Paint Shop Pro X i Photo Album 6 już są!

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawiła się nowa wersja Paint Shop Pro - popularnego programu do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Jest to pierwsza wersja tego narzędzia od czasu przejęcia poprzedniego producenta - firmy Jasc, przez Corel. Nowa wersja, w odróżnieniu od poprzednich nie jest oznaczona cyframi arabskimi ale rzymską dziesiątką czyli znakiem "X". Ma to zapewne w zamyśle producenta pokazać, że nie jest to tylko zwykła kontynuacja poprzednich wersji ale całkiem nowy produkt.

Paint Shop Pro jest rozbudowanym narzędziem do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Program w powszechnej opinii jest najpoważniejszym komercyjnym konkurentem Adobe Photoshop. Oferuje porównywalne możliwości do liderów w tej dziedzinie m. in. warstwy, konwersję kolorów, rozbudowane operacje na palecie kolorów, obiekty, narzędzia do grafiki wektorowej i oczywiście inne niezbędne narzędzia w każdym szanującym się programie tego typu.

Program wyposażony jest m.in. w narzędzie do tworzenia map odnośników, tworzenie interaktywnych przycisków, cięcie obrazów oraz bardzo ciekawe rozwiązanie jakim jest możliwość podglądu i porównania jakości grafiki zapisanej w różnych formatach. Udostępnia także wiele istotnych funkcji stworzonych na potrzeby cyfrowej obróbki fotografii. Automatyczna regulacja kontrastu, nasycenia i balansu kolorów, możliwość likwidacji efektu czerwonych oczu. Do ważnych opcji należy również poprawa jakości zdjęć zapisanych w plikach o dużym stopniu kompresji, a także zautomatyzowane narzędzia służące do likwidacji uszkodzeń na skanowanych odbitkach czy też negatywach.

W wersji X położono nacisk na prostotę obsługi i dostępność dla początkujących użytkowników. W tym celu pojawiło się np. narzędzie Learning Center wyjaśniające początkującym użytkownikom jak uzyskać profesjonalne efekty, a także zingerowane narzędzie korekcyjne Smart Photo Fix, narzędzia do retuszu twarzy Makeover Tools umożliwiające nałożenie opalenizny, wybielanie zębów, czy usunięcie zmarszczek lub znamion. Nie oznacza to jednak, że wersja X została uproszczona i nie udostępnia funkcji dla bardziej zaawansowanych grafików - z myślą o tej grupie użytkowników udostępnione są np. narzędzia Advanced Photo Editing Options.

Ponadto w wersji X znajdziemy ponad 500 efektów specjalnych i liczne filtry - między innymi do wyostrzenia obrazów i usuwania szumu, narzędzia do zmiany ziarnistości na fotografiach czarno-białych i obróbki 16-bitowej głębi kolorów. Przy zakupie wersji pudełkowej, wraz z programem otrzymamy też aplikację Photo Album 6 Standard Edition, Pixmantec RawShooter Essentials - konwerter plików RAW, a także 2 godziny tutoriali video. Wersja X jest jeszcze niedostępna w Polsce - pierwszych dostaw można się będzie zapewne spodziewać w najbliższych tygodniach. Nie znana jest jeszcze też cena nowej wersji - będzie ona jednak zapewne wynosić równowartość 119 euro przy pierwszym zakupie i 59 euro przy uaktualnieniu.

Jednocześnie z premierą dziesiątej wersji Paint Shop Pro pojawiła nowa wersja programu do katalogowania i obróbki zdjęć - Photo Album 6, będącego następcą Paint Shop Photo Album. W najnowszej wersji aplikacja została wzbogacona m.in. o Photo Finder - umożliwiający łatwe wyszukanie i automatyczne segregowanie zdjęć znajdujących się w komputerze, ulepszoną obsługę aparatów cyfrowych i kart pamięci, PhotoSafe Backup System - funkcje archiwizujące, a także szereg innych nowości i dodatków. Tak jak poprzednio, w programie zawarto część możliwości z popularnego programu do obróbki grafiki - Paint Shop Pro.

Wersję testową Paint Shop Pro X można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Obróbka grafiki rastrowej, a Photo Album 6 w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Katalogowanie i obróbka zdjęć

© dobreprogramy
s