Pakiet biurowy w chmurze, pełna decentralizacja i wolność: oto Graphite Docs

Pakiet biurowy w chmurze, pełna decentralizacja i wolność: oto Graphite Docs

Pakiet biurowy w chmurze, pełna decentralizacja i wolność: oto Graphite Docs
07.03.2018 15:25

Graphite Docs to zestaw narzędzi biurowych online, który w prostych zadaniach może zastąpić pakiety w chmurze, jak Dokumenty Google lub Microsoft Office. Nie działa on jednak w tradycyjnej w chmurze i nie jest rozwijany przez żadną firmę. Nasze dane nie są przechowywane na żadnym konkretnym serwerze i nie trzeba podawać informacji osobistych, by z niego korzystać.

Podstawą jego działania jest blockchain, a do logowania wykorzystywany jest Blockstack – „zdecentralizowany Internet”. Oprogramowanie wykorzystuje niższe warstwy tradycyjnego Internetu, ale na wyższych skupia się na całkowitym zdecentralizowaniu aplikacji. Blockstack dostarcza narzędzia do zdecentralizowanego przechowywania danych i tożsamości użytkowników. By korzystać ze zbudowanych w ten sposób aplikacji, trzeba najpierw wyposażyć się w specjalną przeglądarkę (Windows, macOS, aplikacja przeglądarkowa) i utworzyć tożsamość (albo kilka – działają niemal identycznie jak klucze publiczne, a przy okazji dostaniemy też portfel na BTC).

Gdy już uruchomimy przeglądarkę i utworzymy tożsamość Blockstack, możemy zalogować się do Graphite Docs. Przywita nas ekran wyboru aplikacji, z której chcemy skorzystać. Do wyboru mamy edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, książkę adresową i bezpieczny komunikator.

Obraz

Edytor tekstu

Edytor tekstu jest bardzo prosty. Mamy do dyspozycji dwa nagłówki, 6 otwartych fontów, listy, style tekstu i możliwość wyczyszczenia całego formatowania. W tekście można umieszczać obrazy, filmy i odnośniki, nie ma niestety narzędzia do tworzenia tabel ani bardziej zaawansowanego formatowania multimediów. Obraz będzie traktowany jak bitmapowy znak o stałym rozmiarze.

Obraz

Przygotowany dokument można oczywiście wyeksportować. Możemy go wydrukować, wysłać innemu użytkownikowi Blockstacka lub ściągnąć plik DOC do dalszej edycji w innym programie. Trzeba się tylko upewnić, że edytor używany lokalnie otworzy go z kodowaniem znaków UTF-8. Osadzone obrazki i dodane linki zostaną przeniesione bez problemów.

Obraz

Oczywiście wszystkie utworzone przez nas pliki zostaną zapisane w blockchainie i po autoryzacji swoim kluczem ponownie uzyskamy do nich dostęp.

Arkusz kalkulacyjny

Arkusz kalkulacyjny zawiedzie osoby, które potrzebują więcej niż prostego zestawu danych. Co prawda obsługuje proste formuły, ale nie ma do niego żadnej dokumentacji, pozwalającej na zapoznanie się ze składnią i dostępnymi funkcjami (na pewno działa sumowanie =SUM(E1:E10)). Nie widać też narzędzi do kolorowania warunkowego ani rysowania wykresów.

Obraz

Dane w kolumnie można tymczasowo posortować. Cały arkusz można pobrać w formacie CSV. Trzeba też się liczyć z tym, że aplikacja na dużych zestawach danych będzie zwalniać.

Komunikator i kontakty

Poza powyższymi aplikacjami użytkownicy pakietu Graphite mają też do dyspozycji książkę adresową i komunikator, ale trzeba wiedzieć, że nie zapiszemy tu tradycyjnych kontaktów. W bazie można przechowywać jedynie odnośniki do tożsamości Blockstack innych użytkowników, zupełnie jakby była to sieć społecznościowa. Potencjalne kontakty można przeszukiwać, jeśli więc wiemy jak znaleźć znajomego, nie będzie problemu z komunikacją i udostępnianiem plików.

Obraz
Obraz

Jeśli dodana osoba logowała się już do Graphite Docs, można zacząć z nią rozmowę, a w zasadzie wymianę prostych maili. Interfejs komunikatora także jest bardzo prosty i na tym poziomie już na pewno zauważycie, że szybkość działania aplikacji pozostawia trochę do życzenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to komercyjny pakiet w chmurze, a otwarty projekt o dość eksperymentalnym charakterze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)