Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

YaST - czyli warto wybrać openSUSE part I

Od już ładnych paru lat, używam i polecam pewną dystrybucję z logiem zielonego kameleona czyli jak się słusznie domyślacie - openSUSE. Wiele dystrybucji przewinęło się przez moje komputery takich jak wszelakiej maści odmiany Ubuntu, Fedory, Sabayony, Mandrivy itp ale suma sumarum, zawsze openSUSE pozostawał. Doceniam jego stabilność, prostotę obsługi i innowacyjne rozwiązania. A moim zdaniem, najważniejszym i niespotykanym w innych dystrybucjach rozwiązaniem a mówiąc kolokwialnie, wręcz wyróżnikiem openSUSE jest ... YaST.

YaST (Yet another Setup Tool) - za tym dowcipnym skrótem, kryje się potężne narzędzie do zarządzania oprogramowaniem i konfiguracją openSUSE, które chciałbym Wam przybliżyć. Jeśli chcielibyście spróbować zabawy z naprawdę user friendly linuksem czyli dystrybucji z zielonym kameleonem a wklepywanie komend z lekka Was przeraża lub co gorsza, wręcz odstręcza, to dzięki YaST możecie zarządzać całym systemem, bez znajomości konsoli czy jakichkolwiek komend.

YaST może działać w trybie konsoli (polecenie yast)

lub w formie graficznej (polecenie yast2) ale my zajmiemy się tylko wersją graficzną.
Klikamy ma ikonkę kameleona, odpowiednik windowsowego Start,wpisujemy w pole wyszukiwania Yast i enter lub klikamy kolejno na zakładkę Programy->System i na ikonkę z mrówkojadem "Ustawienia administratora".

Oczywiście podajemy hasło administratora i otwiera nam się nasze centrum zarządzania. Naszym pierwszym krokiem powinno być dodanie odpowiednich repozytoriów oprogramowania. I tu z pomocą przychodzi nasze nieocenione narzędzie jakim jest YaST. Wybieramy z listy Repozytoria oprogramowania i w nowo otwartym oknie klikamy na Dodaj.

W nowo otwartym oknie wybieramy Repozytoria społeczności i możemy na liście zaznaczyć te repozytoria, które nas interesują czyli np sterowników do naszej karty graficznej, interesującego nas środowiska graficznego czy np gier na linuksa i klikamy OK :)
Ja polecam:

  • Contrib
  • Packman
  • VLC VideoLan Client
  • libdvdcss repository
  • Sterowniki kart graficznych ATI lub Sterowniki kart graficznych NVIDIA
  • Wine
  • Mozilla
  • Wirtualizacja (VirtualBox)
  • Gry

Uwaga, podczas dodawania repozytoriów, pojawią się komunikaty by zaakceptować certyfikaty bezpieczeństwa, co oczywiście robimy. W innym przypadku operacja ulegnie przerwaniu. Taka ciekawostka, po dodaniu repo ze sterownikami do karty graficznej, nie potrzeba już nic konfigurować, po prostu po restarcie systemu mamy zainstalowane sterowniki. Analogicznie mamy z podobnie podpiętym sprzętem czyli drukarką czy kamerką internetową.

Przechodzimy do kolejnego punktu, czyli instalacja oprogramowania. W YaST wybieramy więc kolejną zakładkę Zarządzanie oprogramowaniem. Domyślnie pojawi się nam okno wyszukiwania oprogramowania.

Wpisujemy nazwę poszukiwanego programu i Szukaj. Zaznaczamy interesującą nas pozycję i Akceptuj. YaST poinformuje nas, że dołączy do zaznaczonych pozycji potrzebne pakiety i poprosi o akceptację.Np w przypadku instalacji MPlayera, YaST zaproponuje nam instalację potrzebnych kodeków itp. Oczywiście polecam zaakceptowanie jego podpowiedzi, oszczędzi nam to masę pracy i czasu podczas konfiguracji systemu.

Oczywiście, tak samo możemy usunąć niepożądane oprogramowanie, wystarczy odznaczyć z wyszukiwarce nazwę programu i kliknąć Akceptuj a system już zadba o usunięcie aplikacji. Oczywiście można tak też aktualizować pojedyncze pakiety choć ja osobiście preferuję szybsze sposoby.

