Pięciolatek z certyfikatem MCP: dzieci mogą więcej, niż od nich oczekujemy?

Strona główna Aktualności

O autorze

Pięciolatek, który został Certyfikowanym specjalistą Microsoft? Nie wiemy, czy świadczy to o talencie dziecka, czy też o poziomie, na jakim stoją wymogi certyfikacyjne dla produktów Microsoftu. Faktem jest jednak, że pięcioletni Ayan Qureshi z Wielkiej Brytanii został najmłodszym posiadaczem certyfikatu MCP, którego zdobycie, jak wiadomo, odmienia życie.

Jak informuje BBC, ojcem chłopca jest Asim Qureshi, konsultant IT, który zachęcił swego syna do zainteresowania się komputerami, gdy ten był zaledwie trzylatkiem. Chłopiec nie tylko klikał ikonki, ale też bawił się starymi komputerami, stopniowo poznając sprzęt, sieci i systemy operacyjne. Dzięki świetnej pamięci Ayan zapamiętywał wszystko, czego uczył go ojciec, dzięki czemu mógł szybko przejść do bardziej złożonych zagadnień.

Gdy jednak stawił się na egzamin MCP, ludzie z Microsoftu byli zaskoczeni, niepewni czy tak małe dziecko może być właściwym kandydatem na specjalistę. Przekonani przez ojca, że wszystko jest w porządku, dopuścili Ayana do testów. Jak sam młody specjalista stwierdził w wywiadzie udzielonym BBC, egzamin był trudny, ale fajny, zawierał testy wielokrotnego wyboru, pytania otwarte i scenariusze do rozwiązania. Jego ojciec twierdzi, że największym wyzwaniem była semantyka – wyjaśnienie języka testu pięciolatkowi.

Obecnie sześcioletni już Ayan dorobił się w domu własnego klastra serwerów a w przyszłości chce budować brytyjski odpowiednik Doliny Krzemowej, który nazwie „E-Valley”. Miejmy nadzieję, że nie podzieli losu większości „cudownych dzieci” i spełni swoje dziecięce marzenia.

© dobreprogramy
s