Pasek przycisków funkcyjnych w Androidzie będzie konfigurowalny?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W ostatnim czasie informowaliśmy, że Google pracuje nad rozszerzeniem możliwości przycisków funkcyjnych w Androidzie poprzez integrację ich z asystentem Google Now. Wygląda jednak na to, że w najbliższej przyszłości użytkownicy najnowszej wersji Androida zyskają daleko idące możliwości konfiguracji paska przycisków funkcyjnych.

Jak donosi Android Police, w kodzie Androida 7.0, w menu SystemUI Tuner, ukryte zostało jeszcze pod koniec lutego narzędzie pozwalające zmieniać kolejność, dodawać i usuwać przyciski funkcyjne z dolnego paska. Można mieć nadzieję, że w przyszłości trafi ono do użytkowników, gdyż według komentarzy na GitHubie wciąż mają nad nim trwać prace. Już dziś powodzeniem zakończyła się jednak próba uruchomienia konfiguratora paska przycisków.

Trzeba przyznać, że możliwości są ogromne i mogą zauważalnie przyśpieszyć pracę z Androidem. Nie chodzi zatem tylko o dowolne rozmieszczanie przycisków za pomocą separatorów, ale przede wszystkim o dodawanie klawiszy klawiatury oraz nowych przycisków funkcyjnych. Wśród nich znalazły się między… przycisk schowka, który raz na zawsze może rozwiązać problem żmudnego kopiowania i wklejania treści pomiędzy aplikacjami. Na razie jednak nie działa on sprawnie.

Android, po implementacji SystemUI Tunera wraz z konfiguratorem paska funkcyjnego, będzie zatem zmierzał w stronę oddawania w ręce użytkowników znacznie większych możliwości. Personalizacja systemu nie będzie już kwestią zmiany tapety czy instalacji launchera, ale dotknie także kluczowych elementy androidowego interfejsu. Niewykluczone, że nowe funkcje – zgodnie z zapowiedziami kwartalnych udoskonaleń – pojawią się już tej jesieni.

© dobreprogramy