Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Z ogródka moderatora i nie tylko ...

Jak już wcześniej pisałem, jestem jednym z grona moderatorów na dużym forum dla graczy. Przez dziesięć lat istnienia serwisu, uzbierało się trochę użytkowników, jakieś 33570 userów, co oczywiście niekoniecznie oznacza, że tylu ich jest:) No wiecie, boty i takie tam i cała masa nieaktywnych.
Pracy jest, co nie miara, tym bardziej, że poziom inteligencji użytkowników, ostatnio niestety dość drastycznie spadł. Dziś osierocone dzieci Neostrady ( TP już nie ma) i wszelakiej maści leniwe trolle bagienne, nie potrafią lub wręcz nie chcą wyszukać potrzebnych informacji. Za trudne dla nich skorzystanie z wyszukiwarki Google czy Bing. Ba, za ciężko jest przeczytać gotowe rozwiązanie zamieszczone w podklejonych wątkach. Prościej jest umieścić post w stylu "POMOCY !!!!!!!!!!!!! NIE DZIAŁA !!!!!!!!!!" bez podania chociażby konfiguracji komputera. Ot, sztuka czytania zanika...

Odnoszę wrażenie że słynny cytat, prawdopodobnie całkowicie niesłusznie, przypisywany Stanisławowi Lemowi

Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
jest jednak doskonałym podsumowaniem tego, co się dzieje.
My oczywiście musimy to ogarnąć, choć coraz częściej zadajemy sobie pytanie, dlaczego u licha wyraziliśmy zgodę na to by założyć sobie to wędzidło. Pomroczność jasna nas ogarnęła czy co??
Człowiek się stara, żyły sobie wypruwa, wygospodarowuje jakiś wolny czas by przypilnować forum a potem czyta taki dowcip.
- Tato, a kto to taki - faszyści?
- No, synku, jak by ci to powiedzieć? Ogólnie to bardzo źli ludzie, męczą innych ludzi, znęcają się nad nimi.
- Jak moderatorzy na forum, tak tato?
- Chociaż, synku, z drugiej strony, nie tacy oni źli, ci faszyści.
Przyznam szczerze, że po przeczytaniu tego dowcipu, oplułem monitor hmm... sokiem jabłkowym ;) i długo się nie mogłem pozbierać ze śmiechu.

Polecam też wpis Shakiego, który trafnie dziagnozuje postępujący kretynizm niektórych internautów.
Na zakończenie dodam mały " kwiatek" z mojego forum. I przypomnę, takich userów mam coraz więcej ... http://dl.dropbox.com/u/15076711/battlefield.pl-cozbuffowac.png 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 22.05.2012 07:45

Moderatorzy mają ciężko, to wiem. Sam dawniej zadawałem różne wyjątkowo głupie pytania, ale zachowywałem kulturę. Co do kwiatka: myślałem, że z fotela spadnę :)

januszek   22 #2 22.05.2012 08:17

@Pangrys: Ktoś już tu kiedyś, na którymś z blogów, sygnalizował istnienie problemu z wyszukiwaniem informacji, który sprowadza się do tego, że kiedy próbujesz czegoś szukać to ciągle trafiasz nie na opis rozwiązania problemu ale na jakąś wersję: "poszukaj sobie w Sieci"... W realiach forumowych, moim zdaniem, Moderatorzy powinni takie odpowiedzi kasować ;)

  #3 22.05.2012 08:29

Oj ja też wiem że robienie za moderatora to często... jak jakiś masochizm... Godzisz się na to, chcesz tego, a spotykasz się z coraz bardziej opornym ludźmi. Najgorsi są ci, którzy pomimo wielu prób normalnej dyskusji dalej próbują dyktować własne warunki. Uważają aktualne zasady za złe i chcą koniecznie ich zluzowania, w imię demokracji i wolność...

Z tym, że w serwisach internetowych demokracja to najgorszy możliwy wybór.

kamil_w   11 #4 22.05.2012 09:22

Ostatnio na forum dobrych programów zwróciłem autorowi pewnego wątku uwagę na to, że pisze tak, że nie da się go zrozumieć. Prosił o jakąś pomoc, ale kompletnie nie dało się go zrozumieć. Napisałem więc, że pomoc znajdzie pod linkiem, a jako link podałem odnośnik do google z frazą "korepetycje z polskiego". W nagrodę dostałem ostrzeżenie za post niezwiązany z tematem. A ja wciąż uważam, że moja wypowiedź była jak najbardziej w temacie.

