r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Patrz i dotykaj: UltraHaptics pozwoli pomacać to, co widzimy w goglach HoloLens

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Jednym z niedociągnięć wyświetlanych przez microsoftowe gogle HoloLens obiektów wirtualnych jest interakcja z nimi. Obiekty te widzimy, ale nie jesteśmy w stanie ich poczuć zmysłem dotyku, co nie pozwala na pełną immersję. Jednak z wykorzystaniem technologii UltraHaptics będziemy mogli dotknąć tego co widzimy, dzięki czemu interakcja z rozszerzoną rzeczywistością ma stać się bardziej naturalna.

Francuska firma Immersion udostępniła filmik pokazujący bardziej naturalną interakcję z rozszerzoną rzeczywistością. Zobaczymy na nim, jak z wykorzystaniem prostego gestu, użytkownik HoloLens może obracać wyświetlaną wirtualną kulę ziemską. Znajduje się ona nad niewielką tablicą wypełnioną głośnikami ultradźwiękowymi, których zadaniem jest wytworzenie uczucia dotyku.

r   e   k   l   a   m   a

UltraHaptics to technologia, która rozwijana jest od 2013 roku, początkowo na Uniwersytecie w Bristolu. Samo urządzenie składa się z 64 małych głośników, wytwarzających fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i dużej intensywności, wystarczającej by utrzymać w powietrzu niewielki obiekt – kulkę o średnicy 4 mm wykonaną ze styropianu.

Oczywiście utrzymanie obiektów w powietrzu nie jest celem, UltraHaptics ma sprawić, że wyświetlane hologramy będą stawiać odczuwalny opór, który będzie mogli poczuć dłonią. Obecnie mamy do czynienia z prototypem, który wymaga jeszcze dopracowania. Urządzenie w aktualnej formie przeznaczone jest dla niewielkich obiektów, który dodatkowo muszą znajdować się tuż nad wbudowanymi głośnikami.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.