google zarabia na swoich darmowych usługach. Wszystko dzięki reklamom AdWords, które wyświetlają nam się nad i obok wyników wyszukiwania. To również kolejny krok, który ukróca działalność pozycjonerów.
Jak podano niedawno, firma Google testuje wyświetlanie aż czterech reklam u góry wyników wyszukiwania zamiast dotychczasowych trzech. Zobaczcie sami, że to powoduje wyświetlenie się wyłącznie samych sponsorowanych wyników jeszcze przed przewinięciem ekranu (Above the Fold).

Źródło obrazka

Tak więc wyniki bezpłatne jeszcze bardziej będą traciły na znaczeniu. Możecie powiedzieć, że reklamy też są rodzajem manipulacji. Owszem, reklama sama w sobie jest manipulacją. Jednak w przypadku AdWords nie mówimy o manipulacji wynikami wyszukiwania. Bo to na tym zarabia Google i zachęca do umieszczania reklam swoich produktów właśnie u niej.

Koniec ze starą epoką myślę, że nie jest moim życzeniem a faktem. Google nawet zapowiada wdrożenie Pingwina w czasie rzeczywistym, a trzeba wiedzieć że ten algorytm jest bezlitosny dla stron, które zaśmiecają Internet. W przyszłości w związku z rozwojem mediów społecznościowych myślę, że wyszukiwarki powinny brać pod uwagę również czynniki społecznościowe, takie jak liczba udostępnień i polubień.
Jednak czy to nie zrodzi kolejnego pola do manipulacji? Przecież nie od dziś wiemy, że bez problemu można kupić tysiące polubień dla naszego profilu choćby na Allegro.

 

internet inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 09.01.2016 15:09

Dodam, że sporo dziadostwa również i na tym blogu ląduje w koszu...

Autor edytował komentarz.
Pablo334   3 #2 09.01.2016 15:14

@DjLeo: Ciekawe, jakbyś mógł powiedzieć ile statystycznie wpisów na blogi odrzucacie? I co ludzie dają linki na chama w stylu słowo + miasto?
I to wszystko mimo, że macie nofollow dla wychodzących linków?

  #3 09.01.2016 17:29

Wszystko dlatego, że kiedyś dewizą G było "Don't be evil". Teraz raczej jest to "Being evil with a human face".

Niestety musimy znów poczekać na kilku studentów, którzy na nowo wymyślą Internet... Niekomercyjny Internet!

Semtex   19 #4 09.01.2016 18:27

Znamy to z forum naszego, dosyć skutecznie sobie radzimy z odstrzałem takich pozycjonerów :)

Fanboj O   9 #5 09.01.2016 19:29

Znaczy się wieszczysz "Koniec ze starą epoką manipulacji w Internecie" bo zlikwidowałeś swoje forum, czy czegoś nie zrozumiałem?

  #6 09.01.2016 21:25

Nie wiem jak można mówić o tym, że TERAZ pojawiła się nowa epoka, skoro od lat można używać np. nofollow. Jak na drodze każdy kierowca = potencjalny morderca, tak każdy post i link w nim zawarty = potencjalny spam. Wewnętrzne bez nofollow, reszta z nofollow i gra.

ArgonOne   8 #7 09.01.2016 21:28

@Fanboj O: No nie rozumiesz tego co czytasz. Nowa Epoka bo teraz na pozycjonowanie będzie głównie wpływać jakość linków a nie ilość.

Pablo334   3 #8 09.01.2016 21:34

@lukasamd: Z tym nofollow i dofollow jest tak, że jeśli przyjmiemy Twoje rozwiązanie to za chwilę wyszukiwarki internetowe będą miały trudny orzech do zgryzienia, skoro większość zewnętrznych odnośników będą jako nofollow.
We wpisie wspomniałem o dodaniu sygnałów społecznościowych, ale to mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć jakość dyskusji tam prowadzonych...
P.S.:Dałeś bardzo dobry przykład z tym kierowcą na drodze i nie mam żadnej dobrej odpowiedzi na to :)

Pablo334   3 #9 09.01.2016 21:40

@DBill Bramkarz (niezalogowany): Wiesz jak to jest: powstają fajne niekomercyjne projekty, które maja szanse podbić sieć, to są przejmowane przez duże korporacje (Google kupił takich firm 79 w samym 2011 roku - przepraszam tylko takie stare dane wykopałem), często są to przejęcia w zupełnie innych sektorach, które wykazują się dużą innowacyjnością. Często są to też bezpośredni konkurenci, których lepiej jest przejąć gdy są jeszcze mali.

  #10 09.01.2016 22:17

Linki na forach w postaci EMA to epoka kamienia łupanego a nie "nowa" epoka.
Wszyscy rzucali się na tę metodę w 2011 roku bo dawała szybko efekty, a w połowie 2013 metoda już była mocno podpadnięta.
W 2014 roku sporo filtrów Google było właśnie za tego typu linkowanie.
Czasy się zmieniają i metody również, teraz fora internetowe wykorzystuje się do budowania nie linków lecz marki i wizerunku firm, sklepów oraz do sprzedaży bezpośredniej.

  #11 09.01.2016 22:29

Koniec ze starą epoką manipulacji w Internecie - czyli banują KsProboszcza? :D

  #12 09.01.2016 22:41

Czy ten artykuł to wylewanie żółci na zasadzie "bawiłem się w SEO a teraz zabrali mi zabawki"? Przepraszam, ale tak to się czyta.
Forum prowadzi się dla ludzi i z ludźmi, o tematach i dla tematów. Jak założyłeś Forum i jest ono na tyle mało ciekawe, że ludzi brak to nie jest to wina FB ani ukrócania praktyk SEO.
A na mapki i reklamy są odpowiednie wtyczki do przeglądarek żeby nie trzeba było ich oglądać.

sr57be45   7 #13 09.01.2016 23:20

@DjLeo: Ostania "promocja" OVH przeszła ;) nie było porównania innych usługodawców.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 09.01.2016 23:34

@Pablo334: Wiesz z tym bywa różnie, ale na szczęście większość z tych wpisów nie ma prawa ukazać się na portalu, głównie ze względu na to, że nowi blogerzy nie mają możliwości umieszczenia wpisu w sposób widoczny na portalu, bez zatwierdzenia moderacji. Tym samym skutecznie mogę wywalić taki wpis do kosza. Procentowo nie jestem w stanie stwierdzić, choć można to policzyć. Były takie momenty w mojej pracy moderatora, że i po ok. 10 wpisów dziennie leciało do kosza. Ostatnio jest tego dużo mniej. Ale same przypadki dot. właśnie takich wpisów nadają się na wpis na blogu i tego jakie to ciekawe i niekiedy w sposób tak bez skrępowania ludzie próbują przepchnąć różne dziwne rzeczy na blogu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #15 09.01.2016 23:40

@sr57be45: Jakieś szczegóły? Bo nie kojarzę. Jeżeli coś przeszło a nie powinno to zawsze to można zgłosić.

sr57be45   7 #16 10.01.2016 00:02

@lukasamd: nofollow ma tylko mniejszą wartość i jest sprawdzany.

Im więcej wszystkich linków na stronie tym słabsza ich moc. Tyle "z znalezionych" opinii ;)

Odpryski/główne trendy które przebiją się do otwartego obiegu informacji można śledzić na:
https://www.searchenginejournal.com/
http://www.planeta-seo.pl
(poza autopromocją autorów)

+ forum pio

Linki na jakimś forum..., to tylko czubek góry lodowej ;] przez co google dziś przypomina prawie jeden wielki portal handlowy.

Autor edytował komentarz.
Anonimito   7 #17 10.01.2016 03:40

U siebie także wywalam takie posty, blokuję linki, usuwam konta. Jest tego szczęśliwie faktycznie coraz mniej i głównie bawią się w to jeszcze "Janusze pozycjonowania", którzy utknęli na epoce sprzed 10 lat.

