Papież Franciszek uczy się programować. Napisał swoją pierwszą linię kodu

Papież Franciszek uczy się programować. Napisał swoją pierwszą linię kodu

(Getty / Franco Origlia / Stringer)
(Getty / Franco Origlia / Stringer)
24.03.2019 20:42, aktualizacja: 25.03.2019 14:13

Papież Franciszek jest nie tylko pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym jezuitą na tej pozycji, ale też pierwszym papieżem, który uczy się programować. Wydarzenie warto odnotować także ze względu na wiek głowy Kościoła. Papież Franciszek w grudniu skończył 82 lata.

Symboliczny kod papieża

Symboliczna linia kodu, napisana przez papieża Franciszka, jest częścią projektu pokojowego. Papież przyłączył się do grupy osób pochodzących z wielu krajów i dopisał swoją linię do aplikacji promującej Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Wydarzenie pod hasłem „Programming for Peace” („Programowanie dla pokoju”) zorganizowała papieska fundacja Scholas Occurrentes. Wszystko odbyło się w Watykanie i zostało utrwalone na filmie (około 30 minuty). Papież wezwał też młodych ludzi z całego świata, by poznawali tajniki programowania i wykorzystali swoją kreatywność dla dobra wszystkich. Po zakończeniu pracy aplikacji zaś komunikat zachęca do wykorzystywania techniki i twórczości w imię pokoju.

setScreen(“por la paz”);

W trzecią rocznicę pontyfikatu Jego Świętobliwość dołączył do Instagrama.

Etyka sztucznej inteligencji

Do programowania przekonywał papieża Franciszka współzałożyciel platformy edukacyjnej Code.org Hadi Partovi – ten sam, dzięki któremu programowaniem zainteresował się między innymi Barack Obama.

Partovi uznał to za osobisty cel. Pracował nad tym kilka lat, ale w końcu udało mu się dotrzeć także do głowy Kościoła. Formalnie inicjatywa nie jest związana z Code.org, choć platforma współpracuje z papieską fundacją i promuje naukę programowania oraz wykorzystanie techniki dla pokoju.

Możliwe, że papież dał się przekonać dzięki rozmowie z Bradem Smithem, jednym z kierowników Microsoftu i sąsiadem Partoviego. Miesiąc wcześniej Smith spotkał się z papieżem Franciszkiem, by dyskutować o etycznych wykorzystaniach sztucznej inteligencji. Jednym z tematów było też likwidowanie podziałów między biednymi i bogatymi krajami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)