Patent na proaktywną ochronę antywirusową

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Microsoft uzyskała prawa patentowe na mechanizm proaktywnej ochrony antywirusowej, czyli takiej, która zabezpiecza system operacyjny przed zagrożeniem płynącym ze strony złośliwego oprogramowania, którego definicji nie znajdziemy jeszcze w bazie wirusów.

Wspomniany patent oznaczony został symbolem 7 376 970, jego autorem jest Adrian Marinescu - deweloper pracujący w Microsofcie nad jądrem systemów z rodziny Windows. Dotyczy on mechanizmu, który w momencie wykrycia zagrożenia płynącego ze strony oprogramowania, uruchomi je w tzw. wirtualnym środowisku, analizując przy tym wywołania API. Zdaniem Marinescu'ego większość spośród nowych wirusów to mutacje złośliwego oprogramowania, które już wcześniej ujrzało światło dzienne i pomimo tego, że w bazie wirusów mogą znajdować się odpowiednie wpisy to często bywa tak, że oprogramowanie zabezpieczające nie potrafi zlokalizować zagrożenia. W takich właśnie sytuacjach swoje zastosowanie znaleźć ma właśnie mechanizm proaktywnej ochrony antywirusowej.

Nie lada kontrowersje wywołuje fakt, iż producenci oprogramowania antywirusowego - tj. Symantec, McAfee wdrażali tego typu rozwiązania do swoich produktów w roku 2003, jeszcze przed rejestracją tego patentu przez Microsoft. I teraz nasuwa się pytanie, czy mechanizm przedstawiony przez Marinescu'ego działa na tej samej zasadzie co popularne skanery antywirusowe, czy też jednak nie, jak opisuje w patencie koncern z Redmond.

© dobreprogramy

Komentarze