Koniec pewnej epoki. CHIP i CHIP.pl zostaną zamknięte...

Magazyn Chip dla wielu i w tym i dla mnie przez wiele lat stanowił jedno z najważniejszych źródeł o nowinkach ze świata IT. Tytuł pojawił się na polskim rynku na początku lat dziewięćdziesiątych z redakcją umiejscowioną we Wrocławiu. Początkowo publikowano przedruki z niemieckiego wydania Chip, ale szybko pojawili się polscy autorzy, którzy zapewnili szpalty pisma niesamowitą treścią. W czasach, gdy internet nie był tak łatwo dostępny jak dziś, Chip był ówcześnie obok PCWK jednym z głównych źródeł informacji o świecie nowych technologii dla czytelników chcących wiedzieć nieco więcej. Dla wielu czytelników ten magazyn był też źródłem np. nowych wydań interesujących dystrybucji linuksa. Niestety, ówcześnie niewielu z nas miało dostęp do szybkiego internetu by ściągnąć ISO w satyfakcjonującym czasie.

Świat się jednak szybko zmienia i mamy coraz powszechniejszy, szybszy szerokopasmowy internet co spowodowało, że mamy dużo łatwiejszy dostęp do softu. Trzeba również przyznać, że i same treści w takich papierowych magazynach dość szybko się dezaktualizowały. Coraz więcej dotychczasowych czytelników szukało informacji na portalach internetowych w wyniku czego liczba stałych prenumeratorów sukcesywnie spadała, Wszystko to i zapewne jeszcze kilka innych czynników odbiło się na wynikach finansowych magazynu.

Wczoraj na profilu redaktora naczelnego magazynu CHIP Konstantego Młynarczyka pojawił się dość zaskakujący i zarazem smutny wpis informujący, że kwietniowy numer tego znanego periodyku będzie ostatnim. Niestety, spadająca sprzedaż magazynu i znikoma liczba odwiedzających portal CHIP.pl spowodowało, że zarząd Burda Media Polska podjął decyzję o nieprzedłużaniu licencji i rezygnacji z wydawania magazynu oraz serwisu online. 5 kwietnia ukaże się ostatni numer co oznacza, że z końcem kwietnia pracę straci cały zespół redakcyjny Chip. Portal chip.pl ma zostać wyłączony w lipcu razem ze wszystkimi kontami w mediach społecznościowych.

Po części rozumiem decyzję zarządu Burdy, ale mi jako człowiekowi, który kiedyś z niecierpliwością oczekiwał na kolejny numer Chipa, jakoś ciężko się tym pogodzić.
Żal mi tych wspaniałych ludzi, którzy tworzyli Redakcję i z których większość miałem zaszczyt poznać osobiście na wszelakich ewentach czy spotkaniach prasowych. Mam nadzieję, że już niedługo znów się spotkamy notując kolejne słowa na kolejnej konferencji. Odchodzący powoli w niebyt magazyn Chip, będzie miał zawsze swoje miejsce w pamięci wielu z nas.

W mojej na pewno.