reklama

Pierwsza od trzech lat nowa wersja sterownika Ext2Fsd daje Windows 8 dostęp do linuksowych partycji

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Osoby korzystające jednocześnie z Windows i Linuksa nierzadko zderzają się z problemem odczytywania danych z partycji dyskowych, sformatowanych w „obcym” systemie plików. Poradzić sobie z formatami Windows, nawet z NTFS-em, na Linuksie jest dziś łatwo. Znacznie gorzej jest w drugą stronę – bez dodatkowych narzędzi linuksowe formaty są dla Windows nierozpoznawalne.

Jednym z takich dodatkowych narzędzi jest Ext2Fsd, sterownik pozwalający na Windows odczytywać partycje sformatowane w najpopularniejszych linuksowych systemach plików Ext3 i Ext4. Niestety jednak wydana w lipcu 2011 roku wersja 0.51 sterownika nie działała z Windows 8 – a projekt wydawał się porzucony przez jego deweloperów.

Niespodziewanie dla wszystkich w zeszłym miesiącu wydano nową wersję Ext2Fsd, oznaczoną numerkiem 0.52. Najważniejszą nowością jest kompatybilność z Windows 8/8.1, dodano także możliwość wymuszenia zapisu na partycjach Ext3 i Ext4 (gdy np. występują problemy z uprawnieniami). Usunięto też kilka usterek z poprzedniej wersji, w szczególności wyświetlania niebieskiego ekranu śmierci systemu przy napotkaniu plików z nazwami w nietypowych stronach kodowych oraz zawieszaniu sterownika przy próbach jednoczesnego dostępu do tego samego pliku przed różne aplikacje.

Warte uwagi jest to, że deweloperzy najwyraźniej odzyskali zapał do prac nad Ext2Fsd, gdyż ogłosili listę rzeczy, które chcą do sterownika wprowadzić w (nie tak dalekiej) przyszłości. To m.in. obsługa rozszerzeń i księgowania, ulepszenie wydajności, oraz co chyba najważniejsze, wsparcie dla wolumenów logicznych (LVM).

Autor tej notki często korzystał z wersji 0.51 na Windows 7 – może więc tylko polecić jej nową wersję wszystkim tym, którzy z tego czy innego powodu przeszli już na Windows 8, a mają do czynienia z dyskami sformatowanymi w domyślnym dla większości dystrybucji systemie plików.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić