Pash - otwarty PowerShell

Strona główna Aktualności

O autorze

Igor Moochnick ogłosił powstanie powłoki Pash - otwartej implementacji PowerShell.

PowerShell jest obiektową powłoką tekstową stworzoną przez Microsoft. Powstała ze względu na prymitywizm standardowej powłoki cmd.exe oraz małą elastyczność skryptów VBS, które były pewnego rodzaju alternatywą dla plików wsadowych cmd/bat w zakresie pisania skryptów administracyjnych dla systemu Windows. PowerShell jest bardzo związany z .NETem i pozwala łatwo korzystać z jego możliwości. Dużo czerpie z takich powłok i języków skryptowych jak perl, bash i ruby. Jego cechą charakterystyczną jest operowanie na danych obiektowych a nie tekście jak to było w przypadku klasycznych powłok tekstowych. PowerShell zyskał uznanie gdy jeszcze był w fazie beta i nosił nazwę Monad. Szczególnie przypadł go gustu osobom piszącym skrypty dla Windows w Perlu. Zainspirował także użytkowników systemów alternatywnych do tworzenia podobnych narzędzi.

Jednym z takich nowych projektów jest Pash, którego nazwa pochodzi od PoSH (PowerShell) i bash. Ma być przenośny a jednocześnie móc w miarę bezproblemowo uruchamiać istniejące skrypty PS. Ma być też możliwość używania Pasha przez inne aplikacje. Pash jest napisany w .Net 2.0 i można go skompilować za pomocą Visual Studio 2008 oraz Mono. Po kompilacji te same binaria można uruchamiać na Linuksie, Mac OS X, Windows i innych systemach. Do wyjątków należą Windows CE i Windows Mobile gdyż wymagają one kompilacji dla .NET Compact Framework. Obecnie zdefiniowane jest ok. 50% publicznych klas PowerShella oraz zaimplementowano 40% jego funkcjonalności.

Przy okazji warto wspomnieć o Hotwire, interesującej uniksowej powłoce w dużym stopniu wzorowanej na PowerShellu. Celem jest jednak stworzenie tzw. hiperpowłoki, która przewyższy zarówno PowerShella jak i istniejące powłoki uniksowe.

© dobreprogramy
s