r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Patenty jednak nie przesądzone

Strona główna Aktualności

Jak już informowaliśmy, podczas wtorkowego głosowaniu Rada Ministrów Unii Europejskiej postanowiła, że pomysły i algorytmy wykorzystane przy tworzeniu programów komputerowych będzie można patentować. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, minister Jarosław Pietras stojący na czele polskiej delegacji, nie opowiedział się przeciwko projektowi, tylko wstrzymał się od głosu. To zać, wraz z nieoczekiwanie zmienionym stanowiskiem delegacji niemieckiej, dało w dalszych turach głosowania warunki do przyjęcia tego kontrowersyjnego projektu.

Jak się okazuje nie wszystko jest jednak przesądzone, projekt trafi jeszcze pod obrady Parlamentu Europejskiego, a Polska prawdopodobnie zmieni swoje stanowisko. Dzisiaj w tej sprawie odbyło się w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) spotkanie z ministrem Jarosławem Pietrasem. Rozmowa skupiła się nie tylko na wydarzeniach, które miały miejsce we wtorek, lecz również na tym, co stanie się w najbliższym czasie. Minister obiecał spotkać się z ministrem Nauki i Informatyzacji, Michałem Kleiberem, który miałby współpracować przy ustaleniu oficjalnego stanowiska rządu w sprawie patentów.

Jeśli rząd wypowie się przeciw, prawdopodobnie rozpoczną się starania o uznanie błędnego zinterpretowania stanowiska Polski jako stanowiska "za" za niebyłe i zapisanie go jako stanowiska przeciwnego wprowadzeniu patentów. Na potwierdzenie prawidłowości zapisów ze spotkania w Brukseli (tzw. minutes) mamy jeszcze 13 dni. Jeśli podobne działanie zostanie podjęte jeszcze w kilku innych krajach, być może poprawki umożliwiające patentowanie zostaną odrzucone. Jeżeli to się nie uda, zostaje jeszcze akcja lobbingowa w Parlamencie Europejskim i próba odrzucenia dyrektywy podczas jesiennego głosowania.

UKIE wyciągnęło wnioski na przyszłość. Minister Pietras stwierdził, że postara się uruchomić na stronach internetowych Komitetu dział, w którym pod konsultację społeczną będą poddawane wszystkie projekty stanowisk zajmowanych przez polską delegację na kolejne posiedzenia Rady UE.

Obszerne wyjaśnienia UKIE na temat przebiegu głosowania i relację z dzisiejszego spotkania z min. Jarosławem Pietrasem, można przeczytać na stronach UKIE.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.