Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

YaST - czyli warto wybrać openSUSE part I

Od już ładnych paru lat, używam i polecam pewną dystrybucję z logiem zielonego kameleona czyli jak się słusznie domyślacie - openSUSE. Wiele dystrybucji przewinęło się przez moje komputery takich jak wszelakiej maści odmiany Ubuntu, Fedory, Sabayony, Mandrivy itp ale suma sumarum, zawsze openSUSE pozostawał. Doceniam jego stabilność, prostotę obsługi i innowacyjne rozwiązania. A moim zdaniem, najważniejszym i niespotykanym w innych dystrybucjach rozwiązaniem a mówiąc kolokwialnie, wręcz wyróżnikiem openSUSE jest ... YaST.

YaST (Yet another Setup Tool) - za tym dowcipnym skrótem, kryje się potężne narzędzie do zarządzania oprogramowaniem i konfiguracją openSUSE, które chciałbym Wam przybliżyć. Jeśli chcielibyście spróbować zabawy z naprawdę user friendly linuksem czyli dystrybucji z zielonym kameleonem a wklepywanie komend z lekka Was przeraża lub co gorsza, wręcz odstręcza, to dzięki YaST możecie zarządzać całym systemem, bez znajomości konsoli czy jakichkolwiek komend.

reklama

YaST może działać w trybie konsoli (polecenie yast)

lub w formie graficznej (polecenie yast2) ale my zajmiemy się tylko wersją graficzną.
Klikamy ma ikonkę kameleona, odpowiednik windowsowego Start,wpisujemy w pole wyszukiwania Yast i enter lub klikamy kolejno na zakładkę Programy->System i na ikonkę z mrówkojadem "Ustawienia administratora".

Oczywiście podajemy hasło administratora i otwiera nam się nasze centrum zarządzania. Naszym pierwszym krokiem powinno być dodanie odpowiednich repozytoriów oprogramowania. I tu z pomocą przychodzi nasze nieocenione narzędzie jakim jest YaST. Wybieramy z listy Repozytoria oprogramowania i w nowo otwartym oknie klikamy na Dodaj.

W nowo otwartym oknie wybieramy Repozytoria społeczności i możemy na liście zaznaczyć te repozytoria, które nas interesują czyli np sterowników do naszej karty graficznej, interesującego nas środowiska graficznego czy np gier na linuksa i klikamy OK :)
Ja polecam:  • Contrib

  • Packman

  • VLC VideoLan Client

  • libdvdcss repository

  • Sterowniki kart graficznych ATI lub Sterowniki kart graficznych NVIDIA

  • Wine

  • Mozilla

  • Wirtualizacja (VirtualBox)

  • Gry

Uwaga, podczas dodawania repozytoriów, pojawią się komunikaty by zaakceptować certyfikaty bezpieczeństwa, co oczywiście robimy. W innym przypadku operacja ulegnie przerwaniu. Taka ciekawostka, po dodaniu repo ze sterownikami do karty graficznej, nie potrzeba już nic konfigurować, po prostu po restarcie systemu mamy zainstalowane sterowniki. Analogicznie mamy z podobnie podpiętym sprzętem czyli drukarką czy kamerką internetową.

Przechodzimy do kolejnego punktu, czyli instalacja oprogramowania. W YaST wybieramy więc kolejną zakładkę Zarządzanie oprogramowaniem. Domyślnie pojawi się nam okno wyszukiwania oprogramowania.

Wpisujemy nazwę poszukiwanego programu i Szukaj. Zaznaczamy interesującą nas pozycję i Akceptuj. YaST poinformuje nas, że dołączy do zaznaczonych pozycji potrzebne pakiety i poprosi o akceptację.Np w przypadku instalacji MPlayera, YaST zaproponuje nam instalację potrzebnych kodeków itp. Oczywiście polecam zaakceptowanie jego podpowiedzi, oszczędzi nam to masę pracy i czasu podczas konfiguracji systemu.

Oczywiście, tak samo możemy usunąć niepożądane oprogramowanie, wystarczy odznaczyć z wyszukiwarce nazwę programu i kliknąć Akceptuj a system już zadba o usunięcie aplikacji. Oczywiście można tak też aktualizować pojedyncze pakiety choć ja osobiście preferuję szybsze sposoby.

W głównym menu YaST znajdziecie opcję Aktualizacja online co oczywiście, zadowoli tylko klikaczy. Ja jednak wolę w konsoli wpisać komendę:

zypper dup

Ale dla każdego coś miłego.

Osobiście muszę przyznać że polubiłem i używam konsoli ale doceniam YaST za niesamowite ułatwienie pracy tak ważne dla początkujących newbie. W kolejnych częściach przybliżę inne funkcje tego niesamowitego narzędzia. 

linux oprogramowanie porady
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze