Patriotyzm gospodarczy w wersji mobilnej – wybieraj polskie produkty z Polą

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W sklepie Google Play pojawiła się interesująca polska aplikacja, która może być bardzo przydatna dla konsumentów, którzy podczas decyzji zakupowych biorą pod uwagę czynnik patriotyczny. Program Pola pozwala bowiem na łatwe i szybkie uzyskanie informacji o tym, na ile dany produkt został wyprodukowany przez polską firmę.

Po uruchomieniu aplikacji, użytkownik ma możliwość zeskanowania kodu kreskowego produktu za pomocą aparatu. Gdy już to zrobi, w dolnej części aplikacji pojawi się belka z nazwą firmy, która go wyprodukowała. Jeżeli będzie to firma polska, to wyświetli się jej pełna nazwa oznaczona dodatkowo czerwonym paskiem.

Po naciśnięciu belki użytkownik zyskuje dostęp do bardziej szczegółowych informacji. Producent przygotował stustopniową skalę, z której można dowiedzieć się na ile daną firmę można określić jako polską. Jest to ocenianie w czterech, widocznych dla użytkownika, aspektach. Pod uwagę brane jest czy spółka produkuje, prowadzi badania i rozwój i czy jest zarejestrowana nad Wisłą. Na ocenę wpływa także fakt, czy jest ona częścią zagranicznego koncernu.

Do zdobycia powyższych informacji konieczne jest oczywiście połączenie z Siecią. Twórcy aplikacji przygotowali dość dużą bazę danych – przeskanowanie kilku kodów tylko raz zakończyło się całkowitym brakiem informacji, i to bynajmniej nie w przypadku, gdy Polą potraktowaliśmy organizer Casio DigitalDiary wyprodukowany przez Casio dwie dekady temu. Aplikacja nie dostarczyła szczegółowych informacji, ale była w stanie poinformować nas o tym, że urządzenie zostało wyprodukowane w Japonii.

Ponadto sami użytkownicy mogą zarówno umieszczać dane o firmach, jak i aktualizować już dostępne. Funkcjonalność aplikacji jest skrajnie ograniczona – oprócz uzyskiwania danych o polskości firm użytkownik może jednak zapoznać się z metodologią twórców bazy oraz ogólnymi informacjami na temat zespołu odpowiedzialnego za program. A także poznać cel jaki im przyświeca – jest nim umożliwienie konsumentom zakupu „produktów z duszą” oraz wspierania polskiej gospodarki.

W zasadzie jedynym mankamentem Poli jest długi czas skanowania kodów. Program niestety ma problemy z wyostrzaniem obrazu, przez co podczas każdorazowej próby zdobycia informacji o producencie trzeba dokonywać kilku prób. Niemniej dla osób, dla których istotna jest kwestia udziału polskiego kapitału w wybieranych produktach, Pola będzie niezwykle przydatna. Aplikację można znaleźć w naszej bazie programów.

© dobreprogramy