Picasa pod Linuksem

Strona główna Aktualności

O autorze

Picasa, darmowy program do katalogowania i przeglądania zdjęć firmy Google, jest już dostępna w wersji na Linuksa. Programiści, zamiast pisać natywną wersję programu, przy współpracy z formą CodeWeavers dostosowali znany emulator WINE i połączyli całość w jednym, łatwym instalatorze.

Podczas pracy nad Picasą, pracownicy firmy Google przyczynili się do rozwoju WINE, tworząc ponad 250 poprawek poprawiających kompatybilność z Windowsem. Program jest jeszcze w wersji beta, część funkcji wciąż może działać nieprawidłowo. Decyzja o przygotowaniu Linuksowej wersji Picasy pokazuje, że firma poważnie podchodzi do kwestii darmowych systemów operacyjnych. Następnym tak przygotowanym programem ma być Google Earth, o którym już od pewnego czasu wiadomo było, że po pewnych modyfikacjach daje się uruchomić przy użyciu WINE.

Na stronie producenta dostępne są pakiety w formatach RPM i DEB, oraz samorozpakowujące się archiwum przeznaczone dla dystrybucji korzystających z innych sposobów instalacji programów. Program posiada polski interfejs (do wyboru w konfiguracji).

Picasa dla Windows jest do pobrania w naszym dziale PROGRAMY -> Grafika -> Katalogowanie i obróbka zdjęć

© dobreprogramy
s