Photoshop nie jest niezastąpiony: francuska uczelnia znalazła lepszą alternatywę

Strona główna Aktualności

O autorze

Adobe Photoshop nie ma praktycznie konkurencji w dziedzinie profesjonalnych programów graficznych. Znajomość tego programu u kandydata na grafika jest domyślnie zakładana przez pracodawcę, więc nic dziwnego, że uczelnie artystyczne i techniczne też nie skąpią nauki Photoshopa swoim studentom, by ci mogli efektywnie pracować z jedynym słusznym programem. Francuski uniwersytet Paris 8 chce przerwać to zaklęte koło. Jego artystyczny wydział ATI (Arts et technologies de l’image) poinformował, że kończy z Photoshopem, ze względu na niewystarczające wsparcie ze strony producenta. Ale jeśli nie Photoshop, to co innego?

Jeden z wykładowców na Paris 8, François Grassard, zaprosił na uczelnię w listopadzie zeszłego roku znanego we Francji ilustratora, Davida Revoya, by ten zademonstrował studentom swój ulubiony program graficzny, Kritę, w wersji 2.8. Czterogodzinna prezentacja objąć miała wszystkie aspekty interfejsu i funkcjonalności programu. Program spodobał się ogromnie – za jedyne niedociągnięcia uznano realizację trybu wziernika i płótna oraz brak transformacji z uwzględnieniem perspektywy. Potrzeby artystów w tej kwestii już niebawem zostaną jednak spełnione w dostępnej na razie jako beta wersji 2.9 programu.

Szczególne uznanie wzbudzić miała długa lista trybów przenikania, owijanie tekstur, możliwość złożonych kompozycji stosów warstw, oraz oczywiście otwartość kodu. Studenci ATI nie tylko bowiem uczą się obsługi programów graficznych, ale też pisania do nich własnych rozszerzeń, głównie w Pythonie i C++. Decyzja więc zapadła szybko: Krita zastąpi Photoshopa.

Z tej okazji François Grassard stwierdził, że społeczność akademicka nie chce być popychadłem, nie chce podejmować wyborów niezgodnych ze światopoglądem – zaś swoboda wyboru jest podstawową przewagą, jaką instytucja publiczna ma nad prywatnymi szkołami. Deweloperzy Krity donoszą zaś, że inne francuskie szkoły artystyczne pilnie przypatrują się prowadzonemu na ATI eksperymentowi – być może pójdą w ślady paryskiej uczelni.

Krita nie jest jedynym programem o otwartym kodzie źródłowym, z którym studenci Paris 8 będą pracowali. W ich pracowni znajdzie się też słynny Blender do animacji 3D/2D oraz Natron, będący otwartym odpowiednikiem służącego do postprodukcji własnościowego pakietu NUKE. Sam Grassard jest zaangażowany w prace nad integracją Blendera i Natrona. Z ich efektami możecie zapoznać się na stronie projektu.

Program, który był w stanie zastąpić Photoshopa, znajdziecie oczywiście w naszej bazie oprogramowania. Zapraszamy do wypróbowania swoich umiejętności artystycznych – podstawowy samouczek programu dostępny jest na stronach projektu KDE, którego Krita jest od lat częścią.

© dobreprogramy
s