reklama

Perspectives, czyli weryfikacja certyfikatów dla Firefoksa 3

Strona główna Aktualności

O autorze

Ciekawe rozszerzenie dla przeglądarki Firefox 3 zostało opracowane na uniwersytecie Carnegie Mellon University. Nosi ono nazwę Perspectives i chroni użytkowników sieci bezprzewodowych przed atakami typu MITM, oraz następstwami tzw. cache-poisoningu.

Rozszerzenie ma za zadanie informować użytkownika o możliwym zagrożeniu czyhającym na niego na stronach internetowych. Jego działanie polega na weryfikacji certyfikatów i ich historii, dla odwiedzanej przez użytkownika witryny. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem autoryzowanych serwerów. Jeśli w odpowiedzi na zapytanie o dany certyfikat wszystkie komputery odpowiedzą tak samo, użytkownik bezpośrednio zostanie skierowany na wybraną stronę. W przeciwnym wypadku zostanie ostrzeżony o tym, iż wskazane miejsce w sieci jest podejrzane.

Perspectives w praktyce okazuje się bardzo przydatne, pozwala zweryfikować wybraną stronę pod względem skojarzonych z nią certyfikatów i ocenić czy jest bezpieczna, nawet jeśli sama przeglądarka ostrzega o zagrożeniu. Rozszerzenie jest darmowe, dostępne do pobrania na oficjalnej stronie projektu.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama