reklama

Piękny i drogi Samsung ArtPC Pulse: Koreańczycy zapatrzyli się w Maka Pro?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Minęły już niemal trzy lata od debiutu Maka Pro, komputera osobistego o unikatowej i pomysłowej zarazem konstrukcji, w której potężne (nawet jak na nasze czasy) podzespoły zostały osadzone w niewielkiej obudowie o kształcie walca i chłodzone pojedynczym wolnoobrotowym wentylatorem. Forma jakoś się jednak nie przyjęła – branża jakoś nie zaczęła masowo kopiować Apple’a, podobne konstrukcje można policzyć na palcach jednej ręki. Dzisiaj jednak przyszło nam zobaczyć kolejną walcowatą maszynę. Tym razem od Samsunga. Nazywa się to ArtPC Pulse, i choć pod względem zastosowanych podzespołów nie oszałamia, to jednak pewnie znajdzie nabywców wśród tych, którzy cenią eleganckie wzornictwo. Nie jest to bowiem żadna stacja robocza, raczej po prostu ładny pecet na biurko do szeroko rozumianych zastosowań multimedialnych.

ArtPC Pulse jest lżejszy i mniejszy od Maka Pro. Waży 3,35 kg, ma 14 cm średnicy, jedynie pod względem wysokości nieco przerasta komputer Apple’a mierząc 27,2 cm. Ta wysokość nie wzięła się znikąd – na zdjęciach widzimy osobliwy dookólny głośnik Harmona Kardona, który ma zapewnić świetną jakość dźwięku.

Układ złączy wejścia/wyjścia również przypomina Maka Pro. Na panelu widzimy przycisk parowania Bluetooth, cztery złącza USB 3.1 Type-A, jedno złącze USB Type-C, gniazdo minijack, port Ethernetu, port HDMI, czytnik kart SD, oraz gniazdo zasilania. Tak, zasilacz jest w środku, żadnych dodatkowych pudełek do tego podpinać nie trzeba.

Samsung zapewnia dwie opcje sprzętowe. Podstawowa zawiera procesor Core i5-6400, kartę graficzną Radeon RX 460 2 GB, 8 GB RAM DDR4 oraz pamięć masową NVMe SSD o pojemności 256 GB. Topowa to procesor Core i7-6700, taki sam Radeon RX 460 2 GB, 16 GB RAM DDR4, NVMe SSD 256 GB oraz dodatkowy talerzowy dysk twardy 1 TB 5400 RPM. Zaskakujące, że w takim komputerze zastosowano względnie słaby układ graficzny, który w nowych grach nawet w rozdzielczości FullHD szału nie zrobi.

Od strony systemu operacyjnego… a czego się spodziewaliście? Samsung to jednak nie Apple. ArtPC Pulse działa oczywiście pod kontrolą Windowsa 10, i to nie byle jakiego Windowsa 10, lecz tej specjalnej „Signature Edition”, co oznacza, że spełnia cały zestaw wymagań Microsoftu, w tym brak wszelkiego crapware. Czy oznacza to, że podobnie jak ultrabooki Lenovo Yoga nie pozwoli na zainstalowanie żadnego innego systemu (ze względu na brak sterownika do software’owego RAID-u)? Tego nie wiemy, mamy nadzieję, że Samsung nie zablokował trybu AHCI.

A co z rozbudową takiego systemu? W środku miejsca oczywiście nie ma, ale podobno do tego walca można będzie dostawiać specjalne moduły rozszerzeń. Nic więcej na ich temat nie wiadomo.

Jak się domyślacie, ta ciekawa konstrukcja nie jest tania, porównywalnego pod względem parametrów peceta można by było złożyć za ułamek ceny. Na amerykańskim Amazonie wersja podstawowa kosztuje 1200 dolarów, a topowa całe 1600 dolarów. Na niemieckim Amazonie niestety jeszcze tego sprzętu nie widzieliśmy. Dostawy mają się zacząć od 28 października.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama