Pierwsza beta KOffice 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Po długim okresie Alpha, liczącym aż dziesięć wersji rozwojowych, udostępniono właśnie pierwszą betę pakietu biurowego KOffice 2.0.

Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu pakietu to ujednolicony wygląd i styl. Wszystkie aplikacje wchodzące w skład KOffice wyposażone zostały w nowy układ graficzny, przystosowany pod kątem wysokich rozdzielczości. Przedstawia on teraz obszar roboczy, wraz z paskiem bocznym oferującym szybki dostęp do najpotrzebniejszych w danym momencie narzędzi. Ich układ może być dowolnie edytowany, z kolei nanoszona konfiguracja za każdym razem zapisywana i wczytywana podczas kolejnego uruchomienia pakietu. Nowy KOffice cechuje się ponadto natywną obsługą formatu Open Document (ODF). Również wygląd pakietu, dzięki temu, że bazuje na bibliotece Qt, bardziej integruje się z systemem, pod którym jest uruchamiany.

W najnowszej becie, edytor tekstu KWord uzyskał wsparcie dla list nagłówków oraz ładowania wielu punktów w ramach pojedynczych pozycji listy. W programie do zarządzania projektami - KPlato - pojawiła się opcja drukowania w przypadku większości podglądów, a także wprowadzania wykresów wartości uzyskanej, zarówno w stosunku do całego projektu, jak i wybranych zadań. Zoptymalizowano także działanie krzywych Bezier aplikacji graficznej Krita.

Nie jest znana data premiery finalnej wersji 2.0. Beta 1 jest dostępna w postaci źródeł do samodzielnej kompilacji, pliku wykonywalnego .EXE oraz paczek, w wydaniu dla Mac OS X. Odpowiednie pakiety są też dostępne w eksperymentalnych repozytoriach Debiana.

© dobreprogramy