A w temacie ogólnie panującej głupoty:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JPC8abdXfI0

WODZU   18 #5 22.05.2012 09:30

Mnie cała sytuacja przestała dziwić, gdy przeczytałem „10 strategii manipulacji” http://www.wykop.pl/ramka/1001305/10-strategii-manipulacji/
Konkretnie chodzi o punkt 7. Idiotami jest łatwiej manipulować, a oni będą się jeszcze z tego cieszyć. Wygląda zatem na to, że praca moderatora będzie coraz trudniejsza. Dzisiaj usłyszałem w radiu, że przyjęte zostanie do szkół około 20% więcej uczniów niż w ostatnim czasie, a budżet na szkolnictwo pozostanie taki sam. "Państwo" wychowuje, a później to przelewa się między innymi na internet.

januszek   22 #6 22.05.2012 09:46

Przed wydawaniem sądów rozważcie, że ogól to my ;) I z tego punktu widzenia wszyscy jesteśmy idiotami ;P

LordRuthwen   6 #7 22.05.2012 11:46

A co mi tam:
Jestem idiotą i jestem z tego dumny :)
A to w jakich dziedzinach, pozostawię sobie :P
Co do tematu: przykre, ale prawdziwe, sam moderuję kilka for, co prawda nie tka dużych, jak autor wpisu, ale też jest czasem kolorowo :)

Ave5   8 #8 22.05.2012 14:46

Greckie ''idiotes'' nie ma aż tak pejoratywnego znaczenia głównego ;]

"osierocone dzieci Neostrady ( TP już nie ma ) "--->I lol'd.

corrtez   12 #9 22.05.2012 16:22

@Pangrys
Ten kwiatek jest czaderski.

@kamil_w
Filmik bardzo fajny.

A co do tekstu to na ten temat mozna pisac referaty, prace magisterskie i doktoranckie. Dziedzina jest nie do wyczerpania tak samo jak ludzka glupota...

  #10 22.05.2012 16:34

Ten tekst nic nie wniósł do mojego życia, a jedynie zabrał mi kilka chwil...

Druedain   14 #11 22.05.2012 16:38

Niezależnie od tego jakiej / jakim grą poświęcone jest to forum, ja i tak Ci współczuję. Nie znalazłem forum, na którym miałbym ochotę zagrzać miejsca dłużej niż miesiąc. Slang polskich graczy to jedna z najpaskudniejszych rzeczy na jakie można natrafić w internecie…

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 22.05.2012 19:39

No cóż życie moderatora usłane różami to nie jest. Nie dość, że poświęcamy swój wolny czas to jeszcze co chwila jesteśmy wyzywani od głupków i innych takich.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #13 22.05.2012 21:11

Ciekawostka jest taka, że użytkownicy którzy podpisują się z imienia i nazwiska mają bardziej stonowane wypowiedzi. Przykładem jest "dość znany" serwis społecznościowy Facebook. Badania jednoznacznie wskazują, że tam ludzie maja więcej ogłady ponieważ nie są aż tak anonimowi.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #14 22.05.2012 21:19

@Mój nick (niezalogowany)

Więcej czasu straciłeś na wypisanie komentarza :)

januszek   22 #15 22.05.2012 21:23

@DjLeo: Zerknij tu: http://natemat.pl/15393

RoninPn   14 #16 22.05.2012 21:56

Poziom wpisów jest taki jakie jest społeczeństwo, ostatnio czytałem wpis na Newsweek'u odnośnie tego co się dzieje w Państwie i czym kiedyś był patriotyzm i z czym teraz się kojarzy.
http://polska.newsweek.pl/gowniarze-i-patrioci,91012,1,1.html

Mamy dużą część społeczeństwa która nie potrafi sama kojarzyć faktów a co za tym idzie również nie jest w stanie sklecić poprawnego zdania. Najłatwiej idzie im powtarzanie zasłyszanych tekstów, im głośniej tym lepiej. Czasem to głośnie powtarzanie powoduje że zaczynają głęboko wierzyć w to co mówią. Najgorsze jest to że nawet jak zapoda się im konkretne argumenty które całkowicie zaprzeczają temu co tak starannie powtarzają, i tak nie zwrócą na to uwagi a wręcz przekrzyczą nas.
Kiedyś nauczyciele wymagali od dzieci żeby się uczyły, żeby były odpowiedzialne za swoje decyzje. Obecnie jeśli dziecko się źle uczy szkoła wymienia nauczyciela na takiego który zaniży poziom nauczania tak aby głąby przepchnąć do następnej klasy.

takich przykładów można by mnożyć ale to i tak nie zmieni społeczeństwa , a wystarczyła by dobrze zaprojektowana "praca u podstaw"

WODZU   18 #17 22.05.2012 22:43

@Pangrys
A gdyby tak dodał czas poświęcony na jego wymyślenie, to rachunek wykazałby bardzo małą opłacalność udziału w dyskusji ;)

kamil_w   11 #18 22.05.2012 23:07

@ Pangrys, RoninPn
Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że w polskiej pisowni przecinek zaczyna być uważany za pewnego rodzaju zbyteczne ustrojstwo. Jeszcze jakoś zrozumiałbym, gdyby ten znak interpunkcyjny ignorowali The Biles from Gimnazjum, ale że Wy?!

