Pierwsze Targi Mobilne na warszawskim Stadionie Narodowym: z kamerą wśród wystawców

Strona główna Aktualności

O autorze

Urządzenia mobilne w chyba każdym możliwym wiążącym się z nimi aspekcie to temat pierwszych Targów Mobilnych, które dzisiaj rozpoczęły się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Choć organizatorzy i prelegenci z upodobaniem używają w odniesieniu do mobilnej techniki nieco już wyświechtanego terminu nowe technologie, to na własne oczy zobaczyliśmy, że to już nie żadne nowe technologie, ale technika, która już stanowi dla znacznej części ludzi element codzienności – a w przyszłości jej rola może być tylko jeszcze większa.

Pierwszy dzień targów poświęcono zagadnieniom określanym jako biznesowe, nie oznacza to jednak oczywiście, że przybyli na nie tylko przedsiębiorcy. Mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież, osoby dorosłe i ludzie starsi, nawet jeśli nie zainteresowani samą tematyką prelekcji, przyszli zobaczyć to, co miało do pokazania ponad 70 wystawców zgromadzonych na jednym z pięter Stadion Narodowego.

Jednocześnie realizowano dwie ścieżki tematyczne. Pierwsza dotyczyła projektowania, prototypowania i programowania aplikacji dla urządzeń mobilnych – iOS-a, Androida i Windows Phone (a także budowania mobilnych witryn WWW), oraz związanych z tym procesów biznesowych. Drugą oddano tematom wydawniczym, marketingowym, handlowym i e-handlowym. Otwarcie przyznamy: dwóch redaktorów portalu dobreprogramy.pl nie było w stanie znaleźć się na każdej prelekcji, odwiedzić każdego stoiska i zainteresować się każdym tematem. Relacja jaką dla Was z imprezy przygotowaliśmy jest z konieczności fragmentaryczna, skupia się na tym, co przyciągnęło naszą uwagę – i co naszym zdaniem może przyciągnąć uwagę Waszą.

W pierwszej części relacji trochę ogólnych spostrzeżeń. Jeśli ktoś chciałby na podstawie tego, co widać było na Targach Mobilnych wyciągać jakieś wnioski o rynku IT, to musiałby uznać, że OS X i komputery Apple są najpopularniejszymi maszynami na świecie. Sporadycznie widzieliśmy komputery z Ubuntu i Windows 8. Jeśli chodzi o tablety, to iPady wciąż dominują, ale już wśród smartfonów widać przede wszystkim słuchawki z Androidem.

Choć Windows Phone za bardzo nie widać, to przynajmniej w deklaracjach deweloperów aplikacji mobilnych, jest to wyraźnie system numer 3. Większość firm, z którymi mieliśmy okazję rozmawiać, przygotowała, przygotowuje, albo zamierza przygotować swoje oprogramowania na mobilny system Microsoftu.

Wciąż większości pomysłów brakuje solidnych modeli biznesowych. Nowocześnie i międzynarodowo przedstawiające się studia deweloperskie, których witryny niczym nie różnią się od ich odpowiedników z Krzemowej Doliny (podobnie jak i styl ich pracowników) stawiają przede wszystkim na aplikacje sponsorowane czy pisane na zamówienie klienta korporacyjnego. Tradycyjnych producentów oprogramowania, budujących oprogramowanie sprzedawane klientom końcowym – jak na lekarstwo.

Rośnie rynek usług wspierających dla rozwiązań mobilnych, zarówno dla sprzętu jak i oprogramowania. Interesujące gadżety, bramki programistyczne do płatności czy wysyłania SMS-ów, próbujący się przelicytować w innowacyjności marketerzy, którzy słowem mobilne rozpoczynają praktycznie każde zdanie. To dobry znak dla całej branży: najwyraźniej osiągnęła już wystarczającą dojrzałość i skalę działania, by pozwolić sobie na wyjście poza to, co niezbędne.

Wydawcy prasy wierzą, że tablety okażą się panaceum na ich bolączki i wolą nie zastanawiać się nad tym, że piractwo w Internecie święci triumfy.

Urządzenie, które budziło chyba największe zainteresowanie podczas pierwszego dnia targów, wcale nie było urządzeniem mobilnym. Mieliśmy okazję pojeździć sobie na wirtualnym rollercoasterze za pomocą słynnych gogli VR – Oculus Rift. Nasze zdania podzielone. Paweł Gazda był zachwycony i chce je kupić, jak tylko będą dostępne. Adam Golański jak zwykle narzekał na to, że to tylko rozwiązanie prostego problemu. Błędnik kompletnie wariuje – i raczej nic nie wskazuje na to, by twórcy tych gogli byli w stanie ten problem dostępną sobie techniką rozwiązać.

Zapraszamy oczywiście do zapoznania się z poniższym wideo, oddającym ducha pierwszego dnia imprezy. Kolejne materiały, wywiady z najciekawszymi postaciami Targów – już niebawem.

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...

© dobreprogramy

Komentarze