Patentowe kłopoty Google

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Rates Technology oskarżyła Google o złamanie dwóch należących do niej patentów. Twierdzą oni, że część programu Google Talk odpowiedzialna za technologię VoIP (rozmowy głosowe) łamie posiadane przez nich patenty na minimalizowanie kosztów długodystansowych rozmów telefonicznych poprzez sieć Internet. Żądają przestrzegania prawa patentowego, odszkodowania, zwrotu kosztów sądowych i obietnicy, że Google nie będzie w przyszłości stosowało tej technologii.

Program Google Talk to darmowy komunikator internetowy oparty na technologii Jabber, zintegrowany między innymi z bezpłatną pocztą GMail, wyposażony także w możliwość darmowych rozmów głosowych pomiędzy użytkownikami programu.

Rates Technology to mała, nieznana firma, której główną i prawdopodobnie jedyną działalnością jest zbieranie patentów w sektorze IT, a następnie występowanie z pozwami o ich łamanie. Już wcześniej występowali oni z podobnymi żądaniami, między innymi przeciwko firmom Sharp Electronics, Nortel i innym. Przez 15 lat działalności wymusili odszkodowania lub inne formy zadośćuczynienia od ponad 700 firm. Działalność takich firm jak Rates Technology pokazuje, jak szkodliwe może być źle sformułowane i niepoprawnie realizowane prawo patentowe.

© dobreprogramy
s