Piąta odsłona Ferro Backup System z szybszą archiwizacją, backupem Hyper-V i obsługą kontenerów Docker

Strona główna Aktualności

O autorze

Polski program Ferro Backup System, służący do backupu i archiwizacji danych w sieciach komputerowych, doczekał się dużej aktualizacji. Główne nowości to znacznie szybsze mechanizmy archiwizacji, backup Hyper-V i obsługa kontenerów Docker.

W wersji 5.0 wprowadzono duże zmiany wpływające na szybkość wykonywania kopii zapasowych. Najważniejsza polega wykorzystaniu wieloprocesorowości symetrycznej. Dzięki temu przykładowo dla komputera czterordzeniowego można uzyskać blisko czterokrotny wzrost szybkości backupu. Dodatkowo optymalizacja protokołu sieciowego pozwoliła zwiększyć o 1/3 szybkość transmisji danych do serwera backupu.

Najnowsza wersja daje możliwość archiwizacji i odzyskiwania komputerów bez przesyłania danych do serwera backupu. Rozwiązanie to pozwala w wydajny sposób zabezpieczyć komputery znajdujące się w oddziałach firmy połączonych z centralą słabym łączem sieciowym. Dodatkowo można określić reguły blokowania lub ograniczenia wykorzystania łącza sieciowego na podstawie adresu IP, z którego pochodzi połączenie. Komputer przenośny może być zatem archiwizowany z pełną prędkością, jeśli łączy się z serwerem backupu przez sieć LAN, a jeśli połączy się np. przez modem sieci komórkowej, backup może być zablokowany lub spowolniony.

Kolejną nowością jest możliwość backupu i przywracania maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą hosta Microsoft Hyper-V. W połączeniu z wprowadzonymi w tej wersji udoskonaleniami wydajności można teraz szybko zabezpieczyć maszyny wirtualne Microsoft Hyper-V oraz VMWare ESX(i).

Dla administratorów zarządzających różnymi systemami operacyjnymi dużym ułatwieniem będzie wprowadzona obsługa kontenerów Docker. Kontenery z programem Ferro Backup System pozwalają na łatwe i szybkie uruchomienie serwera backupu lub klienta na dowolnym systemie operacyjnym wspierającym tę technologię. Kontener Ferro Backup System można uruchomić na komputerach z systemem Windows, Linux, OS X lub urządzeniach NAS (Synology, QNAP) z procesorem Intel x86-64.

Wersja 5.0 współpracuje z najnowszymi wersjami systemów operacyjnych Microsoft: Windows 10 i nadchodzącym Windows Server 2016. Wspiera m.in. funkcje uśpienia hybrydowego, szybkiego uruchamiania i InstantGo.

Ferro Backup System to polska, sieciowa aplikacja przeznaczona do tworzenia backupu i archiwizacji danych, która działa w oparciu o architekturę klient/serwer. Pozwala wykonywać kopie zapasowe serwerów, stacji roboczych i komputerów przenośnych pracujących pod kontrolą systemów Windows, Linux i Mac OS X. Ze względu na relatywnie niskie ceny licencji przy jednocześnie dużych możliwościach, oprogramowanie to jest chętnie wykorzystywane w wielu firmach i instytucjach m.in. ABW, Black Red White, Carrefour, Kolporter, Komputronik, Lasy Państwowe, Mostostal Warszawa, PGNiG, Rafineria Trzebinia, Tymbark i wielu innych.

Wersję testową programu można pobrać w dziale Programy -> Narzędzia -> Archiwizacja danych

© dobreprogramy