Najczęściej widzę dwa typy:
- nowe konto w kilka minut klepie ok. 3 posty składające się z góra kilka wyrazów, w wątkach neutralnych i posty są o niczym, np. w temacie o jakiejś grze coś w stylu "mój brat lubi grać w tą grę" - bez znaczenia dla dyskusji. następnie daje w podpisie link do czegoś i aktywność się urywa
- nowe konto i prosto z mostu jak na zrzucie - nowy temat i od razu link, zwykle naiwny post w stylu: czy też używacie proszku do prania? (i "proszek do prania" to link do porównywarki proszków xD ), bardzo często w ogóle nie dotyczy tematyki forum - totalnie od czapy

Te dwie możliwości są najczęściej i warto możliwie szybko kasować takie konta, są łatwe do wykrycia dla osoby myślącej, poza tym nie wnoszą nic dla samego forum i szkodzą poziomowi merytorycznemu (jak ktoś rejestruje się i następnie widzi pół działu zawalonego takimi śmieciami, to wyrabia sobie kiepskie zdanie o samym forum).

Bardzo rzadko zdarzają się sprytniejsi, np. pamiętam akcję, że użytkownicy rejestrowali się w dużych odstępach czasu i zadawali mądre pytania (ktoś poważniej zapłacił za jakość spamu), ale zawsze kończyli odzywać się po jednym poście, a w pytaniu zawsze pojawiał się link do sklepu z produktem o który pytali, powiązanym tematycznie. W pewnie w ogóle bym na to nie wpadł, ale pechowo goście to robili z jednego stałego IP i raz mi się zdarzyło przypadkowo podejrzeć konta dla tego IP i odkryłem ładną piramidę jakichś 10 kont - zawsze 1 post, pytanie pasujące tematycznie i zawsze z jednym linkiem.

Poszła blokada na IP, wszystko wywalone - posty i konta. No musieli mieć przykrą niespodziankę :]

Poza Januszami pozycjonowania dziwię się też naiwności tych, którzy takie usługi kupują, a są tacy, na Allegro bez trudu można spotkać oferty w stylu ileś tam precli, ileś linków z HP i np. ileś postów na prywatnych forach dyskusyjnych (określają to często jako marketing szeptany) itp. To są dla odmiany Janusze biznesu, którym wydaje się, że jak się nawstawia swoją stronę w randomowe miejsca, to zaraz ktoś na nią zechce wejść.

Moje porady:
- warto raz w tygodniu robić przelot po nowych kontach, sprawdzać wszystkim podpisy i posty
- co jakiś czas warto robić czystki - jeśli ktoś ma 0 postów i nie loguje się od 3 miesięcy - konto mu widać nie potrzebne, skasować (takie konta duchy są ożywiane po jakimś czasie, żeby mniej zwracać uwagę, bo admin/moderator widzi, że ktoś ma dłuższy staż, łatwiej zmylić)
- jeśli skrypt pozwala, to polecam zrobić blokadę podpisu do 5 postów,
- ew. można hardkorowo zablokować wstawianie linków poniżej 5 postów, ale myślę, że to mało skuteczne, bo można dać np. ze spacją, poza tym to może przeszkadzać osobom, które akurat faktycznie potrzebują "uczciwie" wstawić link związany z pytaniem, alternatywą jest konieczność zatwierdzenia pierwszego postu zanim następne będą widoczne na forum, ale myślę, że to dla odmiany dokłada roboty moderacji oraz może zrażać użytkowników, którzy wpadają zapytać się o coś na szybko (widząc konieczność czekania mogą pójść gdzie indziej),
- na bieżąco każde złapane konto - kasować, blokować IP (zmienne na 24-48h), jeśli rejestracja z tymczasowego maila - blokować całą domenę maili oraz jeśli się da - cenzurować domeny do których linkowały konta spamerskie, co uniemożliwi zapodanie drugi raz tego samego linku
- jeśli skrypt pozwala, to można ustawiać ciasteczko po stronie przeglądarki, po którym skrypt forum rozpozna spamera i z automatu go zbanuje (to zadziała na mniej rozgarniętych spamerów)

Przy odrobinie wytrwałości goście SEO wymieniają się na swoich forach miejscami, które lepiej unikać i z czasem ilość przypadków będzie się zmniejszała, bo pójdzie fama, że wstawianie to strata czasu (goście też starają się nie tracić czasu i wstawiać linki tam, skąd nie znikają).

