r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pierwsza od trzech lat nowa wersja sterownika Ext2Fsd daje Windows 8 dostęp do linuksowych partycji

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Osoby korzystające jednocześnie z Windows i Linuksa nierzadko zderzają się z problemem odczytywania danych z partycji dyskowych, sformatowanych w „obcym” systemie plików. Poradzić sobie z formatami Windows, nawet z NTFS-em, na Linuksie jest dziś łatwo. Znacznie gorzej jest w drugą stronę – bez dodatkowych narzędzi linuksowe formaty są dla Windows nierozpoznawalne.

Jednym z takich dodatkowych narzędzi jest Ext2Fsd, sterownik pozwalający na Windows odczytywać partycje sformatowane w najpopularniejszych linuksowych systemach plików Ext3 i Ext4. Niestety jednak wydana w lipcu 2011 roku wersja 0.51 sterownika nie działała z Windows 8 – a projekt wydawał się porzucony przez jego deweloperów.

Niespodziewanie dla wszystkich w zeszłym miesiącu wydano nową wersję Ext2Fsd, oznaczoną numerkiem 0.52. Najważniejszą nowością jest kompatybilność z Windows 8/8.1, dodano także możliwość wymuszenia zapisu na partycjach Ext3 i Ext4 (gdy np. występują problemy z uprawnieniami). Usunięto też kilka usterek z poprzedniej wersji, w szczególności wyświetlania niebieskiego ekranu śmierci systemu przy napotkaniu plików z nazwami w nietypowych stronach kodowych oraz zawieszaniu sterownika przy próbach jednoczesnego dostępu do tego samego pliku przed różne aplikacje.

r   e   k   l   a   m   a

Warte uwagi jest to, że deweloperzy najwyraźniej odzyskali zapał do prac nad Ext2Fsd, gdyż ogłosili listę rzeczy, które chcą do sterownika wprowadzić w (nie tak dalekiej) przyszłości. To m.in. obsługa rozszerzeń i księgowania, ulepszenie wydajności, oraz co chyba najważniejsze, wsparcie dla wolumenów logicznych (LVM).

Autor tej notki często korzystał z wersji 0.51 na Windows 7 – może więc tylko polecić jej nową wersję wszystkim tym, którzy z tego czy innego powodu przeszli już na Windows 8, a mają do czynienia z dyskami sformatowanymi w domyślnym dla większości dystrybucji systemie plików.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.