Pięć aplikacji, z którymi zamówisz taksówkę bez dzwonienia

Strona główna Aktualności

O autorze

Charakter dzisiejszego wieczoru sugeruje, że wielu z Was będzie wracać do domu późno. Prowadzenie samochodu jest niewskazane, autobus nocny bywa nieciekawy, pozostaje więc skorzystać z usług taksówek. Oto kilka aplikacji, które warto mieć przed wyjściem do miasta.

iTaxi

iTaxi to prawdopodobnie największa obecnie platforma do zamawiania taksówek. Można z niej skorzystać w ponad stu miastach Polski, zamawiając taksówkę telefonicznie, w aplikacji i na stronie, wybierając najtańszy lub najszybszy przejazd. Ponadto platforma pozwala zapłacić za przejazd kartą lub PayPalem, jeśli zostaną połączone z aplikacją mobilną, oraz w dowolnym momencie ocenić kurs.

W aplikacji znajdziemy mapę, na której można zobaczyć gdzie obecnie znajdują się taksówki, a także obserwować, jak zamówiony transport zbliża się do celu. W iTaxi znajdziemy też takie informacje, jak marka auta, cena przejazdu, czas oczekiwania, ocena kierowcy i wiele innych. Przy zamawianiu można zgłosić potrzebę przewiezienia zwierzaka, większej liczby osób (zamówić busa), poprosić o pojazd klimatyzowany, możliwość nadania przesyłki lub dowozu zakupów. Można także wybrać taksówki, których kierowcy znają języki obce.

Pobierz: Android, iOS, Windows Phone, www

CAB4YOU

CAB4YOU to darmowy system zamawiania taksówek z różnych korporacji, który działa w kilkudziesięciu miastach polski. Aplikacja pozwala zobaczyć samochody na mapie miasta, oszacować czas oczekiwania i cenę kursu. Z jej pomocą można znaleźć taksówkę, która przyjedzie najszybciej lub wybrać najtańszego przewoźnika. Trasę można oczywiście zobaczyć na mapie jeszcze zanim zjawi się samochód.

Przy wyborze taksówki, jeśli dana korporacja daje taką możliwość, można poprosić o większy samochód (kombi lub bus), klimatyzację, możliwość przewozu zwierząt, płatność kartą albo możliwość podróży z taksówkarzem mówiącym po angielsku bądź niemiecku. Przed użyciem aplikacji trzeba potwierdzić numer telefonu kodem, który przyjdzie w SMS-ie.

Warto też zajrzeć na stronę systemu, gdzie znajdziemy kompletny katalog współpracujących z nim korporacji, a także cenniki i numery telefonów. Można także zamówić taksówkę ze strony.

Pobierz: Android, iOS, www

myTaxi

myTaxi to usługa bardzo podobna do opisanych powyżej, ale zrzeszająca indywidualnych taksówkarzy. W Polsce można zamówić transport przez myTaxi w Warszawie i Krakowie, poza tym można zamówić z jej pomocą taksówkę między innymi w Berlinie, Bonn, Kolonii, Wiedniu, Zurychu, Madrycie, Barcelonie i Waszyngtonie. Warto wspomnieć, że na Wawel auta ze znaczkiem myTaxi jeżdżą od trzech miesięcy.

W usłudze myTaxi można logować się tradycyjnie, albo z użyciem kont Google i Facebooka, dzięki czemu nie ma tu potrzeby potwierdzania numeru telefonu. W aplikacji można podać dane karty płatniczej lub konta PayPal, by płacić za przejazdy. myTaxi jest usługą atrakcyjną między innymi dlatego, że można korzystać ze zniżek i kuponów promocyjnych. Dzięki temu bywa tańsza od „tradycyjnej” taksówki. Opłaca się mieć znajomych i polecać myTaxi dalej.

Podobnie jak w opisanych wyżej usługach, tu także mamy możliwość obserwowania ruchu taksówek po ulicach miast, wyceny kursu, określenia czasu oczekiwania i wybrania dodatkowych opcji, jak możliwość nadania przesyłki, kurs na lotnisko czy przewóz małych zwierząt. Tak samo można zamówić taksówkę w przeglądarce po zalogowaniu na konto.

Pobierz: Android, iOS, Windows Phone, www

Uber

Uber to zdecentralizowana usługa, która w wielu krajach całkowicie zmieniła postrzeganie taksówek. Usługa ta pozwala kierowcom, którzy mają odpowiedni staż i samochód w dobrym stanie technicznym, dołączyć się do działalności taksówkarskiej i czerpać z tego zyski. Warto nadmienić, że kierowcami Ubera zostali między innymi Jimmy Kimmel, znany z amerykańskiej telewizji, oraz deadmau5 – DJ, który swoją muzyką uświetnił premierę Windowsa 8 w Londynie. Klienci z kolei mają dostęp do przejrzystego cennika, możliwości płacenia bez gotówki, dzielenia opłat za przejazdy i oceniania kierowców.

Uber w Polsce działa od ponad roku. Z kierowcami korzystającymi z usługi można przejechać się w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Warto śledzić jego działalność także dlatego, że oferuje usługi niestandardowe – kilka dni temu można było zamówić przewóz choinki do domu. Ponadto, jeśli ktoś sporo podróżuje, może korzystać z tej samej aplikacji w 68 krajach.

W aplikacji można oznaczyć na mapie punkt, gdzie będziemy czekać na transport, a także rozliczyć podróż. Ze względu na specyfikę Ubera niemożliwe jest rezerwowanie taksówki z wyprzedzeniem – możliwe jest zamawianie tylko w chwili, gdy potrzebny jest transport.

Pobierz: Android, iOS, Windows Phone, www

BlaBlaCar

Gdy mowa o transporcie samochodowym, nie sposób nie wspomnieć też o usłudze BlaBlaCar. Co prawda nie nadaje się ona do poruszania się po mieście, ale jeśli ktoś szuka towarzystwa na dłuższą trasę, sprawdzi się doskonale.

Za pomocą aplikacji można „umówić się” na wspólny przejazd i podzielić koszty. W aplikacji należy podać trasę oraz preferowane godziny podróży. Jeśli szukamy kogoś z samochodem, zobaczymy listę osób wybierających się w danym kierunku, cenę za miejsce w aucie i dodatkowe informacje na temat pojazdu.

Jeśli nikt nie jedzie akurat w kierunku, który nas interesuje, można poczekać na powiadomienie o nowej opcji transportu. Aplikacja pokaże je na smartfonie, zaś przy logowaniu przez stronę można poprosić o wysyłanie e-maili z informacjami.

Pobierz: Android, iOS, www

Wymienione wyżej aplikacje to tylko wycinek z bogatej kolekcji produktów transportowych, ale warto się z nimi zapoznać. Zostały wybrane przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność – nie są przywiązane z żadną konkretną firmą i można z nich korzystać w wielu miastach, a z niektórych także poza Polską. Spokojnej podróży!

© dobreprogramy
s