Pierwsze oficjalne kompozycje dla Windows 10 debiutują w Windows Store

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Z perspektywy Microsoftu powinno być tylko jedno miejsce, z którego pochodzą wszystkie dodatkowe rzeczy dla Windowsa 10. To oczywiście Windows Store, dziś już nie tylko miejsce dla uniwersalnych aplikacji Windowsa, ale też dla klasycznych aplikacji win32, a także rozszerzeń przeglądarki Edge. Teraz zaś Windows Store będzie też oficjalnym miejscem poszukiwania tzw. kompozycji, dzięki którym możliwe stanie się wreszcie spersonalizowanie wyglądu systemu, tak jak było to możliwe np. w Windowsie 7.

O kompozycjach dla Windows 10 mogliśmy po raz pierwszy usłyszeć w październiku, podczas prezentacji Creators Update. Nic, czego nie znalibyśmy wcześniej – takie personalizacyjne zestawy (.themepack) obejmowałyby paletę kolorów, tapety na pulpit, dźwięki interfejsu i inne atrakcje. Niespójności w interfejsie użytkownika, jakie przyniósł ze sobą nowy system, zmusiły Microsoft do wynajdywania prochu na nowo, dlatego też „dziesiątka” w ramach swojego nowego UI oferowała jedynie skromne możliwości personalizacji wyglądu.

Teraz w Sklepie Windows debiutują pierwsze oficjalne, kompletne kompozycje dla Windows 10 – których mimo tego debiutu oficjalnie nie zainstalujecie jeszcze w systemie. Nawet uczestnicy programu Windows Insider w swoich kompilacjach nie dostali jeszcze interfejsu, pozwalającego łatwo wyklikać uaktywnienie kompozycji ( Ustawienia > Personalizacja > Kompozycje prowadzą jedynie do starego menedżera skórek z Windowsa 7).

Istnieje jednak możliwość ręcznego uaktywnienia tych themepacków. Po pobraniu Windows przechowuje je w folderze C:\Program Files\WindowsApps. Aby uzyskać do niego dostęp, konieczne są uprawnienia administracyjne i dodanie konta użytkownika, z którego korzystamy do listy kont mających prawo dostępu do tego folderu (w Właściwości zakładka Zabezpieczenia). Po uzyskaniu dostępu w folderze znajdziemy pobrane z Windows Store kompozycje jako podfoldery o nazwach przypominających inne aplikacje Windows – np. Microsoft.DogsinWinter_1.0.0.0_neutral__8wekyb3d8bbwe. Wchodząc głębiej, do Theme, znajdziemy plik .themepack, który zainstaluje w Windowsie kompozycję z Windows Store.

Jak do tej pory kompozycje nie mają swojego wydzielonego miejsca w Sklepie; pozostaje szukanie ich na własną rękę. My póki co proponujemy: Dogs in Winter (bo psy i zima), Cats Anytime (bo niektórzy wolą z jakiegoś powodu koty), Surreal Territory (dla miłośników nocnych klimatów) oraz Alaskan Landscapes (Alaska jest piękna).

Oprócz tego internauci znaleźli takie kompozycje jak Australian Landscape, Beauty of Britain 2, oraz German Landscapes. Instalując je nie spodziewajcie się oczywiście radykalnych zmian. Windows 10 to nie jest KDE – po zainstalowaniu wciąż będziecie mieli… dobrze znany interfejs Windowsa 10.

© dobreprogramy