W głównym menu YaST znajdziecie opcję Aktualizacja online co oczywiście, zadowoli tylko klikaczy. Ja jednak wolę w konsoli wpisać komendę:

zypper dup

Ale dla każdego coś miłego.

Osobiście muszę przyznać że polubiłem i używam konsoli ale doceniam YaST za niesamowite ułatwienie pracy tak ważne dla początkujących newbie. W kolejnych częściach przybliżę inne funkcje tego niesamowitego narzędzia. 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Triniti888   5 #1 23.02.2012 23:36

YaST fajne narzędzie, ale jak da mu się za dużo zadań, to w pewnym momencie lubi przymulić.

Pisałeś o sterownikach. Czemu nie opisałeś poszczególnych wersji sterowników (legacy, nouveau)? Początkujący user po wpisaniu frazy nvidia lekko zastanowi się nad tym, który sterownik wybrać. Dodatkowo co trzeba podkreślić, po zainstalowaniu nieodpowiedniego sterownika podczas rozruchu systemu nie startują X-y i system wstaje w trybie tekstowym. W takiej sytuacji początkujący użytkownik może powiedzieć "O kur**, spier***** stąd."

  #2 24.02.2012 02:34

@Triniti888
Ale przecież nawet jeżeli server X nie wystartuje to wystarczy wpisanie komendy sudo yast i dalej będziemy mieli interfejs w stylu midnight commandera, w którym taki nawet początkujący użytkownik powinien się już połapać.

jajek46   3 #3 24.02.2012 07:17

susek zmienił logo na jakiegoś mrówkojada?

olmeca   13 #4 24.02.2012 07:57

Mrówkojad jest znakiem yasta, sam susel nadal firmowany jest kameleonem.

treuer25   6 #5 24.02.2012 09:17

No własnie Yast niby pomaga zarządzać systemem ja nie mam z nim problemu ale mimo wszystko nie jest to proste narzędzie dla początkującego wiem to z "autopsji", bo nie jednej osobie instalowałem ten system. Nie raz takie osoby nie wiedziały jak ustawić coś, następnie totalnie się gubiły, jednak trzeba trochę spędzić czasu nad Opensuse przede wszystkim by zmienić pewne przyzwyczajenia z innych systemów także tych Linuxowych szczególnie jak ktoś przechodzi z dystrybucji debianopodobnych.

treuer25   6 #6 24.02.2012 09:52

Tu jest taki problem że Yast daje strasznie "ja to nazywam" mały margines błędu i tutaj jest pies pogrzebany, należałoby dodać do niego jakieś opisy lub komunikaty co wiąże się z czym i jakie jest ryzyko w czasie dokonywania jakiś zmian w systemie i ewentualnie jak można szkodliwe dla systemu zmiany w miarę łatwo cofnąć , niestety ale "Okienka" mimo wszystko dyktują w tym względzie pewne standardy. Drugą stroną medalu jest to że jak użytkownik chce przejść na inny system to musi się oczywiście coś o nim dowiedzieć. W Opensuse bardzo często występują problemy ze sterownikami własnościowymi, przeważnie po ich instalacji nie wstaje środowisko graficzne nawet wtedy gdy zainstalujemy je poprawnie ( ehh jak ja lubię te przygody ze sterownikami AMD). Ale mimo wszystko uważam że Opensuse jest bardzo dobrą dystrybucją szczególnie ostatnie wersja 12.1 mnie oczarowała.

lucas__   13 #7 24.02.2012 10:06

Yep co by nie mówić, zarządzanie oprogramowaniem do najprostszych w Yast nie należy, nie zmienia to faktu, że jest to świetne graficzne narzędzie do konfiguracji. Swoją drogą zypper to świetna rzecz, ośmielę się nawet powiedzieć, że lepszy niż apt. Oby więcej takich wpisów ;)

RoninPn   14 #8 24.02.2012 10:09

Susełek został zainstalowany na 4 kompach TPPW działa bez problemów, choć to ściąganie na siłę repozytoriów które już posiada jest czasochłonne. Co najważniejsze "Seniorzy" dają radę na nim pracować, nawet sami sobie doinstalowali czteroletnią drukarkę HP. Co do sterów AMD to coś się pojawiło przy takim procku ale po zaciągnięciu repozytoriów mu przeszło. Mam takie pytanie czy komenda "zypper dup" powoduje że w późniejszym czasie repozytoria uaktualniają się z automatu? Bo na jednym kompie pojawia mi się komunikat że susełek potrzebuje internetu, lecz nie jest do niego podłączony i nie będzie.

