Pajączek NxG Professional 5.9.9

Strona główna Windows Programowanie Edytory dla programistów
Pobierz ​program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Pajączek 5 NxG Professional jest następcą popularnego Pajączka 2000.

Wersja Professional jest swoistym "kombajnem", który z zasady ma zaoferować webmasterom wszystko czego potrzebują przy realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Zawiera ponad 40 różnych schematów kolorowania składni, obsługuje serwery FTP oraz oferuje synchronizację serwisów. Wspiera pracę grupową oraz posiada zaawansowane narzędzia edycji dla różnych języków (PHP, XHTML, XML, JavaScript) i zarządzania witrynami. Warto zauważyć, że pomimo adresowania programu do profesjonalistów Pajączka cechują bardzo przejrzysty interfejs użytkownika i duża wygoda pracy.

Nowa wersja aplikacji wprowadza wsparcie dla standardu HTML5 i obejmuje podpowiedzi kodu dostępne po kombinacji klawiszy CTRL+SPACJA w obrębie znacznika, wsparcie w inspektorze znaczników w głównym oknie programu i w oknach edycyjnych znaczników. Pojawił się również nowy schemat kolorowania o nazwie „HTML + CSS + Invisible”, który ułatwia edycję tekstu w treści stron WWW poprzez zastosowanie prawie niewidocznej kolorystyki dla znaczników przy wyraźnych, pogrubionych tekstach wyświetlanych na stronie. Dodatkowo wprowadzono funkcję testera połączeń z serwerami FTP i odświeżono wygląd okna ustawień.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Ogromne możliwości programu – także w zakresie konfiguracji
Stosunkowo wysoka cena wersji z aktualizacjami wieczystymi
ocena użytkownika
15.12.2010 11:09 • Recenzja do wersji 5.9.5

Pajączek 5 NxG Professional jest profesjonalnym (jak sama nazwa wskazuje) programem do pisania stron internetowych. Dawno, dawno temu korzystałem z Pajączka 2000. Kiedy po latach ukazały się dwie nowe wersje, z wielkim zdziwieniem odkryłem, że nowiutki Pajączek Standard jest dużo uboższy, niż stary Pajączek 2000. Nie było wyjścia – musiałem zdecydować się na wersję Professional.

W chwili obecnej Pajączek 5 NxG Professional to nie tylko program do pisania stron w HTML-u, albo XHTML-u. Umożliwia tworzenie rozbudowanych serwisów z wykorzystaniem ASP, CSS, JavaScript, mySQL, VBScript, czy PHP. Zapewnia pełne wsparcie dla języków znacznikowych, skryptowych i baz danych SQL.
Pajączek zawiera bardzo wygodny edytor tekstowy z tyloma schematami kolorowania składni, że znacznie przekracza to wyrafinowane nawet potrzeby, ale także edytor WYSIWYG, z którego – prawdę mówiąc – nigdy jakoś nie korzystałem.
Program wyposażony został w klienta FTP i WebDAV z obsługą dowolnej liczby serwerów (można korzystać z szyfrowania SSL/TLS), co dla mnie było bardzo ważne.

Pajączek 5 NxG Professional sprawdza składnię, testuje kod, podkreśla błędy (niestety, z tym akurat radzi sobie średnio), zawiera kreatory (np. galerii grafik), generatory (np. komentarzy), edytory (np. formularzy), gotowe szablony stron (serwisów), podpowiedzi, pomoc kontekstową, kursy, specyfikacje i sto innych rzeczy mniej czy bardziej przydatnych. Niektóre z nich można z powodzeniem używać także w celach niezwiązanych z tworzeniem stron, na przykład narzędzie do zmiany nazw dowolnej liczby plików, według – opracowanego przez siebie doraźnie – systemu czy metody.

Pajączek 5 NxG Professional mógłbym uznać za „kombajn” za bardzo rozbudowany i za bogato wyposażony, gdyby nie to, że zarówno okna programu, jak i paski narzędzi, można sobie konfigurować w sposób najzupełniej dowolny, według własnych upodobań, a przede wszystkim – realnych potrzeb. Podczas procesu instalacji jest też możliwość, choć niewielka, rezygnacji z niektórych komponentów.

Licencja na program jest bezterminowa, nie wygasa nigdy, jednak okres, w którym można korzystać z uaktualnień (obecnie dostępne są opcje: 1, 2, 3 lata, albo „na zawsze”), zależy od ceny, którą gotowi jesteśmy zapłacić, a te różnią się w sposób zasadniczy.