Partia Piratów w Parlamencie Europejskim

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie ma jeszcze oficjalnych i ostatecznych wyników wczorajszych wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale pewne jest już, że szwedzka Partia Piratów zdobyła przynajmniej jeden mandat.

O możliwym wejściu Partii Piratów do Parlamentu Europejskiego pisaliśmy już jakiś czas temu. Partia Piratów startowała do wyborów w Szwecji. Według ostatnio aktualizowanych wyników zdołała tam przekroczyć czteroprocentowy próg wyborczy i tym samym zapewniła sobie przynajmniej jeden mandat. Dokładny wynik partii na chwilę obecną wynosi 7,1%.

Porównując wyniki pozostałych partii można nawet stwierdzić, że Piraci wypadli bardzo dobrze na tle innych niszowych partii - pokonali w Szwecji między innymi Chrześcijańskich Demokratów czy Partię Centrum. Partia startowała także w Niemczech, niestety z gorszym wynikiem - zaledwie 0,9%. Pozwoliło to jednak uzyskać Piratom dostęp do funduszy z budżetu państwa dla partii politycznych z poparciem ponad 0,5%.

Właśnie zapisaliśmy ważny fragment politycznej historii - tryumfował Rick Falkvinge, lider Partii Piratów. Dzisiejszego wieczoru politycy mogli się przekonać, że uleganie lobbystom może kosztować ich posady - dodał. Oczywiście zdobycie jednego mandatu w europarlamencie liczącym 785 deputowanych trudno określać spektakularnym zwycięstwem - Partii Piratów będzie trudno przeforsować jakiekolwiek decyzje. Niemniej wejście Piratów do Parlamentu Europejskiego po kilku latach od utworzenia partii jest niewątpliwie sukcesem.

© dobreprogramy