jullo89   3 #9 24.02.2012 11:02

Jestem użytkownikiem openSUSE od kilku lat i powiem, że jak dla mnie jest najlepszą dystrybucją. A co do Yasta to nie wiem skąd się biorą opinie, że jest ciężki itp. . Wg. mnie jest to najprostsze narzędzie z GUI podzielonym tematycznie i naprawdę łatwo się w nim konfiguruje i prawie wszystko da się wyklikać.

kamil_w   11 #10 24.02.2012 11:04

Wszystko pięknie, ale każdy Linux ma dwie wady, które skutecznie powstrzymują mnie przed używaniem tego systemu:
- brak wygodnego przełączania karty graficznej pomiędzy AMD/Intel
- fatalne zarządzanie energią (bateria w laptopie z Linuksem trzyma mi mniej więcej o połowę krócej niż w przypadku Windowsa).

Co do openSUSE, to faktycznie YaST sprawia, że jest to chyba najwygodniejsze distro.

Securitas   6 #11 24.02.2012 11:25

Susek jest ok..lecz niestety z przyczyn sprzetowych ( stary lapek ma juz 5 lat) musialem przejsc na ubuntu 10.4 LTS.
Ysat faktycznie jest wygodny ale jak zauwazyl Triniti potrafi sie niezle przymulic.
Wpis jest bardzo fajny ..oby wiecej takich :)

Druedain   14 #12 24.02.2012 12:09

@kamil_w SandyBridge? Poczytaj koniecznie o RC6. Jak chcesz mogę Ci znaleźć materiały jak to włączyć, co oznaczają stopnie „włączenia”, itp.

kamil_w   11 #13 24.02.2012 12:13

Mam laptopa z i5-480M i AMD Radeon HD 6550. Kiedyś szukałem rozwiązania tych dwóch problemów, ale odpuściłem.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #14 24.02.2012 13:02

@Triniti888
Co do sterowników np Nvidii, od ostatnich wydań openSUSE, dodaję repo nvidii restartuję komputer i mam działające sterowniki własnościowe. System sam rozpoznaje jakich ma użyć sterowników. Osobiście od kilku lat nie miałem żadnych problemów z instalacją sterowników. Po prostu działa i tak być powinno.

@treuer25
Ostatnio instalowałem z Roninem susełki na komputerach dla emerytów i po instalacji sterów ATI bez problemów wstały X...

Druedain   14 #15 24.02.2012 13:05

Z przełączaniem karty graficznej to nawet na Windowsie się nie spotkałem. Znaczy, nie widziałem żeby ktokolwiek tego używał (a NVidia Optimus to inna bajka).

Jeśli chodzi o baterię, to winowajcą jest Intel, bo obecnie obsługa oszczędzania energii jest domyślnie wyłączona, ponieważ Intel stworzył zabugowany sterownik i nie potrafi go poprawić (przed każdym kolejnym wydaniem Linuksa można przeczytać, że po raz kolejny Intelowi nie udało się załatać wszystkich dziur). Nie wiadomo ilu ludzi konkretnie spotyka się z błędami, ale warto zaryzykować i włączyć RC6. Najgorzej, że prawie nikt o tym nie wie i mało kto też zdaje sobie sprawę, że twórcy Linuksa nie mają nic do gadania w tej sprawie i mogą tylko patrzeć i wzruszać ramionami. Wiadomo że i w Linuksie 3.3 RC6 będzie domyślnie wyłączone, ale np. Canonical zapowiedziało, że w Ubuntu 12.04 będzie domyślnie to włączać (bo 3.4 wyjdzie już po premierze Ubuntu, a jest szansa, że wtedy RC6 będzie już domyślnie włączone).

W każdym razie na siłę nie przekonuję, ale skoro znam sprawę, to przedstawiam opcję rozwiązania problemu. Jeśli będzie chciał Linuksa, to przynajmniej będziesz wiedział skąd jest problem i jak go rozwiązać.

