Pierwsza beta Freespire

Strona główna Aktualności

O autorze

W kwietniu informowaliśmy o rozpoczęciu przez firmę Linspire prac nad nową dystrybucją Linuksa - Freespire. Właśnie ukazała się pierwsza testowa wersja tej opartej na Debianie dystrybucji.

Docelowo dostępne mają być dwa rodzaje Freespire, jedna zawierająca jedynie dostępne na otwartych licencjach komponenty, oraz druga, rozszerzona o różnego rodzaju komercyjne aplikacje, zamknięte sterowniki i inne udogodnienia. Ta bardziej rozbudowana wersja prawdopodobnie będzie płatna, chociaż aktualnie nie są znane ceny.

Instalacja programów będzie możliwa poprzez aplikację CNR (Click And Run) znaną z Linspire oraz debianowskiego apt-geta. W systemie dostępne będą mocno zmodyfikowane wersje Firefoksa i Thunderbirda, a także aplikacje takie jak Lsongs, Lphoto, Nvu i Gizmo. Z ciekawostek, w systemie dostępne będzie konto administratora, który posiadać będzie niższe od root'a uprawnienia, ma to zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa. Twórcy obiecują także, że po okresie testowym Freespire nie będzie zawierać żadnych błędów.

Testowa wersja darmowej edycji Freespire jest do pobrania ze strony producenta.

© dobreprogramy
s