Autor edytował komentarz.
Pablo334   3 #18 10.01.2016 09:31

@Anonimito: Skąd ja znam przytoczone przez Ciebie metody. Kiedyś nawet chciałem wdrożyć na forum, aby wszystkie linki wychodzące nie były nawet nofollow, ale robione z dodatkową stroną przekierowującą - takie coś ma zdaje się forum muratora.

Masz rację, Janusze pozycjonowania nie przejmują się niczym, nawet jeśli zdobyty link za chwilę zniknie. Kiedyś też pamiętam była taka plaga automatycznie zakładanych profili przez roboty.

@DjLeo Czyli rzeczywiście skala problemu się zmniejsza - to pocieszające. Inna kwestia, że widać po prostu wysoką dbałość o poziom komentarzy i wpisów na forum, przez co nie widać wcale spamu o jakim jeszcze wspomniał @Anonimito. Tylko administracji musi się chcieć - kilka przepuszczonych spamów i już zjawi się więcej podobnych graczy - "Januszów".

  #19 10.01.2016 13:08

@Pablo334: Ale takie rozwiązanie jest przyjęte. Dla przykładu Wordpress, który ma jakieś 25% rynku stron internetowych oznacza wszystkie linki komentujących znacznikami nofollow. Czy wychodzą na tym źle? Nie powiedziałbym strony na WP baaardzo szybko wchodzą wyżej i google czemuś je lubi ;)

  #20 10.01.2016 14:14

Przykro mówić, ale to właśnie metody Googla spowodowały pojawienie się monopolistów oraz kolektywistów w dziedzinie dostępu do informacji w sieci. Takie algorytmy powodują utrzymanie się u góry molochów, a nowe strony nie mają możliwości przejść gdziekolwiek. Lepiej już działają archaiczne katalogi redagowane przez zespół "profesjonalnie wyszkolonych małp" :). I to właśnie Google "załatwił" scenę WWW, zrobił z Internetu praktycznie drugą telewizję, doprowadził do podziału na producenta i konsumenta informacji, jaki mamy np. w przypadku gazet czy TV. To jest bardzo duże pole do manipulacji o ile tylko można kontrolować molocha, co jest w państwach represyjnych proste. Alternatyw setki amatorów, co istniało przed erą Google, bowiem nie ma.

  #21 10.01.2016 23:14

Cytat który wszystko tłumaczy (wybaczcie że podaję w oryginale):

December 5, 1995 PC MAGAZINE: "The Web is not doing a particularly good job of reaching out to the poor and disadvantaged. Aside from few a few notable community projects, the Web is the dominion of people who are already adept at manipulating information. The idea if a new democracy based on electronic pluralism and virtual town meetings is so far from reality that it's laughable."

sylwestrus   2 #22 13.01.2016 22:34

Artykuł sam w sobie jest nawet całkiem logiczny. Powiem tylko jedno. Każdy pozycjoner jest domorosły, bo nie ma na ten temat szkół :) Jeżeli kiedyś wgryziesz się w temat to zobaczysz, że Ci najbardziej skuteczni nadal "napieprzają po forach linkami". Róźnica jest w tym taka, że używają bardzo zaawansowanych narzędzi które kreują treść skrajnie podobną do tworzonej przez ludzi. Takie maszynki łamią Googlowską captche, zakładają 200 kont na FB i tweeterze a przy okazji zakładają konta na hostingach i stawiają same Wordpressa. Jednak tacy ludzie nie pozycjonują dla kogoś- bo po co? Zarabiają w Stanach na programach partnerskich kupę mamony.

fiesta   15 #23 23.01.2016 23:34

Mariusz Kołacz z ****** (niezalogowany):

ty też spamujesz swoim nickiem :P

  #24 24.01.2016 20:20

@fiesta, to jest branding, przypisanie imienia do domeny, na zachodzie standard, w Polsce cóż... mamy epokę kamienia łupanego, trzeba edukować ludzi również takich jak Ty, dla których wszystko to spam. Pozdrawiam!

  #25 23.09.2016 15:24

Nadal myślicie, że to koniec starej epoki i początek nowej? Nie wydaje mi się. Całkiem dobrze ma się jeszcze black hat seo. Poczytajcie sobie o tym na http://www.empressia.eu