Perypetie Janosika z ZUS\'em

Strona główna Aktualności

O autorze

We wrocławskim oddziale zamiejscowym Naczelnego Sądu Administracyjnego zakończyła się kolejna odsłona sprawy sądowej, w której Sergiusz Pawłowicz usiłuje nakłonić wrocławski oddział ZUS-u do udostępnienia światu specyfikacji Płatnika - Przekazu elektronicznego.

Sergiusz Pawłowicz to student Politechniki Wrocławskiej, który chce stworzyć bezpłatną i otwartą wersję Płatnika - Janosik. Postanowił on napisać Janosika ze względu na fakt, iż Płatnik jest programem tylko dla systemów Windows. W tym celu zwrócił się z prośbą do ZUS-u o udostępnienia specyfikacji formatu przesyłanych danych, wykorzystywanych przez program Prokomu.

Niestety sprawę uchylono z przyczyn formalnych. Podstawą do uchylenia sprawy w NSA był formalny błąd w piśmie z ZUS-u z dnia 19. sierpnia 2002 roku, od którego, jak się okazuje, przysługuje prawo do odwołania. Sprawa zapewne wróci do sądu po uprzednim rozpatrzeniu odwołania przez ZUS. Wróci, bowiem reprezentant ZUS-u powiedział w sądzie, że \"ZUS nie udostępni danych, bo ich nie ma\".

Więcej o projekcie Janosik można przeczytać na stronie domowej projektu www.nongnu.org/janosik.

Źródło: eGov

© dobreprogramy
s