Pierwsza bezpłatna przeglądarka dokumentów Office 2003

Strona główna Aktualności

O autorze

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft wraca do idei rozpowszechniania bezpłatnych przeglądarek do dokumentów stworzonych przy pomocy programów pakietu biurowego Office.

Właśnie pojawiła się pierwsza taka przeglądarka PowerPoint Viewer serii 2003, umożliwiająca osobom nieposiadającym zainstalowanego programu PowerPoint 2003, uruchomienie prezentacji stworzonej w tym programie. Jest to naprawdę rewelacyjne rozwiązanie, pozwalające wielu firmom na ograniczenie kosztów i zakup oprogramowania tylko naprawdę niezbędnego do pracy. Producentowi pozwala także na popularyzację i lepsze wykorzystanie programów pakietu.

Do niedawna spojrzenie koncernu na tą sprawę było chyba jednak inne - po wprowadzeniu serii bezpłatnych przeglądarek do programów Word, Excel, PowerPoint pakietu Office 97, nie były one rozwijane. Tylko dlatego, że specyfikacja formatów używanych przez te programy w następnych wersjach Office 2000 i XP była bardzo podobna, umożliwiały one otwieranie dokumentów stworzonych także w nowszych wersjach. Dziwne było też głębokie zaszycie tych programów na stronach Microsoftu. Trzeba było naprawdę dużo samozaparcia aby je tam odnaleźć...

Przeglądarki dokumentów stworzonych za pomocą programów z pakietu Microsoft Office wydają się idealnym uzupełnieniem także w przypadku korzystania z konkurencyjnych pakietów (np. StarOffice / OpenOffice.org). Konkurencyjne programy nie zawsze oddają bowiem oryginalny wygląd dokumentów. Przy pomocy przeglądarek można także sprawdzać czy stworzony w konkurencyjnym programie dokument będzie poprawnie odczytywany przez użytkowników oprogramowania Microsoft albo wykorzystać je do otwarcia dokumentów przysłanych nam przez użytkownika pakietu Microsoft Office.

Mimo wymienionych wyżej zalet, bezpłatne przeglądarki nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Pomimo, iż ich wersje 97/2000 umieściliśmy w vortalu już na samym początku, ilość pobrań tych programów była niewielka. Świadczy to albo o małej świadomości istnienia tego typu programów albo o fakcie posiadania przez większość użytkowników licencji albo o wysokim stopniu piractwa (co niestety najbardziej prawdopodobne).

PowerPoint Viewer 2003 znajduje sie do pobrania w dziale PROGRAMY -> Biuro -> Przeglądarki dokumentów

© dobreprogramy
s