Pozdrawiam :)

Druedain   14 #16 24.02.2012 13:13

A i jeszcze dla osób, które mają sposób na przełączanie kart graficznych lub korzystają tylko z Intelowskiej: według testów Phoroniksa włączenie RC6 prócz znaczącego zwiększenia żywotności baterii, ujawniła się też większa wydajność układu graficznego.

Druedain   14 #17 24.02.2012 13:26

Z tego co znalazłem, to na razie nici z przełączania między kartą AMD i Intela, jeśli się chce pracować na własnościowym sterowniku. Pozostaje czekać aż AMD poprawi wsparcie dla Linuksa… Z NVidią jest o tyle lepiej, że jakieś sukcesy ma społeczność, a i w NVidii się też ponoć zabierają do oficjalnego wsparcia technologii Optimus.

_____


Żeby nie było, że ciągle nie na temat :P

Korzystałem przez pewien czas z susła i dobrze wspominam DVD instalacyjne, pozwalające na dobór pakietów jeszcze przed instalacją, oraz dobre wsparcie dla KDE :) No a Yast jest fajny, bo pozwala na łatwą konfigurację zapory.

kamil_w   11 #18 24.02.2012 13:45

"No a Yast jest fajny, bo pozwala na łatwą konfigurację zapory."

Yast jest fajny nie tylko z tego powodu :P

Co do sterowników, to co mnie, jako użytkownika końcowego to obchodzi kto odwala partactwo? U mnie ma działać i już. Czasy, kiedy siedziałem i kombinowałem z Linuksem mam za sobą.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #19 24.02.2012 14:02

Dlatego właśnie, między innymi, polecam openSUSE. Po prostu wszystko działa.

kamil_w   11 #20 24.02.2012 14:20

@Pangrys
No właśnie nie wszystko:
- zmiana kart graficznych w locie - nie działa
- oszczędne zarządzanie energią - nie działa
- tablet graficzny Wacom Bamboo - nie działa
- ...

Suse to fajne distro, ale to wciąż Linux i cierpi dokładnie na te same dolegliwości co inne dystrybucje.

tomimaki   6 #21 24.02.2012 15:28

@Druedain
Nie wiem, czy się orientujesz, ale jak wygląda sprawa z przełączaniem się między kartami AMD?

Fisiu   6 #22 24.02.2012 15:28

Przełączanie kart graficznych Intel Sandy Bridge i AMD HD działa na sterowniku AMD Catalyst - od wersji 12.1. Niestety wymagane jest ponowne uruchomienie komputera.

@ kami_w
http://youtu.be/IXwjVY8ASvg

@ Druedain
Możesz podrzucić Url z opisem RC6 i jak to włączyć? Chętnie sprawdzę to na openSUSE z kernelem 3.2.7 ;)

kamil_w   11 #23 24.02.2012 16:09

@Fisiu
Napisałem "zmiana kart graficznych w locie". Restart systemu raczej nie ma nic wspólnego ze sformułowaniem "w locie" i nie jest zbyt wygodny. Nawet uwzględniając, że restart systemu trwa u mnie zaledwie kilkanaście sekund, to i tk musiałbym pozamykać wszystkie otwarte dokumenty.
Co do wypowiedzi tego kolesia z YT to owszem - na Asusie EeePC901 Mint działał mi równie długo co windows xp. Jednak na nowym sprzęcie Linux zjada baterię, grzeje podzespoły i chłodzenie cały czas jest na chodzie.

Co mnie użytkownika końcowego interesuje jak jest na innym sprzęcie? Na moim (i wielu innych osób) Linux jest prawdziwym zjadaczem mAh i tylko to się liczy.

Triniti888   5 #24 24.02.2012 17:03

@Pangrys
"Co do sterowników np Nvidii, od ostatnich wydań openSUSE..."
Od którego dokładnie? Ja miałem 11.4 i nic mi nie proponował.

Druedain   14 #25 24.02.2012 17:12

@kamil_w Ale czy nie lepiej znać winnego? Nawet jak się mimo wszystko nie chcesz bawić w grzebanie? Tak dla sprawiedliwości. A Yast oczywiście jest dobry nie tylko z powodu zapory, ale to chyba jest pewien wyróżnik na tle konkurencji :)

@Fisiu http://www.dobreprogramy.pl/Druedain/Linux-SandyBridge-i-problematyczne-RC-rozwi...

