reklama

Pierwsza beta LibreOffice 4.2 już dostępna: spory postęp w obsłudze plików DOCX

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Od wydania LibreOffice 4.1 minęło już niemal pół roku. Tę wersję pakietu, która przyniosła pierwsze od wielu lat zmiany w interfejsie (pasek boczny zaadaptowany z IBM Symphony), uznano przede wszystkim za kamień milowy na drodze do osiągnięcia wyższej interoperacyjności z innymi pakietami biurowymi, w tym oczywiście tym najpopularniejszym, z którym w kwestii interoperacyjności zawsze było najwięcej kłopotów. Droga do tej pełnej interoperacyjności jednak długa, wciąż wiele dokumentów DOCX czy PPTX stworzonych za pomocą Microsoft Office 2007+ wciąż traci oryginalny layout przy otwarciu ich w LibreOffice 4.1, to samo dzieje się w drugą stronę. Jeśli macie takie problemy, to ucieszy was wieść, że LibreOffice 4.2, które właśnie weszło w fazę beta swojego rozwoju, poradziło sobie u autora tej notki z wieloma dokumentami, które wcześniej były „nie do ugryzienia”.

Według planów LibreOffice 4.2 wydane zostanie w lutym przyszłego roku, a najważniejszą spośród wprowadzonych zmian ma być wykorzystanie biblioteki OpenCL przez arkusz kalkulacyjny, dzięki czemu można będzie wykorzystać do obliczeń moc procesora graficznego. To oczywiście nie wszystko – na serwerach The Document Foundation pojawiła się do pobrania wersja 4.2 beta 1 tego pakietu biurowego, w której już teraz widać sporo istotnych zmian. Na pierwszy rzut oka widać rezygnację z niezależnie uruchamianych komponentów pakietu – teraz Writer, Calc, Impress i Draw uruchamiane mają być przez jedną wspólną ikonę, wywołującą ujednolicony panel z listą szablonów oraz przyciskami otwierania i tworzenia nowych dokumentów.

A co pod spodem? Doszły poprawki w imporcie i eksporcie dokumentów DOCX i RTF (w tym zachowanie kąta obrotu osadzonych bitmap i kierunku pisowni), poprawne eksportowanie tekstu w indeksach dolnych, nowe funkcje z Excela 2010, aktualizowanie równań w pasku statusu, usunięcie problemów z interfejsem po powrocie z trybu pełnoekranowego, dodanie antyaliasingu dla grafik SVG, usprawnienie instalacji z paczek RPM, wyższa wydajność importu plików ODS, automatyczna rotacja osi wykresów w razie ich nachodzenia na siebie, zwiększenie maksymalnego rozmiaru pliku ODF do 4 GB – to tylko najważniejsze z nich.

Na Windows nowe wydanie przetestować można po pobraniu paczki instalatora MSI z repozytorium projektu, wersje dla Linuksa znaleźć można w nieoficjalnych repozytoriach dystrybucji – np. dla Ubuntu i pochodnych to ppa:libreoffice/libreoffice-prereleases. Kompletną listę zmian, planowanych dla wydania 4.2, znaleźć możecie tutaj. Znalezione w pakiecie błędy należy zgłaszać w trackerze dostępnym pod adresem www.libreoffice.org/get-help/bug/.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić