reklama

Patrz i dotykaj: UltraHaptics pozwoli pomacać to, co widzimy w goglach HoloLens

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Jednym z niedociągnięć wyświetlanych przez microsoftowe gogle HoloLens obiektów wirtualnych jest interakcja z nimi. Obiekty te widzimy, ale nie jesteśmy w stanie ich poczuć zmysłem dotyku, co nie pozwala na pełną immersję. Jednak z wykorzystaniem technologii UltraHaptics będziemy mogli dotknąć tego co widzimy, dzięki czemu interakcja z rozszerzoną rzeczywistością ma stać się bardziej naturalna.

Francuska firma Immersion udostępniła filmik pokazujący bardziej naturalną interakcję z rozszerzoną rzeczywistością. Zobaczymy na nim, jak z wykorzystaniem prostego gestu, użytkownik HoloLens może obracać wyświetlaną wirtualną kulę ziemską. Znajduje się ona nad niewielką tablicą wypełnioną głośnikami ultradźwiękowymi, których zadaniem jest wytworzenie uczucia dotyku.

UltraHaptics to technologia, która rozwijana jest od 2013 roku, początkowo na Uniwersytecie w Bristolu. Samo urządzenie składa się z 64 małych głośników, wytwarzających fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i dużej intensywności, wystarczającej by utrzymać w powietrzu niewielki obiekt – kulkę o średnicy 4 mm wykonaną ze styropianu.

Oczywiście utrzymanie obiektów w powietrzu nie jest celem, UltraHaptics ma sprawić, że wyświetlane hologramy będą stawiać odczuwalny opór, który będzie mogli poczuć dłonią. Obecnie mamy do czynienia z prototypem, który wymaga jeszcze dopracowania. Urządzenie w aktualnej formie przeznaczone jest dla niewielkich obiektów, który dodatkowo muszą znajdować się tuż nad wbudowanymi głośnikami.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama