reklama

Parlament Europejski przegłosował likwidację opłat roamingowych w UE

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Koszty międzynarodowego roamingu telefonicznego od lat spędzają podróżnym sen z powiek. Wciąż jedną z pierwszych rzeczy, jakie robią osoby przekraczające granice swojego kraju, jest wyłączenie transmisji danych w smartfonie. Mimo wprowadzenia w 2007 roku przez Komisję Europejską ustawowych ograniczeń w wysokości opłat za ceny połączeń, sytuacja wciąż jest daleka od tego, co włodarze Unii sobie zamierzyli. Jesienią zeszłego roku komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes przypominała: Komisja Europejska mówi jasno: „nie” dla opłat za roaming, „tak” dla neutralności Sieci, „tak” dla inwestycji, „tak” dla nowych miejsc pracy. Sprawa pierwszego „nie” z tej listy została właśnie rozwiązana.

Parlament Europejski przegłosował dzisiaj zniesienie opłat roamingowych na obszarze Unii Europejskiej do końca grudnia 2015 roku. Odbyło się to w ramach szerszego głosowania nad wnioskiem Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia dotyczącego ujednolicenia rynku telekomunikacyjnego na całym kontynencie. Pani Neelie Kroes z tej okazji przypomniała, że w ten sposób realizuje się obietnica, jaką złożyła obywatelom państw UE w 2010 roku – by znieść opłaty roamingowe do końca 2015 roku.

Uznała też, że roaming jest widoczną barierą, której zlikwidowanie pozwoli Europejczykom korzystać ze swobodnej łączności bez zakłóceń, gdziekolwiek by się nie znajdowali. Konsumenci nie będą już naciągani na niepotrzebne, nieuzasadnione nakładami technicznymi koszty, a firmy zyskają możliwość dostarczania swoich usług nam wszystkim – stwierdziła Kroes.

Za przyjęciem rozporządzenia głosowało 534 parlamentarzystów, 25 było przeciw. Wyniki te nie powinny nikogo zaskoczyć. W lutym Komisja przedstawiła w Parlamencie wyniki badania, z którego wynikało, że 94% Europejczyków ogranicza korzystanie z usług internetowych w trakcie podróży zagranicznych – właśnie ze względu na koszty. Choć górny pułap cen roamingu obniżono w zeszłym roku z 70 eurocentów do 45 eurocentów za megabajt ruchu sieciowego, to trzeba pamiętać, że Internet mobilny staje się coraz bardziej zachłanny – sieci 4G oferują coraz większe szybkości, a serwisy udostępniają coraz więcej treści wideo w wysokiej rozdzielczości. Nabicie sobie dużego rachunku w ciągu nawet jednodniowej delegacji nie stanowi więc najmniejszego problemu.

Komisja Europejska jest przekonana, że mimo wyeliminowania opłat roamingowych, telekomy i tak skorzystają – przede wszystkim dzięki nowym klientom i większej liczbie połączeń. Niezależni analitycy są jednak innego zdania, mowa nawet o zmniejszeniu przychodów o nawet 1,6 mld euro rocznie.

Warto pamiętać, że projekt rozporządzenia rozwiązuje nie tylko kwestię roamingu, ale też wprowadza zakaz blokowania i degradowania treści, ułatwia uzyskiwanie zezwoleń na wykorzystanie pasm częstotliwości radiowych dla dostawców usług bezprzewodowej komunikacji, reguluje kwestie umów między operatorami a ich klientami i ułatwia zmianę dostawców usług telekomunikacyjnych, jeszcze w trakcie obowiązywania podpisanej umowy.

Teraz państwa członkowskie muszą przejrzeć rozporządzenie i przedstawić plan adaptacji prawa krajowego do przedstawionych w nim wymogów. Komisja Europejska dała do zrozumienia, że ostateczne porozumienie w tej sprawie ma zapaść do końca 2014 roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama