Picasa rozpoznaje twarze

Strona główna Aktualności

O autorze

Google dodało funkcję rozpoznawania twarzy do swojego serwisu Picasa Web Albums.

Dzięki niej użytkownik dostaje zestaw zdjęć, które według algorytmu rozpoznającego przedstawiają tą samą osobę i może je łatwo otagować jej imieniem. Dzięki tagom można przeglądać na bieżąco tworzone albumy zawierające zdjęcia danej osoby. Odnajdywanie twarzy na 3 tysiącach zdjęć zajmuje ok. 20 minut.

Jak można się było spodziewać, nowa funkcja nie zawsze działa poprawnie. Czasami nie wykryje twarzy na zdjęciu, czasem za twarz uzna coś, co nią nie jest. Wykrywanie działa najlepiej, gdy twarz fotografowanej osoby była skierowana w stronę fotografującego oraz nie ma cieni. Ogólnie jednak spisuje się bardzo dobrze. Technologię rozpoznawania twarzy Google pozyskało kupując firmę Neven Vision.

Serwis Picasa Web Albums wzbogacił się też o funkcję Explore, która pozwala na przeglądanie wszystkich publicznych zdjęć. Nawigować można na podstawie daty, miejsca i popularnych tagów.

Przy okazji Google planuje także wydanie bety trzeciej wersji aplikacji Picasa. Pojawi się takie funkcje jak tworzenie filmów ze zdjęć i muzyki, usuwanie przebarwień skóry oraz efektu czerwonych oczu, ulepszona funkcja kolażu, przeglądarka plików graficznych oraz synchronizacja z Picasa Web.

© dobreprogramy