Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Charakterystyczny gest przeciągnięcia palcem, aby odblokować ekran był zdaniem Apple wynalazkiem tak innowacyjnym, że należało go opatentować – i patent ten został przyznany. Patent ten posłużył firmie z Cupertino do walki z Androidem, ostatecznie zmuszając konkurentów do wymyślania własnych metod odblokowywania ekranu, często przekombinowanych, byleby tylko uniknąć podobieństwa do formy zastosowaniej w iPhone'ach. Z tym bzdurnym patentem jednak koniec, przynajmniej w Europie.

Reuters informuje, że w toczącym się przed niemieckim sądem federalnym w Karlsruhe (Bundesgerichtshof) postępowaniu apelacyjnym Apple przegrało. Sędziowe utrzymali w mocy decyzję z 2013 federalnego sądu patentowego, która unieważniła patent firmy z Cupertino, uznając że wcześniej już analogiczne rozwiązanie było dostępne na rynku, zatem odblokowywania ekranu przesunięciem palca opatentować nie można.

O firmie Neonode dziś mało kto już pamięta, ale w minionej dekadzie ten szwedzki producent smartfonów znany był z ciekawych konstrukcji. W 2006 roku wprowadził na rynek urządzenie Neonode N1, bazujące na systemie Windows CE z autorską nakładką Neno, pozwalającą na kontrolowanie funkcji systemu za pomocą gestów palcem na ekranie dotykowym – rok przed premierą iPhone'a. Niemieccy sędziowie przyznali, że interfejs iPhone'a był łatwiejszy w użyciu, jednak sama idea takich gestów zaistniała wcześniej, a więc patent Apple nie zawiera w sobie aspektu innowacyjności, niezbędnego by w Europie mógł być on przyznany i utrzymany.

Tymczasem patent nr 8046721 przyznany przez amerykański urząd patentowy w październiku 2011 roku posłużył Apple przede wszystkim do atakowania konkurentów. W 2012 roku sąd w Monachium uznał, że sposób odblokowywania ekranu w telefonach Motoroli narusza patenty Apple. Jeszcze zaś w 2014 roku Apple wywalczyło od Samsunga odszkodowanie w wysokości 120 mln dolarów za naruszenie jego patentów-- chodziło m.in. o wspomniane przesuwanie palcem po ekranie.

Warto tu wspomnieć, że samo Neonode nigdy tak trywialnych pomysłów na gesty w interfejsie dotykowym nie patentowało. Po bankructwie w 2008 roku i reaktywacji, firma skupia się wyłącznie na rozwoju swojej technologii zForce – optycznego rozpoznawania dotyku – na którą patenty oferuje producentom urządzeń z ekranami dotykowymi.

© dobreprogramy