@tomimaki https://wiki.archlinux.org/index.php/Hybrid_graphics#ATI_Dynamic_Switchable_Grap... to wszystko co wiem na temat przełączania się między kartami graficznymi.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #26 24.02.2012 17:31

A mi na 11.4 chyba sam wybrał ale mam dość leciwego GF8600M więc to nie sztuka :)
@kamil_w
U mnie na Intel C2D T7500 bateria wytrzymuje tyle samo na Windows i Linux.

tomimaki   6 #27 24.02.2012 18:51

@Druedain
Ok, dzięki.

  #28 24.02.2012 20:31

Istnieje jakaś dystrybucja Linuxa posiadająca tak fajny konfigurator prócz open SUSE?

  #29 24.02.2012 20:31

Yast był jednym z głównych powodów użytkowania tego systemu przeze mnie.

  #30 24.02.2012 20:41

Dobrze, że ja nie mam problemu z baterią ;)

Mam laptopa z i5 430M i nVidią GT 330M, a lapek działa dłużej niż pod Siódemką.

  #31 25.02.2012 08:40

@jajek46
Bardziej mi to na królika miniaturowego wygląda...

yawamdam   4 #32 27.02.2012 02:52

OpenSuSe ok, ubuntu ok, a najbardziej ok jest gentoo ;-)

@kamil_w , jeżeli intel czy dowolny inny producent czegoś by nie dopracował na windows, byłbyś równie radykalny i mało by cie interesowało czyja to wina (np jakim wpisem do rejestru to rozwiązać) ? nie odpisuj, z tonu wypowiedzi jasno wynika że po prostu zrezygnował byś z windows.

  #33 04.03.2012 15:10

PavloAkaLogan
| 24.02.2012 20:31:
"Istnieje jakaś dystrybucja Linuxa posiadająca tak fajny konfigurator"

Ta - PcLinuxOS, może nie tak zaawansowany, ale na pewno wystarczy w 90% przypadków.

Inna sprawa - ja bym niepolecił tego distro dla początkujących, chociażby ze względu na problemy właśnie ze sterownikami do grafiki, problemy z YaST (chyba że od wersji 11.3 uległo to poprawie), i problemy ze stabilnością (tak, jako jedna z nielicznych dystrybucji wieszała mi się jak używałem wersji 11.3).

A i dochodzą problemu z migracją między wydaniami, ja używałem 11.1 (namęczyłem się żeby mi wszystko działało, bo grafika nie wstawała), potem przy migracji do 11.2 okazało się że konfiguracja jest niekompatybilna i reinstal (szczęśliwie tu z marszu wszystko działało), potem 11.3 i znów konieczny reinstal i tu klapa - jak mi nie wstała grafika w innym niż najniższy tryb + Yast odmówił jakiejkolwiek współpracy twierdząc że używam niekompatybilnego systemu podziękowałem na dobre temu distro i już raczej nie wrócę.

Do tego nie mogę się zgodzić że instalacja i zarządzanie pakietami jest tu najlepsze - imho najlepiej działa to w dystrybucjach debianowych za sprawą Synaptica i apta (nawet PCLOS używa do zarządzania pakietami tych dwóch mimo że jest distrem RPMowym).

Dla newbie to ja instaluję teraz właśnie PCLOS (nie spotkałem się żeby ktoś miał z nim problemy poważniejsze), a sam sięgam po gentoo i archa (nie ma nic lepszego niż rolling release - 0 problemów z nowymi wydaniami).

Pozdrawiam :)

DustInMadness   3 #34 28.03.2012 11:36

Odnośnie Opensuse 12.1 i przełączania kart Intel/Nvidia polecam wątek
http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/how-faq-forums/unrevi...

Do tego parametr i915.i915_enable_rc6=1 w grub.conf (http://www.dobreprogramy.pl/Druedain/Linux-SandyBridge-i-problematyczne-RC-rozwi...) i mamy z głowy problem z poborem mocy.

Po dość czasochłonnej reinstalacji Windows 7 na Z470 Opensuse 12.1 przyjemnie mnie zaskoczyło wykrywając wszystko z automatu włącznie z obsługą klawiszy funkcyjnych do obsługi multimediów.