Panda uruchamia ekspresowy skaner antywirusowy online

Strona główna Aktualności

O autorze

Panda Software

uruchomiła testową wersję usługi NanoScan - nowego skanera antywirusowego online. Według zapewnień producenta proces skanowania ma trwać... jedną minutę. W fazie testów jest także inny skaner - TotalScan.

NanoScan wymaga do pracy systemu Windows 98, Me, NT, 2000 lub XP, przeglądarki Internet Explorer w wersji min. 5.5, a także włączonej obsługi JavaScript. Umożliwia przeprowadzenie podstawowego skanowania pamięci operacyjnej komputera w poszukiwaniu wirusów, komponentów szpiegujących i innego złośliwego oprogramowania. Do uruchomienia skanera wymagana jest instalacji kontrolki ActiveX o wielkości około 400 kB. Według producenta skanowanie ma trwać około minuty. U nas trwało to trochę ponad 3 minuty ale i tak jest to imponujący wynik. Jak deklaruje producent, baza sygnatur NanoScana wynosi blisko 690 tys. pozycji i jest co kilka, kilkanaście minut aktualizowana. Ilość sygnatur nie musi być naturalnie dowodem wysokiej skuteczności ale jeżeli ta okazałaby się satysfakcjonująca to NanoScan byłby ciekawym rozwiązaniem do ekspresowego (choć nie kompleksowego) sprawdzania komputera.

Oczywiście samo skanowanie pamięci nie gwarantuje wykrycia wszystkich złośliwych kodów znajdujących się w komputerze. Jeżeli chcemy przeprowadzić dokładniejszą analizę możemy skorzystać z bardziej zaawansowanego skanera o nazwie TotalScan. Pracuje on w dwóch trybach: szybkim (Fast) mającym trwać około 5 min (w praktyce może to być nawet kilka razy dłużej) lub pełnym (Full) zajmującym wg producenta godzinę czasu (w praktyce w zależności od wielkości dysku i ilości plików). W obu trybach wymagane jest zainstalowanie kolejnej kontrolki ActiveX oraz pobranie sygnatur wirusów o łącznej objętości około 20 MB. Podczas skanowania w trybie Fast sprawdzana jest już nie tylko pamięć komputera ale także newralgiczne foldery na dysku twardym (w tym folder systemowy). W trybie Full sprawdzana jest już zawartość całego dysku.

TotalScan znacznie różni się od NanoScana nie tylko pełniejszą analizą ale także ilością sygnatur (według producenta jest ich ponad 750 tys.), analizą heurystyczną pozwalającą na wykrycie wirusów do których nie opracowano jeszcze sygnatur ale co najważniejsze - pozwala nie tylko na wykrywanie ale i usuwanie wykrytych zagrożeń. Ta ostatnia opcja docelowo będzie wymagała opłaty. W chwili obecnej, jak już wspominaliśmy, TotalScan jest w fazie testów beta, więc po bezpłatnej rejestracji każdy może skorzystać z tej funkcjonalności za darmo.

© dobreprogramy