r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Paint.NET 4.0 wymaga Windows 7 SP1 i ma polski interfejs

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Paint.NET, popularny, darmowy program do pracy z grafiką rastrową, został dziś wydany w wersji 4.0. Program ma wyższe wymagania niż poprzednie wersje, wprowadza między innymi nowy silnik renderujący, uproszczone menu i 11 nowych tłumaczeń interfejsu, w tym polskie.

Przy tworzeniu tego wydania autorzy skupili się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu możliwości komputerów. Paint.NET 4.0 wymaga systemu Windows 7 SP1 lub nowszego i .NET Framework 4.5 (w razie potrzeby zostanie zainstalowany automatycznie). Program wykorzystuje Direct2D, by zyskać przyspieszenie sprzętowe, ale jeśli pojawią się problemy, należy tę opcję wyłączyć w ustawieniach.

Na pierwszy rzut oka widać, że narzędzia zaznaczenia wyglądają inaczej i działają dużo lepiej, niż w poprzednich wersjach. Dla podkreślenia kontrastu granice rysowane są animowaną linią przerywaną (tzw. tańczące mrówki), a dzięki zastosowaniu antyaliasingu do zaznaczonych krawędzi będą one bardziej miękkie i naturalne (tę opcję można wyłączyć). Narzędzia zaznaczenia wykorzystują moc obliczeniową kart graficznych. Większość narzędzi zyskała własną historię oraz możliwość zmiany ustawień w czasie pracy. Co więcej, kolejność warstw można zmieniać metodą przeciągnij-i-upuść, a narzędzia kształtów zostały połączone w jedno, dające aż 27 figur wektorowych do dyspozycji. Fotografów powinna ucieszyć możliwość dodawania winiety do zdjęć i ulepszone narzędzia usuwania czerwonych oczu. Narzędzia przeznaczone do rysowania korzystają teraz z metody GetMouseMovePointsEx, która to zapewnia gładkie rysowanie myszką. Narzędzia korzystające z pędzli (klonowanie, gumka, malowanie) zyskały możliwość zmiany twardości krawędzi w ustawieniach. Narzędzie tekstowe zyskało zaś nowe opcje renderowanie tekstu.

r   e   k   l   a   m   a

Zmiany interfejsu obejmują między innymi zmianę pozycji miniaturki obrazu, dzięki czemu przy zmianie narzędzi nie „skacze” po ekranie. Nowy panel ustawień narzędzi ułatwia zmiany parametrów i konfigurację ustawień domyślnych. Funkcje menu „Narzędzia”, „Okno” i „Pomoc” zostały uproszczone i zebrane w prawym-górnym rogu okna. Kontrolki powiększenia i wyboru jednostek znajdziemy w lewym-dolnym rogu.

Nowy silnik renderujący działa asynchronicznie, jest w pełni wielowątkowy i został zoptymalizowany dla wielordzeniowych procesorów oraz przyspieszenia sprzętowego, zapewnianego przez karty graficzne. Powinno to korzystnie wpłynąć na szybkość reakcji interfejsu, szczególnie podczas pracy z dużymi obrazami, a także na lepsze wykorzystanie energii zgromadzonej w akumulatorze.

Najnowszą wersję Paint.NET można pobrać z naszej bazy programów w dziale Windows → Grafika → Tworzenie i edycja grafiki rastrowej.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.