YaST - czyli warto wybrać openSUSE part II

W poprzednim wpisie przybliżyłem Wam jak za pomocą YaST w prosty sposób możemy zarządzać oprogramowaniem. Koniec z mozolnym wklepywaniem komend, które często odstraszały i napawały przerażeniem świeżych użytkowników linuksa. Oczywiście, moim prywatnym zdaniem, całkowicie niesłusznie :D

YaST to nie tylko platforma do zarządzania oprogramowaniem, to centrum zarządzania wszystkimi funkcjami openSUSE.

Zacznijmy od sekcji

Sprzęt

Tutaj wystarczy kliknąć w pierwszą zakładkę Informacje o urządzeniach o pojawi się na okienko Wykrywanie urządzeń i voila, po chwili mamy całą listę sprzętu w naszym komputerze.

Linuksowy odpowiednik znanego Managera Urządzeń z Okienek MS. Oczywiście prawdziwy linuksiarz woli konsolę i ten sam efekt uzyska wpisując komendę:

hwinfo

By określić dokładnie o jaki sprzęt nam chodzi możemy sprecyzować komendę. Do sprawdzenia jaką mamy kartę graficzną, przyda nam się komenda:

hwinfo --gfxcard

Ale to nie wpis o konsoli , więc jedźmy dalej .
Tutaj też szybko ujrzymy czy jakiś nasz sprzęt nie ma zainstalowanych sterowników bo podobnie jak w Windows, openSUSE zakomunikuje nam że dany sprzęt nie jest rozpoznany prawidłowo. Tutaj też możemy łatwo skonfigurować nasz sprzęt, który mamy podpięty do komputera, taki jak np drukarka, karta TV, czy np skaner. Łatwo zmienimy układ klawiatury czy sprawdzimy ustawienia naszej kart dźwiękowej.
Jak widać powyżej, korzystając z YaST jest dużo prostsze dla początkującego usera :)

Kolejna ważna zakładka to

System

Tutaj możemy edytować ustawienia programu rozruchowego, jakim domyślnie w openSUSE jest GRUB, choć oczywiście to to od nas zależy jaki program wybierzemy. Prosto i łatwo, możemy w prosty sposób ustawić który system operacyjny ma startować jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem że mamy ich więcej niż jeden na HDD :)

W tej sekcji YaST możemy zmienić język dystrybucji, skonfigurujemy poziomy pracy i oczywiście możemy skorzystać ze świetnego narzędzia do partycjonowania, za pomocą którego zmienimy partycje "w locie".

Nie zapominajmy o sekcji bez której trudno się obejść w dzisiejszym świecie.

Urządzenia sieciowe

Tutaj zarządzamy połączeniami sieciowymi, modemami czy łącznością bezprzewodową. W sytuacji gdy Network Manager odmówi współpracy, co niestety wcześniej nie było rzadkim zjawiskiem, zawsze możemy w prosty sposób skonfigurować połączenie przez ifup.

Jak już zauważyliście powyżej, używamy Network Managera lub konfiguracje przez ifup, zresztą jak widać na załączonym obrazku, system dba byśmy nie użyli obu konfiguracji jednocześnie :)

Normalnie użylibyśmy komend w konsoli
i

fconfig

uruchamia twoje urządzenie sieciowe.

iwlist

wyświetla listę dostępnych sieci.

iwconfig

konfiguracja naszego połączenia z siecią.

Dzięki YaST, możemy sobie w prosty sposób wszystko wyklikać nie zawracając sobie głowy jakimiś długimi i trudnymi do spamiętania komendami.

Ostatnia bardzo ważną zakładką jest

Zabezpieczenia i użytkownicy

Dawniej bywało że by otworzyć lub zamknąć jakieś porty w zaporze naszego openSUSE trzeba było zedytować plik /etc/sysconfig/SuSEfirewall2, zmieniając wpisy w sekcjach
FW_SERVICES_EXT_TCP=""
FW_SERVICES_EXT_UDP=""
Później w konsoli trzeba było zrestartować firewalla.

SuSEfirewall2 stop
SuSEfirewall2 start

I voila, wszystko działało :D Dziś dzięki YaST nawet największy laik będzie potrafił wyklikać większość rzeczy, które geek będzie mozolnie wklepywał w konsolę. Tak naprawdę większość współczesnych dystrybucji jest banalnie prostych i niemal każdy użytkownik, powinien sobie spokojnie dać z nimi radę. Dziś nie musimy wklepywać komend, by cieszyć się pracującym systemem. Pytanie jak wielu z Was odrzuci swoje uprzedzenia i samemu spróbuje ...
Naprawdę warto. Polecam.

PS
Nie jestem geekiem. Klepię w konsoli :D