Battlefield — moja historia uzależnienia. Część 1

Gdy w pamiętnym roku 2002, młode i jeszcze szerzej mało znane szwedzkie studio Digital Illusions CE, które dziś wszyscy znamy jako DICE, pokazało po raz pierwszy swoją grę Battlefield 1942, gracze z całego świata wstrzymali oddech. W tamtych latach, dla miłośników multiplayera liczyły się kolejne odsłony Quake, Unreal Tournament czy Half-Life: Counter-Strike, które na wiele lat wyznaczyły standardy dla sieciowych FPS. Tutaj po raz pierwszy spotkaliśmy się z grą, która stawiała na wszechstronne wykorzystanie sprzętu i współpracę.

Okiem Pangrysa czyli Adata Premier Pro SP920 — dobry i niedoceniony SSD

Dziś na rynku dysków SSD napotkamy głównie trzy rodzaje modułów NAND Flash SLC, MLC oraz najtańszy TLC . O ile SLC jest przeznaczony raczej do zastosowań serwerowych, tak właśnie dyski z kościami TLC i MLC stanowią większość na rynku konsumenckim. Przynajmniej na dzień dzisiejszy bowiem powoli, ale nieubłaganie będą wypierane przez 3D NAND ale o tym napiszę następnym razem.

Kingston uv400 240GB — dysk do zadań codziennych

Czasem zdarza mi się reanimować lub rozbudowywać jakiś starszy notebook o czym pisałem już wcześniej. Jedną z najważniejszych spraw przy takiej reanimacji, poza naturalnie takimi czynnościami jak gruntowne czyszczenie, zmiana procesora czy zwiększenia ilości ramu jest oczywiście zmiana dysku. I to najlepiej od razu na dysk SSD, który znacząco przyśpiesza działanie naszego systemu operacyjnego bez względu czy to Okienka czy kolejna dystrybucja spod znaku Pingwina.

Dwa miesiące z Microsoft Surface Pro 4, okiem Product Managera

Od przeszło dwudziestu kilku lat jestem handlowcem, czy jak to teraz się określa Product Managerem. Przeżyłem kilka naprawdę ciekawych firm i uczestniczyłem we wprowadzeniu na polski rynek wiele różnych, dziś już zapomnianych marek, ale nie o tym dziś chciałem napisać. Mój zawód jest mocno specyficzny i - co może zabrzmieć nieco paradoksalnie - sama sprzedaż zajmuje mi tylko ok 20-30% mojego czasu pracy.

Czterdzieści lat minęło, czyli rewolucja VHS

Obiecałem kiedyś, że napiszę trochę o rewolucji, jaką niewątpliwie było pojawienie się na rynku VHS. Technologii, która naprawdę zmieniła nasze życia, oraz spojrzenie na świat i kulturę. Dzięki kasetom video, mogliśmy wreszcie w domowym zaciszu, z wypiekami na twarzy, obejrzeć powtórnie swój ulubiony film. A trzeba zaznaczyć wtedy nie było to takie oczywiste... ni łatwe.

Microsoft Sculpt Comfort, czyli niemal doskonały bezprzewodowy duet

Wielu z was na zadane pytanie, z jakim produktami kojarzy ci się firma Microsoft, zapewnie szybko odpowie - Windows i Office. I oczywiście będziecie mieli pełną rację, bowiem są to sztandarowe produkty z oferty MS, ale ich portfolio produktów jest dużo szersze i oprócz softu czy usług w chmurze obejmuje również hardware. I to całkiem niezłe hardware. Od wielu lat Microsoft produkuje całkiem oryginalne i naprawdę świetne klawiatury i myszki, dla zwykłego użytkownika.

Warto reanimować nieco starsze notebooki

Zawsze wyznawałem zasadę, że każdy zepsuty sprzęt należy starać się jednak naprawić a nie przeznaczać od razu do utylizacji. Jeśli reanimacja okazywałaby się nieopłacalna, to taki sprzęt rozkręcałem i lądował w szafie w moim magazynie części zamiennych, by uratować mniej uszkodzone notebooki. Pisałem o tym już wcześniej

HP co prawda Mini, ale kłopoty całkiem Maxi

Pewnego słonecznego dnia, jak to zwykle w Kalifornii bywa, w dziale projektowym firmy HP w Palo Alto...

Lekko poirytowany inżynier z Działu Projektowego, powstrzymując się przed rzuceniem jakimś ciężkim słowem, po raz kolejny odpisywał na maila w sprawie pewnego producenta dysków SSD, który oferował HP sprzedaż za psie pieniądze SSD o pojemności 16GB na złącze ZIF 40pin.