reklama

PiPhone: zrób z Raspberry Pi coś na kształt telefonu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Przez te lata od wprowadzenia Raspberry Pi na rynek, z komputerka tego zrobiono wiele ciekawych rzeczy – od systemów sterowania bramami garażowymi po czytniki e-booków i tablety. A skoro można zrobić tablet, to czemu nie zrobić z Maliny telefonu? Poznajcie PiPhone, „komórkę”, która choć urodą nie grzeszy, zachwyca pomysłowością i talentem jej twórcy do majsterkowania.

Pomysłowość była tu niezbędna, gdyż łączny koszt części miał wynieść 158 dolarów. Tyle kosztowały płytka Raspberry Pi, mały ekran dotykowy TFT, moduł z procesorem pasma podstawowego dla łączności GSM – SIM900 i bateria LiPo. Konstrukcja przypomina nieco monstrum doktora Frankensteina, trzymające się w całości tylko dzięki plastikowym zaciskom na kable, wydziela też dość ciepła podczas pracy, by jej noszenie w kieszeni nie było za dobrym pomysłem. Najważniejsze jednak, że działa, pozwalając na połączenia telefoniczne i wysyłanie SMS-ów w normalnych sieciach komórkowych.

Oprogramowanie PiPhone sprowadza się na razie do wizualnego interfejsu klawiatury numerycznej, napisanego w Pythonie. Komunikacja z modułem GSM odbywa się za pomocą standardowego kodu Hayesa (AT),

David Hunt, twórca tego urządzenia, jest doświadczonym linuksowym programistą z Irlandii, który już wcześniej popisał się ciekawą przeróbką Raspberry Pi – kontrolerem Lapse-Pi do tworzenia filmów poklatkowych (timelapse). Obiecuje, że kod PiPhone zostanie niebawem udostępniony na GitHubie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama