reklama

Parallella: 99 dolarów za kieszonkowy superkomputer. Będzie sukces na miarę Raspberry Pi?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Kickstarter zrodził kolejny ciekawy projekt. 6300 osób złożyło się w zeszłym roku na 750 tysięcy dolarów, niezbędne firmie Adapteva do zbudowania taniej płytki dla jej 64-rdzeniowego procesora RISC Epiphany. Na każdej płytce znaleźć się miał dwurdzeniowy ARM A9, 16- lub 64-rdzeniowy czip Epiphany, 1 GB RAM, czytnik kart microSD, dwa złącza USB 2.0, złącze gigabitowego Ethernetu i złącze HDMI. Wszystko to rozmiarów karty kredytowej i łatwe do połączenia w sieć. Skojarzenia z Raspberry Pi są nieuniknione, i najwyraźniej zamierzone, gdyż cała płytka Adaptevy, służyć ma w zamierzeniu również celom edukacyjnym – dostarczeniu programistom urządzenia, na którym mogliby się uczyć tworzenia równoległego kodu na wielordzeniowe architektury.

Warto przyjrzeć się bliżej układowi Epiphany, bo nic do niego podobnego na rynku dziś nie ma. W środku tych koprocesorów znaleźć można do 4096 mikroprocesorów RISC, dzielących ze sobą pamięć RAM, bez żadnej hierarchii czy sprzętowych buforów. Każdy z tych mikroprocesorów to superskalarny, zmiennoprzecinkowy układ, działający z częstotliwością do 1 GHz i zapewniający do 2 GFLOPS (miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Mimo że procesory te mają własny model programowy (pisany przede wszystkim z myślą o arytmetyce zmiennoprzecinkowej), to można je programować w normalnym C, kompilując kod za pomocą narzędzi GCC. W efekcie, jak twierdzi Adapteva, uzyskuje się układ o minimalnym narzucie na komunikację międzyrdzeniową, w pełni realizując ideę Network On Chip.

Podczas ostatniego Linux Collaboration Summit w San Francisco Adapteva ogłosiła wreszcie, że płytka z czipem Epifany jest gotowa. Całe urządzenie będzie w stanie dostarczyć około 95 GFLOPS mocy obliczeniowej (zużywając przy tym 5 wat energii elektrycznej!) i pojawi się na rynku już tego lata, w cenie zaledwie 99 dolarów. W pierwszej kolejności otrzymają ją inwestorzy z Kickstartera. Całość ma działać pod kontrolą Ubuntu 12.04 LTS, przygotowane zostały już sterowniki, dokumentacja i SDK. Można znaleźć je tutaj.

Pojawienie się Parallelli na rynku ma, zdaniem Andreasa Olofssona, dyrektora zarządzającego Adaptevy, dać nam szansę na wyjście z impasu, w jakim znalazły się technologie mikroprocesorowe. Widać, że obowiązywanie prawa Moore'a zbliża się do końca: postęp w szeregowym przetwarzaniu danych praktycznie stanął w miejscu i jedyna praktyczna ścieżka do skalowania wydajności w przyszłości wiedzie przez przetwarzanie równoległe. Aby jednak było to możliwe, sprzęt taki musi być dostępny dla wszystkich programistów, pozwalając im opracować efektywniejsze techniki programowania równoległego, by ostatecznie wszyscy szeregowi programiści stali się programistami równoległymi – wyjaśnił Olofsson.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama