Patenty na oprogramowanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwszego września Parlament Europejski rozpocznie debatę na temat wprowadzenia patentów na oprogramowanie. Czy będzie to zamach na wolność informacji oraz rozwój oprogramowania typu open source, które w swoich skutkach spowoduje załamanie rynku informatycznego, czy raczej sprawiedliwa ochrona praw do wartości intelektualnych różnych firm?

Głosów w tej sprawie pojawia się bardzo wiele, zarówno przeciwnych, jak i popierających działania Parlamentu Uni Europejskiej. Natomiast w Internecie rozpętała się burza protestów, wywołana przez zwolenników "wszystkiego za darmo". Na apel The Foundation for Free Information Infrastructure (FFII) kilkaset serwisów internetowych, w tym polskich, postanowiło tymczasowo zastąpić swoje witryny, stroną z aktem protestu.

Skąd taki ostry sprzeciw? Jeśli pomysłodawcom uda się przepchnąć projekt swojej ustawy, nikt nie będzie mógł tworzyć jakichkolwiek programów bez wcześniejszego oplacenia patentów na określone rozwiązania programistyczne. Oprócz przeważającej większości drobnych programistów, bądź niewielkich firm, na rynku znajdują się również potentaci rynku programistycznego, czyli potężne i bogate firmy, ktore będzie stać na opłacenie patentów i patentowanie swoich rozwiązań. A co za tym idzie, skoro poniosą kolejny koszt, najprawdopodobniej odbiją to sobie w cenie programu, ktoremu z oczywistych powodów, zniknie z drogi znaczna część tańszej lub darmowej konkurencji. Na rynek nagle zacznie spływać nielegalne oprogramowanie, które będzie ścigane z urzędu.

Jednak patrząc na to z drugiej strony, nasuwa się wniosek, iż każdy ma prawo do dysponowania własnym pomysłem, który niejednokrotnie jest okupiony ciężką pracą i latami nauki. Jednak wiele formalności, koszty opatentowania, monitorowanie rynku, przekraczają możliwości większości zainteresowanych firm, czy programistów. Już niedługo Polska wstąpi w szeregi państw UE. Będzie się to wiązać z respektowaniem obowiązujących tam praw. Nie należymy do najzamożniejszego narodu. Czy patenty przyczynią się do tego że będziemy bogatsi, czy raczej przeciwnie?

Patentujmy najwięcej, jak zdołamy... Przyszłe, zaczynające biznes firmy bez żadnych własnych patentów bedą zmuszone zapłacić każdą cenę, jaką ustalą giganci"... Po tych słowach, jakie Bill Gates w roku 1991 przekazał swoim podwładnym, można dojśc do jednoznacznych wniosków...

© dobreprogramy
s