PeaZip 6.3: archiwizer na każdą kieszeń, na każdy system i do każdego typu plików

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wciąż WinRAR króluje na Waszych komputerach? A pamiętacie, by po jego pobraniu usunąć go z dysku po 40 dniach – albo wykupić licencję? Jeśli nie, to może warto przestać martwić się pamiętaniem i poszukać programu do obsługi archiwów, który nie narzuca takich ograniczeń licencyjnych? Znakomitym programem, który może stać się podstawowym narzędziem do obsługi archiwów na desktopie, jest PeaZip. Jego najnowsza wersja 6.3 doczekała się licznych ulepszeń interfejsu, a z obsługą 188 różnych typów plików pozostaje niedościgła w swojej uniwersalności, tym bardziej, że dostępna jest na każdą platformę. Co więcej, wciąż możecie korzystać z PeaZipa za darmo (ale jeśli chcecie, to możecie wysłać datek na rzecz organizacji charytatywnych).

Głównym atutem wydania 6.3 są zmiany w interfejsie graficznym: ma on się właściwie skalować na wyświetlaczach HiDPI na wszystkich wspieranych systemach. Odświeżono ikony programu, podobno dodano też przycisk menu hamburger w pasku kart, mający zapewnić wygodny dostęp do menu archiwizacji i ekstrakcji plików (nie zauważyliśmy go jednak ani w wersji na Windowsa, ani na Linuksa), ulepszono za to ekran tworzenia archiwów.

Można sobie tam teraz stworzyć samorozpakowujące się archiwa 7z, łatwiej uzyskać dostęp do opcji archiwizowania, pojawiły się też nowe opcje aktualizacji: tylko dla plików już w archiwach, oraz synchronizacji zawartości archiwum z zawartością dysku.

Wielu użytkowników doceni pewnie też to, że już na etapie instalacji można wybrać domyślną lokalizację programu – np. język polski. W instalatorze dla Windowsa poprawiono też grupowanie narzędzi i domyślnie ustawiono PeaUtils jako narzędzie do sprawdzania sum kontrolnych czy wyników funkcji skrótu.

Oczywiście PeaZip sam w sobie jest przede wszystkim nakładką na archiwizer 7z, ale nie tylko. Wykorzystuje też inne opensource’owe narzędzia (np. FreeARC, PAQ czy UPX, by zapewnić oprócz funkcji archiwizacji i dearchiwizacji także efektywne, silne szyfrowanie plików z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem, bezpieczne kasowanie plików, konwersję archiwów – a to wszystko w przemyślanym interfejsie, za darmo i pod wolną licencją, bez żadnych ograniczeń co do zastosowań komercyjnych.

Póki co jedyną wadą najnowszej wersji PeaZipa, jaką znaleźliśmy, jest jej wysoka niestabilność na Linuksie – program nieustannie się zawiesza, zgłaszając naruszenia ochrony pamięci, tak w środowiskach 32- jak i 64-bitowych (testowane na Ubuntu 16.04 LTS). Na Windowsie działa znakomicie, zapraszamy więc do pobrania go z naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy