Picasa 2.2 - katalogowanie zdjęć za darmo i po polsku

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się nowa wersja bezpłatnego programu firmy Google służącęgo do katalogowania, obróbki i przeglądania zdjęć. Picasa 2.2, bo o niej mowa, jest w pewnym sensie przełomowa - od tej wersji program oferuje bowiem polskojęzyczny interfejs, co jest (jak na razie) unikalną cechą w tej grupie programów (polski interfejs oferuje wiele przeglądarek graficznych są to jednak programy odmienne koncepcyjnie).

Picasa w sposób automatyczny wyszukuje zbiory znajdujące się na dysku i pozwala na ich skatalogowanie, opisanie, nagranie w postaci prezentacji na CD, zarchiwizowanie, wydrukowanie itd. Najlepsze zdjęcia możemy wyróżnić symbolem gwiazdki. Program umożliwia podstawową obróbkę każdego zdjęcia (m.in. korekcję tzw. efektu czerwonych oczu i kilkanaście filtrów) i wyświetla zakodowane w formacie EXIF informacje o zdjęciu. W programie nacisk położono na udostępnianie zbiorów innym użytkownikom - zdjęcia można bezpośrednio z programu wysłać e-mailem lub umieścić na blogu Blogger. Picasa domyślnie kataloguje obrazy w formatach JPG, TIF, PSD, BMP i RAW (opcjonalnie także GIF i PNG) oraz filmy w formatach MPG, AVI, ASF, WMV i MOV.

Picasa została przejęta przez Google w lipcu 2004 r. W styczniu ub.r. nowy producent wydał wersję 2.0 programu. Od czasu przejęcia przez Google, zmienił się model biznesowy programu - sama aplikacja stała się bezpłatna, a producent zarabia na reklamie i dodatkowych usługach (m.in. wydruk zdjęć) świadczonych przez partnerów.

Najnowszą wersję programu Picasa można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Katalogowanie i obróbka zdjęć

© dobreprogramy
s