Patenty - wygrana bitwa, co z wojną?

Strona główna Aktualności

O autorze

Polsce znów udało się wstrzymać decyzję unijnej rady ministrów w sprawie dyrektywy patentowej. To jednak tylko czasowe, taktyczne zwycięstwo. Problem patentów za chwilę wróci.

Już drugi raz udało się polskim urzędnikom i dyplomatom doprowadzić do tego, że unijna Rada Ministrów nie zajęła się projektem tzw. dyrektywy patentowej. Zdaniem wielu polskich i zagranicznych ekspertów, ten kontrowersyjny dokument w obecnej postaci może doprowadzić do patentowania elementów programów komputerowych (tzw. algorytmów). A to byłoby niekorzystne dla małych polskich firm informatycznych.

Gdyby Rada przyjęła tę dyrektywę bez dyskusji, to trafiłaby do II czytania w Parlamencie Europejskim. I wówczas szanse na korzystną dla naszych interesów poprawkę będą znacznie mniejsze. Jednak w czwartek okazało się, że Luksemburg sprawujący teraz prezydencję w Unii zamierza znów wpisać dyrektywę do porządku obrad poniedziałkowej Rady. Konieczna była kolejna interwencja. Nasi dyplomaci przekonali Luksemburczyków, by jednak wyrzucili ten punkt z porządku obrad. Skutecznie, bo o patentach nie było ani słowa.

Więcej na ten temat znaleźć można w artykule zamieszczonym w portalu Gazeta.pl: Patenty - wygrana bitwa, co z wojną?

© dobreprogramy
s