  #19 23.05.2012 01:26

Jako moder na forum powiem Wam tak - już wolę debili niż złośliwych trolli. Niestety moderuję na forum komputerowym i tam debili jest mniej. Większy problem stanowią złośliwe trolle mszczące się za ostrzeżenia, czy BAN-y. Wracają jak bumerangi po wywaleniu (wystarczy zmienne IP, czy proxy, przecież nie będziemy wycinać całych zakresów IP).

Mimo, że miejsca w sieci nie brakuje, to gość się doczepi i albo ostentacyjnie śmieci, albo trolluje, albo wywołuje burdy podpuszczając innych, że ograniczana jest wolność słowa na forum itp. itd.

W historii już straszono mnie prawnikami, sądami, "dostaniem w tubę", sabotowano, próbowano zmusić do kasowania postów (gość napisał przykładowo 2000 postów w różnych miejscach i nagle mu się odwidziało uczestnictwo, domaga się skasowania postów, a wiadomo z czym się to wiąże - dyskusje w wielu miejscach stracą sens, bo znikną pytania tego usera, a odpowiedzi zostaną) itp. itd.

Obserwując zachowanie ludzi mogę dodać, że moim zdaniem im dłużej user jest na forum, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo, że zacznie on sprawiać kłopoty. To może brzmieć zaskakująco, ale wyjaśnienie jest proste. Userzy z dużym stażem zaczynają uważać, że mogą więcej niż świeżaki, bo są długo i wszystkich znają. Zwykle taka osoba, jeśli zacznie fikać i zostanie usadzona, staje się najgorszym wrzodem na tyłku. Następuje obraza majestatu i akcje pokazowe na forum. Jednocześnie nie można nie reagować, bo Ci na koniec nas** na łeb. Oczywiście nie wszyscy są tacy, ale IMHO wyjątki potwierdzają regułę.

Po takich akcjach ma się ochotę wziąć siekierę i pójść w miasto. Nigdy więcej w życiu nie zgodzę się na moderowanie czegokolwiek gdziekolwiek. Robota za darmo, zero wdzięczności i jeszcze nieustanne wojny z gośćmi dysponującymi nadmiarem wolnego czasu i jednocześnie niedoborem zwojów mózgowych.

manieKMP   7 #20 23.05.2012 01:29

@kamil_w, oj tam, pewnie klawiatura na żetony i bilonu zbrakło na przecinki ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #21 23.05.2012 07:51

@kamil_w

Przepraszam, już poprawiam sie :)

  #22 23.05.2012 15:06

Uważam, że jeśli ktoś nie potrafi pisać poprawnie po polsku należy kasować jego posty, a jeśli jest uparty to ban. Nie wolno zniżać się do poziomu debila. Prawo Darwina musi działać wszędzie, słabe jednostki giną. Nie ma litości. Należy dbać o rozwój gatunku, mają przetrwać najsilniejsi :)

  #23 23.05.2012 19:32

Łacina podwórkowa się przy tym chowa. Jeden pisze post za postem i wywala w to ripostę, a że język sam olewa to go inni olewają, bo tekst chociaż bardzo ładny, nieczytelny jest jak diabli, pisząc posta po łacinie rób to ze słownikiem.

alucosoftware   7 #24 23.05.2012 20:37

Oj Panowie...

A czy nie łatwiej nie odpowiadać na słowne zaczepki, ignorować idiotyczne wypowiedzi? Uczestnicząc w wątpliwej dyskusji tylko pogarszamy sprawę i zachęcamy "oprawców".

Milczenie jest złotem nie bez powodu.

TestamenT   13 #25 23.05.2012 22:22

"Milczenie jest złotem"
Choć również można powiedzieć. "Nie karm trolla." Bo prędzej czy później zgłodnieje i pójdzie żerować gdzie indziej.
Czasem szkoda że nie żyję w Skyrim bo taki delikwent dostałby ode mnie strzałę w kolano :D

  #26 30.05.2012 12:38

Można mówić z jednej strony, że forumowicze nie podają pewnych danych potrzebnych do rozwiązania problemu, ale czasami tych danych trzeba tyle, że trudno to wszystko pozbierać. Jakieś logi ini itd. nie dość, że do końca nie wiadomo gdzie ich szukać. Czasami też nie do końca wiadomo czy rzeczywiście zastosowanie tego rozwiązania w tym wypadku pomoże, przecież konfiguracja komputera jest trochę różna od tej, którą miała osoba zakładającą ten wątek. Inne programy miała zainstalowane w systemie.