Parlament Europejski przegłosował likwidację opłat roamingowych w UE

Parlament Europejski przegłosował likwidację opłat roamingowych w UE

03.04.2014 16:21

Koszty międzynarodowego roamingu telefonicznego od lat spędzająpodróżnym sen z powiek. Wciąż jedną z pierwszych rzeczy, jakierobią osoby przekraczające granice swojego kraju, jest wyłączenietransmisji danych w smartfonie. Mimo wprowadzenia w 2007 roku przezKomisję Europejską ustawowych ograniczeń w wysokości opłat zaceny połączeń, sytuacja wciąż jest daleka od tego, co włodarzeUnii sobie zamierzyli. Jesienią zeszłego roku komisarz UE ds.agendy cyfrowej Neelie Kroes przypominała: Komisja Europejskamówi jasno: „nie” dla opłat za roaming, „tak” dlaneutralności Sieci, „tak” dla inwestycji, „tak” dla nowychmiejsc pracy. Sprawa pierwszego„nie” z tej listy została właśnie rozwiązana.

Parlament Europejski przegłosował dzisiaj zniesienie opłatroamingowych na obszarze Unii Europejskiej do końca grudnia 2015roku. Odbyło się to w ramach szerszego głosowania nad wnioskiemKomisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia dotyczącegoujednolicenia rynku telekomunikacyjnego na całym kontynencie. PaniNeelie Kroes z tej okazji przypomniała, że w ten sposób realizujesię obietnica, jaką złożyła obywatelom państw UE w 2010 roku –by znieść opłaty roamingowe do końca 2015 roku.

Obraz

Uznała też, że roaming jest widoczną barierą, którejzlikwidowanie pozwoli Europejczykom korzystać ze swobodnej łącznościbez zakłóceń, gdziekolwiek by się nie znajdowali. Konsumenci niebędą już naciągani na niepotrzebne, nieuzasadnione nakładamitechnicznymi koszty, a firmy zyskają możliwość dostarczaniaswoich usług nam wszystkim – stwierdziła Kroes.

Za przyjęciem rozporządzenia głosowało 534 parlamentarzystów,25 było przeciw. Wyniki te nie powinny nikogo zaskoczyć. W lutymKomisja przedstawiła w Parlamencie wyniki badania, z któregowynikało, że 94% Europejczyków ogranicza korzystanie z usługinternetowych w trakcie podróży zagranicznych – właśnie zewzględu na koszty. Choć górny pułap cen roamingu obniżono wzeszłym roku z 70 eurocentów do 45 eurocentów za megabajt ruchusieciowego, to trzeba pamiętać, że Internet mobilny staje sięcoraz bardziej zachłanny – sieci 4G oferują coraz większeszybkości, a serwisy udostępniają coraz więcej treści wideo wwysokiej rozdzielczości. Nabicie sobie dużego rachunku w ciągunawet jednodniowej delegacji nie stanowi więc najmniejszegoproblemu.

Komisja Europejska jest przekonana, że mimo wyeliminowania opłatroamingowych, telekomy i tak skorzystają – przede wszystkim dziękinowym klientom i większej liczbie połączeń. Niezależni analitycysą jednak innego zdania, mowa nawet o zmniejszeniu przychodów onawet 1,6 mld euro rocznie.

Warto pamiętać, że projekt rozporządzenia rozwiązuje nietylko kwestię roamingu, ale też wprowadza zakaz blokowania idegradowania treści, ułatwia uzyskiwanie zezwoleń na wykorzystaniepasm częstotliwości radiowych dla dostawców usług bezprzewodowejkomunikacji, reguluje kwestie umów między operatorami a ichklientami i ułatwia zmianę dostawców usług telekomunikacyjnych,jeszcze w trakcie obowiązywania podpisanej umowy.

Teraz państwa członkowskie muszą przejrzeć rozporządzenie iprzedstawić plan adaptacji prawa krajowego do przedstawionych w nimwymogów. Komisja Europejska dała do zrozumienia, że ostateczneporozumienie w tej sprawie ma zapaść do końca 2014 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)