Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca

Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca

Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca
26.08.2015 11:08

Charakterystyczny gest przeciągnięcia palcem, aby odblokowaćekran był zdaniem Apple wynalazkiem tak innowacyjnym, że należałogo opatentować – i patent ten został przyznany. Patent tenposłużył firmie z Cupertino do walki z Androidem, ostateczniezmuszając konkurentów do wymyślania własnych metod odblokowywaniaekranu, często przekombinowanych, byleby tylko uniknąćpodobieństwa do formy zastosowaniej w iPhone'ach. Z tym bzdurnympatentem jednak koniec, przynajmniej w Europie.

Reuters informuje, że w toczącym się przed niemieckim sądemfederalnym w Karlsruhe (Bundesgerichtshof) postępowaniu apelacyjnymApple przegrało. Sędziowe utrzymali w mocy decyzję z 2013federalnego sądu patentowego, która unieważniła patent firmy zCupertino, uznając że wcześniej już analogiczne rozwiązanie byłodostępne na rynku, zatem odblokowywania ekranu przesunięciem palcaopatentować nie można.

O firmie Neonode dziś mało kto już pamięta, ale w minionejdekadzie ten szwedzki producent smartfonów znany był z ciekawychkonstrukcji. W 2006 roku wprowadził na rynek urządzenie Neonode N1,bazujące na systemie Windows CE z autorską nakładką Neno,pozwalającą na kontrolowanie funkcji systemu za pomocą gestówpalcem na ekranie dotykowym – rok przed premierą iPhone'a.Niemieccy sędziowie przyznali, że interfejs iPhone'a byłłatwiejszy w użyciu, jednak sama idea takich gestów zaistniaławcześniej, a więc patent Apple nie zawiera w sobie aspektuinnowacyjności, niezbędnego by w Europie mógł być on przyznany iutrzymany.

Tymczasem patentnr 8046721 przyznany przez amerykański urząd patentowy wpaździerniku 2011 roku posłużył Apple przede wszystkim doatakowania konkurentów. W 2012 roku sąd w Monachium uznał, żesposób odblokowywania ekranu w telefonach Motoroli narusza patentyApple. Jeszcze zaś w 2014 roku Apple wywalczyło od Samsungaodszkodowanie w wysokości 120 mln dolarów za naruszenie jegopatentów-- chodziło m.in. o wspomniane przesuwanie palcem poekranie.

Warto tu wspomnieć, że samo Neonode nigdy tak trywialnychpomysłów na gesty w interfejsie dotykowym nie patentowało. Pobankructwie w 2008 roku i reaktywacji, firma skupia się wyłączniena rozwoju swojej technologii zForce – optycznego rozpoznawaniadotyku – na którą patenty oferuje producentom urządzeń zekranami dotykowymi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)